USA privatizují válku v Iráku. Soukromníci vydělávají

gaz
13. 8. 2008 12:13
USA mají v zemi více kontraktorů než vojáků
Foto: Reuters

Washington - Spojené státy privatizují válku v Iráku. Tak by se dala interpretovat zpráva Kongresu, která se zabývala využíváním soukromých společností při rekonstrukci země.

Soukromí kontraktoři stáli zatím americké daňové poplatníky 85 miliard dolarů a do konce letošního roku se toto číslo zvýší na 100 miliard (1,6 bilionu korun).

V Iráku se nyní údajně nachází 180 000 kontraktorů, kteří pro armádu Spojených států například vaří a zajišťují stavbu základen či ochranu diplomatů. Amerických vojáků je v zemi 144 000.

Washington tak podle zprávy zaměstnává v Iráku více soukromníků než v jakékoli předchozí válce.

Drazí a nekvalitní

Soukromé společnosti polykají 20 procent celkových nákladů a odpůrci této privatizace upozorňují, že jsou v mnoha případech drazí a jejich služby nekvalitní.

Americký a irácký voják
Americký a irácký voják | Foto: Reuters

Společnost KBR je tak nyní kritizována za špatnou instalaci a údržbu elektrických zařízení, která zabila nejméně 6 amerických vojáků.

Zřejmě nejznámější soukromou společností pracující v Iráku je Blackwater Worldwide, která chrání americké diplomaty.

Neslavně proslulou se stala zejména obviněními z bezdůvodného střílení iráckých civilistů.

Kontraktoři se navíc těší imunitě před iráckým zákonem, což se vůbec nelíbí irácké vládě. Washington podle Bagdádu už souhlasil s tím, že tato imunita bude od příštího roku zrušena.

Podle demokrata Kenta Conrada, předsedy rozpočtového výboru Senátu, který si zprávu vyžádal, administrativa prezidenta George Bushe vytváří používáním soukromníků "nebezpečný precedens".

Conrad citovaný listem Los Angeles Times tvrdí, že využívání kontraktorů "omezuje zodpovědnost a dohled, otvírá dveře korupci a zneužívání a v některých případech může citelně zvýšit náklady pro americké daňové poplatníky."

Z cizího krev neteče

Kritici také upozorňují na to, že používání soukromníků plnících úkoly, které by jinak náležely armádě, je pro administrativu výhodné psychologicky.

Snižují se tak statistiky počtu nasazených amerických vojáků i jejich úmrtí. Mnoho kontraktorů navíc tvoří cizinci.

Podle čísel z poloviny července zahynulo v Iráku 4119 amerických vojáků a 1186 kontraktorů, z nichž jen 244 bylo Američanů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy