USA privatizují válku v Iráku. Soukromníci vydělávají

gaz
13. 8. 2008 12:13
USA mají v zemi více kontraktorů než vojáků
Foto: Reuters

Washington - Spojené státy privatizují válku v Iráku. Tak by se dala interpretovat zpráva Kongresu, která se zabývala využíváním soukromých společností při rekonstrukci země.

Soukromí kontraktoři stáli zatím americké daňové poplatníky 85 miliard dolarů a do konce letošního roku se toto číslo zvýší na 100 miliard (1,6 bilionu korun).

V Iráku se nyní údajně nachází 180 000 kontraktorů, kteří pro armádu Spojených států například vaří a zajišťují stavbu základen či ochranu diplomatů. Amerických vojáků je v zemi 144 000.

Washington tak podle zprávy zaměstnává v Iráku více soukromníků než v jakékoli předchozí válce.

Drazí a nekvalitní

Soukromé společnosti polykají 20 procent celkových nákladů a odpůrci této privatizace upozorňují, že jsou v mnoha případech drazí a jejich služby nekvalitní.

Americký a irácký voják
Americký a irácký voják | Foto: Reuters

Společnost KBR je tak nyní kritizována za špatnou instalaci a údržbu elektrických zařízení, která zabila nejméně 6 amerických vojáků.

Zřejmě nejznámější soukromou společností pracující v Iráku je Blackwater Worldwide, která chrání americké diplomaty.

Neslavně proslulou se stala zejména obviněními z bezdůvodného střílení iráckých civilistů.

Kontraktoři se navíc těší imunitě před iráckým zákonem, což se vůbec nelíbí irácké vládě. Washington podle Bagdádu už souhlasil s tím, že tato imunita bude od příštího roku zrušena.

Podle demokrata Kenta Conrada, předsedy rozpočtového výboru Senátu, který si zprávu vyžádal, administrativa prezidenta George Bushe vytváří používáním soukromníků "nebezpečný precedens".

Conrad citovaný listem Los Angeles Times tvrdí, že využívání kontraktorů "omezuje zodpovědnost a dohled, otvírá dveře korupci a zneužívání a v některých případech může citelně zvýšit náklady pro americké daňové poplatníky."

Z cizího krev neteče

Kritici také upozorňují na to, že používání soukromníků plnících úkoly, které by jinak náležely armádě, je pro administrativu výhodné psychologicky.

Snižují se tak statistiky počtu nasazených amerických vojáků i jejich úmrtí. Mnoho kontraktorů navíc tvoří cizinci.

Podle čísel z poloviny července zahynulo v Iráku 4119 amerických vojáků a 1186 kontraktorů, z nichž jen 244 bylo Američanů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 38 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy