Britský nakladatel zablokoval internetový přístup k článkům o čínské politice. Přáli si to v Pekingu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2017 22:57
Prestižní britské nakladatelství Cambridge University Press zablokovalo v Číně internetový přístup ke stovkám vědeckých článků a knižních recenzí, jež se zabývají čínskou politikou. Stalo se tak na nátlak Pekingu. Články, jež čínská vláda požádala stáhnout, se týkaly celé řady témat od událostí na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989 přes kulturní revoluci, Tibet až po Tchaj-wan. Nakladatelství uvedlo, že jej "znepokojuje nárůst obdobných požadavků" a že tuto otázku probere se zástupci Číny na knižním veletrhu, který se na konci měsíce bude konat v Pekingu.
Vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, ilustrační foto.
Vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, ilustrační foto. | Foto: Adéla Skoupá

Šanghaj/Londýn - Prestižní britské nakladatelství Cambridge University Press (CUP) na nátlak Pekingu zablokovalo v Číně internetový přístup ke stovkám vědeckých článků a knižních recenzí, jež se zabývají čínskou politikou. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Dotčené články a recenze zveřejnil časopis China Quarterly a čínská vláda jejich obsah pokládá za politicky citlivý.

Britský nakladatel v pátek v prohlášení uvedl, že na pokyn daný obsah odstranil z toho důvodu, aby jeho další akademické a vzdělávací materiály mohly být v Číně nadále dostupné. Dodal také, že cenzura obsahu nebyla jeho iniciativou.

Články, jež čínská vláda požádala stáhnout, se týkaly celé řady témat od událostí na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989 přes kulturní revoluci, Tibet až po Tchaj-wan, informovalo nakladatelství CUP. Podle šéfredaktora časopisu China Quarterly Tima Pringlea bylo takto cenzurováno více než 300 článků a recenzí.

"Toto omezení akademické svobody není izolovaným jevem, ale dalším výhonkem politik, jež v čínské společnosti zužují prostor veřejné angažovanosti a debaty," komentoval událost Pringle.

Nakladatelství CPU uvedlo, že jej "znepokojuje nárůst obdobných požadavků" a že tuto otázku probere se zástupci Číny na knižním veletrhu, který se na konci měsíce bude konat v Pekingu.

Čínský prezident Si Ťin-pching od svého nástupu do úřadu v roce 2012 utužuje cenzuru a snaží se upevnit vliv komunistické strany, napsala agentura Reuters.

Pravidelně bývá v Číně cenzurováno zahraniční zpravodajství, ale restrikce akademických časopisů s omezeným čtenářstvem jsou nezvyklé.

Česká republika stojí na demokratických principech a dopis čtyř ústavních činitelů Číně byl zradou těchto principů a české ústavy, říká Tomáš Etzler. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy