USA privatizují válku v Iráku. Soukromníci vydělávají

gaz
13. 8. 2008 12:13
USA mají v zemi více kontraktorů než vojáků
Foto: Reuters

Washington - Spojené státy privatizují válku v Iráku. Tak by se dala interpretovat zpráva Kongresu, která se zabývala využíváním soukromých společností při rekonstrukci země.

Soukromí kontraktoři stáli zatím americké daňové poplatníky 85 miliard dolarů a do konce letošního roku se toto číslo zvýší na 100 miliard (1,6 bilionu korun).

V Iráku se nyní údajně nachází 180 000 kontraktorů, kteří pro armádu Spojených států například vaří a zajišťují stavbu základen či ochranu diplomatů. Amerických vojáků je v zemi 144 000.

Washington tak podle zprávy zaměstnává v Iráku více soukromníků než v jakékoli předchozí válce.

Drazí a nekvalitní

Soukromé společnosti polykají 20 procent celkových nákladů a odpůrci této privatizace upozorňují, že jsou v mnoha případech drazí a jejich služby nekvalitní.

Americký a irácký voják
Americký a irácký voják | Foto: Reuters

Společnost KBR je tak nyní kritizována za špatnou instalaci a údržbu elektrických zařízení, která zabila nejméně 6 amerických vojáků.

Zřejmě nejznámější soukromou společností pracující v Iráku je Blackwater Worldwide, která chrání americké diplomaty.

Neslavně proslulou se stala zejména obviněními z bezdůvodného střílení iráckých civilistů.

Kontraktoři se navíc těší imunitě před iráckým zákonem, což se vůbec nelíbí irácké vládě. Washington podle Bagdádu už souhlasil s tím, že tato imunita bude od příštího roku zrušena.

Podle demokrata Kenta Conrada, předsedy rozpočtového výboru Senátu, který si zprávu vyžádal, administrativa prezidenta George Bushe vytváří používáním soukromníků "nebezpečný precedens".

Conrad citovaný listem Los Angeles Times tvrdí, že využívání kontraktorů "omezuje zodpovědnost a dohled, otvírá dveře korupci a zneužívání a v některých případech může citelně zvýšit náklady pro americké daňové poplatníky."

Z cizího krev neteče

Kritici také upozorňují na to, že používání soukromníků plnících úkoly, které by jinak náležely armádě, je pro administrativu výhodné psychologicky.

Snižují se tak statistiky počtu nasazených amerických vojáků i jejich úmrtí. Mnoho kontraktorů navíc tvoří cizinci.

Podle čísel z poloviny července zahynulo v Iráku 4119 amerických vojáků a 1186 kontraktorů, z nichž jen 244 bylo Američanů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy