Komunistická NDR nebyla tak špatná, soudí dnes Němci

Martin Novák Zahraničí ČTK Martin Novák, Zahraničí, ČTK
26. 6. 2009 13:22
Vyplývá to z průzkumu, v němž polovina dotázaných uvedla, že ne vše bylo ve východním Německu špatné
Vlajka "prvního státu dělníků a rolníků na německé půdě."
Vlajka "prvního státu dělníků a rolníků na německé půdě." | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Na konci roku 1989 obyvatelé komunistického východního Německa toužili po zboření Berlínské zdi, likvidaci ostnatých drátů na hranicích a rychlé sjednocení se západní částí rozdělené země.

Vše se jim splnilo. Zeď se zhroutila v listopadu a už na konci roku 1990 jejich stát zanikl. Znovu bylo obnoveno jednotné Německo.

Dvě desítky let poté ale občané zaniklé NDR (Německé demokratické republiky) na svůj bývalý stát nevzpomínají příliš ve zlém.
 
Vyplývá to z reprezentativního průzkumu ústavu Emnid pro spolkovou vládu, který dnes zveřejnil deník Berliner Zeitung.

Ústav zjistil, že 49 procent "ossis," jak se obyvatelům východních spolkových zemí říká, vidí na bývalé NDR více pozitiv než negativ.

Jedním ze symbolů NDR byl Trabant.
Jedním ze symbolů NDR byl Trabant. | Foto: Aktuálně.cz

Ale názor, že tehdy byl život šťastnější než dnes, zastává jen osm procent dotázaných.

Lidé, kteří v době rozdělení země žili na západě ve Spolkové republice Německo (SRN), naopak ve velké většině pohlížejí na bývalou NDR kriticky.

Bývalá východoněmecká vládní strana SED se po roce 1989 transformovala ve Stranu demokratického socialismu a podařilo se jí proniknout do Spolkového sněmu.

Později se spojila s několika členy levicového křídla sociální demokracie, a vzniklo tak seskupení Die Linke (Levice). Podle průzkumů by se tato strana měla ve volbách na konci září do Bundestagu znovu dostat.

 

 

Právě se děje

Další zprávy