Kolumbie ohlásila konec epidemie způsobené virem zika

ČTK ČTK
25. 7. 2016 20:46
Jako první z latinskoamerických zemí ohlásila Kolumbie konec epidemie viru zika. Počet případů se ustálil na 600 za týden. Pořád je však velké množství žen, které jsou nakažené a budou rodit. Je tak velká pravděpodobnost, že ještě vzroste počet obětí nakažených mikrocefalií. Podle expertů bude trvat ještě dva až tři roky, než virus úplně vyhasne.
Larvy komára, který způsobuje přenos viru zika.
Larvy komára, který způsobuje přenos viru zika. | Foto: Reuters

Bogotá - Kolumbie jako první z latinskoamerických zemí ohlásila konec epidemie způsobené virem zika. První onemocnění tu byla zaznamenána před deseti měsíci. Uvedly to podle agentury AP a Reuters úřady v Kolumbii.

"Můžeme prohlásit, že epidemie skončila. Kolumbie je první zemí na americkém kontinentu, která oznámila konec této epidemie," citovala agentura Reuters prohlášení kolumbijského ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet případů onemocnění virem zika, který přenášejí komáři, se ustálil na počtu asi 600 za týden. Podle expertů však potrvá ještě tak dva tři roky, než zde virus zika vyhasne úplně.

Virus zika byl v Kolumbii zaznamenán v září 2015, od té doby tu bylo hlášeno téměř 100 000 případů, i když laboratorní testy potvrdily nákazu virem zika jen asi v 9000 případech.

Úřady také připomněly, že mnoho z 17 730 těhotných žen s diagnózou tohoto onemocnění bude v nejbližší době rodit. Proto může v následujících měsících ještě vzrůst počet dětí, které se narodí s poškozeními spojovanými s virem zika - mikrocefalií. Jejím průvodním jevem je malá lebka, která brání normálnímu vývoji mozku. V Kolumbii je dosud spojováno s virem zika nejméně 21 případů mikrocefalie.

První případ v Evropě, kdy se narodilo dítě s mikrocefalií v rámci současné epidemie, byl oznámen ze Španělska.

 

Právě se děje

Další zprávy