Spojené státy hlasí první případ přenosu viru zika z ženy na muže

ČTK ČTK
15. 7. 2016 20:30
Středisko pro kontrolu nemocí a prevence (CDC) v USA eviduje první případ přenosu viru zika pohlavním stykem z ženy na muže. Nakažený pacient v uplynulém roce vůbec neopustil Spojené státy. Virem ho nakazila žena, s níž měl nechráněný pohlavní styk a která se vrátila ze země, kde se zika běžně vyskytuje a kde virus přenášejí zejména komáři. V USA již bylo nahlášeno více než 1130 případů nákazy virem zika. Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Ve Spojených státech zaznamenali první případ přenosu viru zika sexuálním stykem z ženy na muže. Dosud přitom zdravotníci věděli jen o případech, kdy nákazu na ženu přenesl její partner. Informovalo o tom Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC).

Podle CDC se nákaza prokázala u muže, který v předchozím roce vůbec nepobýval mimo území USA. Virem ho nakazila mladá žena, s níž měl nechráněný pohlavní styk a která se vrátila ze země, kde se zika běžně vyskytuje a kde virus přenášejí zejména komáři.

V USA již bylo nahlášeno více než 1130 případů nákazy virem zika, koncem června si virus vyžádal první oběť - na nákazu zemřel senior ze státu Utah. Většina nemocných se virem nakazila na cestách po zemích či regionech s výskytem infekce, nebo pohlavním stykem s infikovanými osobami.

Přenos komárem nebyl v USA dosud zaregistrován. Lékařští odborníci ale varují, že je pravděpodobné, že komáři přenášející virus dorazí v létě i do Spojených států, zejména pak na jih země.

Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Jižní a Střední Ameriky, zaznamenán byl ale i na jiných kontinentech. S virem je spojováno riziko mikrocefalie, neboli zakrnění mozku u lidského plodu, proto největší riziko vidí lékaři u těhotných žen.

Podařilo se nám popsat látky, které zastavují množení viru zika v hostitelských buňkách, říká parazitolog Luděk Eyer. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy