Prezident Si Ťin-pching minulý měsíc v projevu před učiteli z celé země prohlásil, že mají posilovat ve studentech patriotismus a odmítat špatné myšlenky a ideologie.
"Musíme rozšiřovat mainstreamovou ideologii a přímo konfrontovat všechny druhy chybných pohledů a ideologií," řekl podle deníku South China Morning Post s odkazem na západní vlivy. "A tito lidé musí být schopni analyzovat problémy ze správné politické perspektivy a musí mít čistou mysl, aby odlišili správné od špatného," pokračoval.
"Správnou perspektivu" navrhl Si učit v hodinách politické výchovy, která by se mohla objevit ve školních osnovách od základních škol až po univerzity. Prezident si od tohoto kroku slibuje nárůst podpory komunistické strany a také její omlazení.
"Musíme mladé vést k tomu, aby dobrovolně trvali na vedení strany, poslouchali a následovali ji," cituje z jiného projevu prezidenta magazín The Diplomat.
Roste tak tlak na učitele i samotné studenty, kteří jsou pod dohledem na půdách škol i v on-line světě. V posledních měsících navíc stoupá počet pedagogů zatýkaných za své politické názory.
Postihy se nevyhýbají ani studentům elitních vysokých škol. V druhé polovině loňského roku skončilo minimálně 50 studentů ve vazbě poté, co protestovali za lepší pracovní podmínky dělníků. Někteří stále zůstávají ve vězení.
Úřady už loni spustily audit učebnic. Vydavatelé zahraničních publikací vycházejících v Číně byli pod tlakem, aby odstranili pasáže nebo články týkající se citlivých témat.
Vláda učitele a studenty kontroluje díky novým technologiím i informátorům, kterým za jejich práci platí. Kontroluje jim také účty na sociálních sítích. To probíhá buď bez jejich vědomí, nebo po vyplnění dotazníku rozesílaného univerzitou, ve kterém se studentů přímo ptá na odkazy na jejich sociální sítě. Lidem s nepohodlnými názory jsou jejich účty mazány, kvůli některým příspěvkům mohou dokonce skončit ve vězení.
“Student informants are continually being recruited at China's universities and typically report back to the authorities around once every two weeks, according to online documents.“
— Sebastian Veg (@sebastianveghk) April 13, 2019
Song Yongyi: “culture of spying has always been part of the CCP"https://t.co/NtvYeSx7SD
Sebekontrola i za hranicemi země
Strach z následků svého jednání mají také čínští studenti, kteří se vzdělávají v zahraničí. Z průzkumu z loňského roku vyplynulo, že až 80 procent z nich se distancuje od univerzitních akcí spojených s politicky citlivými tématy, nediskutují o nich ve větších skupinách nebo se jim úplně vyhýbají. To vše ze strachu, že by se o tom mohly dozvědět čínské úřady.
Podobné obavy z budoucnosti mají také studenti, v jejichž školách se testují kamery odhalující úroveň jejich soustředění. Vedení některých z nich o instalaci neinformovala a monitorují studenty bez jejich vědomí, jiná systém studentům představili.
Studenti proto své chování přizpůsobují situaci a ze strachu z postihů si nedovolí ani zívnout. "Nikdo během přestávky neopouští třídu," říká čínskému serveru Sixth Tone jeden ze studentů, jehož škola veřejně publikuje výsledky zachycené kamerou. "Všichni se zhroutíme na stůl a spíme," líčí.