Britský nakladatel zablokoval internetový přístup k článkům o čínské politice. Přáli si to v Pekingu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2017 22:57
Prestižní britské nakladatelství Cambridge University Press zablokovalo v Číně internetový přístup ke stovkám vědeckých článků a knižních recenzí, jež se zabývají čínskou politikou. Stalo se tak na nátlak Pekingu. Články, jež čínská vláda požádala stáhnout, se týkaly celé řady témat od událostí na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989 přes kulturní revoluci, Tibet až po Tchaj-wan. Nakladatelství uvedlo, že jej "znepokojuje nárůst obdobných požadavků" a že tuto otázku probere se zástupci Číny na knižním veletrhu, který se na konci měsíce bude konat v Pekingu.
Vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, ilustrační foto.
Vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, ilustrační foto. | Foto: Adéla Skoupá

Šanghaj/Londýn - Prestižní britské nakladatelství Cambridge University Press (CUP) na nátlak Pekingu zablokovalo v Číně internetový přístup ke stovkám vědeckých článků a knižních recenzí, jež se zabývají čínskou politikou. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Dotčené články a recenze zveřejnil časopis China Quarterly a čínská vláda jejich obsah pokládá za politicky citlivý.

Britský nakladatel v pátek v prohlášení uvedl, že na pokyn daný obsah odstranil z toho důvodu, aby jeho další akademické a vzdělávací materiály mohly být v Číně nadále dostupné. Dodal také, že cenzura obsahu nebyla jeho iniciativou.

Články, jež čínská vláda požádala stáhnout, se týkaly celé řady témat od událostí na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989 přes kulturní revoluci, Tibet až po Tchaj-wan, informovalo nakladatelství CUP. Podle šéfredaktora časopisu China Quarterly Tima Pringlea bylo takto cenzurováno více než 300 článků a recenzí.

"Toto omezení akademické svobody není izolovaným jevem, ale dalším výhonkem politik, jež v čínské společnosti zužují prostor veřejné angažovanosti a debaty," komentoval událost Pringle.

Nakladatelství CPU uvedlo, že jej "znepokojuje nárůst obdobných požadavků" a že tuto otázku probere se zástupci Číny na knižním veletrhu, který se na konci měsíce bude konat v Pekingu.

Čínský prezident Si Ťin-pching od svého nástupu do úřadu v roce 2012 utužuje cenzuru a snaží se upevnit vliv komunistické strany, napsala agentura Reuters.

Pravidelně bývá v Číně cenzurováno zahraniční zpravodajství, ale restrikce akademických časopisů s omezeným čtenářstvem jsou nezvyklé.

Česká republika stojí na demokratických principech a dopis čtyř ústavních činitelů Číně byl zradou těchto principů a české ústavy, říká Tomáš Etzler. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy