USA předaly Iráku Anbár, bývalou baštu Al-Káidy

gaz
1. 9. 2008 16:28
Zahynula zde téměř třetina všech padlých vojáků USA
Iráčtí vojáci nesou znak provincie
Iráčtí vojáci nesou znak provincie | Foto: Reuters

Ramádí (Irák) - Spojené státy učinily další krok ke stažení svých vojáků z Iráku.

V pondělí předaly iráckým jednotkám kontrolu nad klíčovou provincií Anbár, která byla kdysi centrem sunnitského povstání.

Podle BBC zahynula v této největší irácké provincii, kde se nacházejí například bývalé obávané bašty ozbrojenců Fallúdža či Ramádí, téměř třetina z celkových 4150 amerických vojáků.

Spojené státy jich mají v tuto chvíli v Anbáru osmadvacet tisíc, o devět tisíc více než v únoru. Nyní plánují jejich počet postupně snižovat.

"Naše síly jsou připraveny vzít na sebe odpovědnost za bezpečnost," řekl agentuře AFP nový policejní šéf provincie Madžíd Assafí. "Kontrolují situaci."

Iráckých vojáků a policistů bylo před třemi lety v dvoumilionovém Anbáru jen pět tisíc, od té doby se jejich počet zvýšil více než sedminásobně.

Bývalé hlavní středisko Al-Káidy v Iráku začalo s americkými vojáky spolupracovat na konci roku 2006, kdy se mnozí sunnitští vůdci odvrátili od povstalců a vytvořili obranné milice.

K předání Anbáru, sousedícího se Sýrií, Jordánskem a Saúdskou Arábií, mělo původně dojít už v březnu, pak bylo přesunuto na červen a nakonec na počátek září. Irácké bezpečnostní jednotky nyní kontrolují jedenáct z osmnácti provincií v zemi.

Čtěte také:
Poslední americký voják opustí Irák v roce 2011
USA privatizují válku v Iráku. Soukromníci vydělávají

 

Právě se děje

Další zprávy