Kolumbijská vláda a povstalci obnovili jednání o mírové dohodě

ČTK ČTK
22. 10. 2016 23:58
Cílem jednání v Havaně je upravit mírovou dohodu, kterou Kolumbijci 2. října v referendu překvapivě těsnou většinou odmítli. Její odpůrci chtějí docílit tvrdšího přístupu k velitelům a bojovníkům FARC odpovědným za zabíjení.
Snímek z předchozích jednání.
Snímek z předchozích jednání. | Foto: REUTERS/Desmond Boylan

Havana - Kolumbijská vláda a levicoví povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) v sobotu obnovili jednání v Havaně, aby upravili mírovou dohodu, kterou Kolumbijci 2. října v referendu odmítli.

"Setkání delegací a poradců vlády a FARC v Havaně. Začátek konstruktivního dialogu. Kupředu za mír," oznámila na twitteru vládní delegace a zveřejnila snímek ze schůzky v jednom hotelu.

"Atmosféra je ideální. Kupředu za mír," uvedl na twitteru velitel povstalců Timoleón Jiménez zvaný Timošenko a zdůraznil, že obě strany hledají styčné body.

Historickou dohodu podepsal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos 26. září s cílem ukončit více než 50 let dlouhou občanskou válku, která si vyžádala životy čtvrt milionu Kolumbijců a vyhnala z domovů téměř šest milionů lidí. Dohodě předcházely čtyři roky jednání v Havaně. Ale 2. října v referendu Kolumbijci dohodu těsně odmítli.

Santos nehází nicméně ručník do ringu a prodloužil příměří s rebely až do konce letošního roku. Rozhodnutí má umožnit oběma stranám dopracovat novou mírovou dohodu. Příměří lze poté ještě dále prodlužovat, prezident však prohlásil, že doufá v ukončení obnovených havanských rozhovorů ještě v letošním roce.

Před odletem do Havany šéf vládních vyjednávačů Humberto de la Calle poznamenal, že mírový proces byl křehký, ale potěšily jej desítky návrhů od různých politických stran a společenských vrstev, stavějících se proti původní dohodě.

Odpůrci dohody, kteří v referendu začátkem měsíce překvapivě těsnou většinou hlasů zvítězili, chtějí docílit tvrdšího přístupu k velitelům a bojovníkům FARC odpovědným za zabíjení, k nimž byl podle nich původní text smlouvy příliš mírný.

Rozhovorům v Havaně předcházely přípravné schůzky na kolumbijské politické scéně, které skončily ve čtvrtek s tím, že vláda přislíbila zapracovat některé návrhy pravicové opozice do změn v dohodě s povstalci. Santos označil některé návrhy za "rozumné", ale jiné za "naprosto neuskutečnitelné".

Bez schválení voliči nebude žádná dohoda platit, poznamenala agentura AFP.

Santos za snahu ukončit více než půlstoletí trvající ozbrojené povstání získal tento měsíc Nobelovu cenu za mír.

 

Právě se děje

Další zprávy