Bogotá - Obyvatelé Kolumbie v nedělním hlasování prezidenta nezvolili, 17. června se proto bude konat druhé kolo. Do něj postoupili pravicový právník a bývalý senátor Iván Duque (41) a levicový ekonom a někdejší starosta Bogoty Gustavo Petro (58), který byl v 80. letech členem gerilové skupiny M-19.
Volby provázela rekordní účast 53,4 procenta voličů. Podle deníku El Tiempo byla účast nejvyšší od roku 1974.
Podle konečných výsledků získal Duque 39,1 procenta hlasů a Petro 25,1 procenta. K vítězství už v prvním kole bylo potřeba přes 50 procent hlasů. Podle kolumbijských médií se ale zatím nedá říct, kdo má větší šance ve druhém kole. Důležité bude, na čí stranu se přikloní sedm milionů voličů, kteří v neděli hlasovali pro ostatní kandidáty.
Třetí skončil s těsným odstupem centrista a matematik Sergio Fajardo s 23,7 procenta hlasů. A právě jeho zhruba 4,6 milionu voličů by mohlo podle analytiků rozhodnout druhé kolo. Podle deníku El Tiempo se ale tento bývalý starosta Medellínu, který v neděli vyhrál například v metropoli Bogotě, zatím veřejně nepřiklonil na stranu žádného z postupujících kandidátů.
Volební souboj podle agentury Reuters prohloubil obavy o osud mírové dohody s levicovými povstalci z hnutí FARC či o hospodářskou politiku vstřícnou k podnikání. Duque mírovou dohodu kritizuje, Petro zase sliboval pustit se do bohatých byznysmenů.
Mírovou dohodu z roku 2016 nelze zrušit, lze ale zablokovat její uvádění do praxe. Zbývá totiž přijmout ještě asi 25 procent prováděcích zákonů, včetně těch nejspornějších, jež se týkají mimo jiné soudů pro bývalé povstalce.
Facts on Gustavo Petro and Ivan Duque, the candidates for the second round of Colombia’s presidential election pic.twitter.com/g1Wu0K7NU1
— AFP news agency (@AFP) May 28, 2018
Nynější volby prezidenta této padesátimilionové jihoamerické země jsou rozhodováním mezi dvěma zcela protichůdnými tábory - levicí a pravicí, což je podle deníku El Tiempo rovněž novinka. A poprvé po dlouhé době má tak v tradičně konzervativní zemi šanci vyhrát levicový kandidát.
Podle analytiků citovaných španělským deníkem El País se budou muset oba kandidáti v kampani před druhým kolem více přiblížit středu. Duque, jehož výrazně podporuje nejpopulárnější politik v zemi, exprezident Álvaro Uribe, by měl podle expertů zmírnit ostrou kritiku mírové dohody a více opakovat slovo "Venezuela", jejíž krize je do značné míry způsobená tamní socialistickou vládou.
Naopak levicový Petro by měl více hovořit o ekonomické stabilitě a přestat mluvit o své náklonnosti k socialistické revoluci exprezidenta Venezuly Huga Cháveze.
Už po prvním kole voleb je jisté, že poprvé v historii od vzniku Kolumbijské republiky v roce 1886 bude viceprezidentem země žena. S Duquem totiž kandiduje exministryně obrany a obchodu Marta Ramírezová, která před čtyřmi lety skončila třetí ve volbách prezidenta, a s Petrem se o úřad viceprezidenta uchází psycholožka Ángela María Robledová.
První kolo voleb se konalo v době migrační krize související s děním v sousední Venezuele. Kolumbie již požádala o mezinárodní pomoc, aby se dokázala vypořádat se stovkami tisíc Venezuelanů, kteří přecházejí hranice kvůli tomu, že v jejich zemi docházejí potraviny a narůstá zločinnost.