Opozice v Kolumbii odmítá novou dohodu o míru s FARC. Je retuší té předchozí, stěžují si

ČTK ČTK
22. 11. 2016 18:08
Opozice v Kolumbii pod vedením bývalého prezidenta Álvara Uriba nesouhlasí s novou dohodou o míru, kterou připravila vláda a povstalci z hnutí FARC. Podle Uriba je dohoda velmi podobná té, kterou kolumbijští občané na začátku října odmítli v referendu. Vadí mu zejména to, že se bývalí povstalci mohou účastnit politického života. Podle lídra vládních vyjednavačů Humberta de la Calleho ale dohoda zahrnuje mnohé z toho, co její odpůrci požadovali, a všechno to, co bylo možné s povstalci z FARC dohodnout.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a hlava gerily FARC Timochenko.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a hlava gerily FARC Timochenko. | Foto: Reuters

Bogotá - Kolumbijská opozice v čele s exprezidentem Álvarem Uribem nesouhlasí s novou dohodou o míru, kterou připravila vláda a povstalci z hnutí FARC předminulý týden. Informovali o tom v úterý kolumbijská média. Text, který má nahradit dohodu odmítnutou voliči v říjnovém referendu, by měl být podepsán tento týden. Podle neoficiálních informací v místním tisku by měl novou dohodu schvalovat už jen Kongres.

"Dohoda je pouhou retuší té předchozí, kterou občané v referendu zamítli," uvedl v úterý senátor a exprezident Uribe. Nelíbí se mu zejména, že bývalí povstalci se mají moci účastnit politického života. Uribe v úterý vyzval zástupce FARC ke schůzce, ti to ale odmítli.

Šéfové gerily jsou od pondělka v Bogotě, kde diskutují s vyjednávacím týmem vlády prezidenta Juana Manuela Santose o tom, jak bude nová dohoda uvedena do praxe. Lídr vládních vyjednavačů Humberto de la Calle v úterý nový text hájil a vyzval opozici, aby dokument v zájmu dosažení míru po půlstoletí podpořila.

"Nastal čas, abychom se sjednotili kolem této nové vylepšené dohody a pokročili v ukončení konfliktu a nastolení míru. Kolumbijci již nemohou žít v nejistotě," naléhal de la Calle. Podle něj nové dohoda zahrnuje mnohé z toho, co její odpůrci požadovali, a všechno to, co bylo možné s povstalci z FARC dohodnout.

Původní dohoda o konci více než padesátileté občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána letos 26. září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně a prezident Santos dostal za ukončení konfliktu letos Nobelovu cenu míru. Dohodu ale 2. října odmítli voliči v referendu. Nový text byl dojednán 12. listopadu rovněž v Havaně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy