Spojené státy hlasí první případ přenosu viru zika z ženy na muže

ČTK ČTK
15. 7. 2016 20:30
Středisko pro kontrolu nemocí a prevence (CDC) v USA eviduje první případ přenosu viru zika pohlavním stykem z ženy na muže. Nakažený pacient v uplynulém roce vůbec neopustil Spojené státy. Virem ho nakazila žena, s níž měl nechráněný pohlavní styk a která se vrátila ze země, kde se zika běžně vyskytuje a kde virus přenášejí zejména komáři. V USA již bylo nahlášeno více než 1130 případů nákazy virem zika. Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Ve Spojených státech zaznamenali první případ přenosu viru zika sexuálním stykem z ženy na muže. Dosud přitom zdravotníci věděli jen o případech, kdy nákazu na ženu přenesl její partner. Informovalo o tom Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC).

Podle CDC se nákaza prokázala u muže, který v předchozím roce vůbec nepobýval mimo území USA. Virem ho nakazila mladá žena, s níž měl nechráněný pohlavní styk a která se vrátila ze země, kde se zika běžně vyskytuje a kde virus přenášejí zejména komáři.

V USA již bylo nahlášeno více než 1130 případů nákazy virem zika, koncem června si virus vyžádal první oběť - na nákazu zemřel senior ze státu Utah. Většina nemocných se virem nakazila na cestách po zemích či regionech s výskytem infekce, nebo pohlavním stykem s infikovanými osobami.

Přenos komárem nebyl v USA dosud zaregistrován. Lékařští odborníci ale varují, že je pravděpodobné, že komáři přenášející virus dorazí v létě i do Spojených států, zejména pak na jih země.

Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Jižní a Střední Ameriky, zaznamenán byl ale i na jiných kontinentech. S virem je spojováno riziko mikrocefalie, neboli zakrnění mozku u lidského plodu, proto největší riziko vidí lékaři u těhotných žen.

Podařilo se nám popsat látky, které zastavují množení viru zika v hostitelských buňkách, říká parazitolog Luděk Eyer. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy