Kolín nad Rýnem (od naší zpravodajky) - Nejméně devadesát obětí. Tak zní dosavadní bilance sexuálních útoků a krádeží během silvestrovské noci v německém Kolíně nad Rýnem.
Už v pondělí, první pracovní den po Novém roce, měla policie na stole zhruba šedesát oznámení. Na výzvu úřadů, aby se hlásily další napadené ženy, jich v úterý přibylo ještě třicet.
Na zločin, který je na německé poměry nevídaný, reagovala kolínská primátorka Henriette Rekerová svoláním krizového zasedání zástupců města a policie. Na tiskové konferenci pak prohlásila, že to, co se stalo o silvestrovské noci, "nelze tolerovat".
Zároveň ale vyslala varování. "Je absolutně nepřijatelné spojovat etnikum pocházející ze severní Afriky s uprchlíky," řekla doslova. "Neexistuje žádný důkaz toho, že pachateli jsou lidé, kteří v Kolíně nad Rýnem hledají azyl."
Podle výpovědí svědků totiž na ženy útočili muži "nestředoevropského" vzezření - severoafrického a arabského vzhledu. Média i sociální sítě následně spekulovaly o tom, že šlo o uprchlíky, kterých do země jen loni přišel milion.
Útok na Twitteru odsoudil německý ministr spravedlnosti Heiko Maas:
Die abscheulichen Übergriffe auf Frauen werden wir nicht hinnehmen. Alle Täter müssen konsequent zur Rechenschaft gezogen werden. #Silvester
— Heiko Maas (@HeikoMaas) January 5, 2016
Silvestr "v klidu", hlásila policie
K silvestrovským událostem v Německu se vyjádřila i kancléřka Angela Merkelová. V telefonickém rozhovoru se starostkou Rekerovou podle svého mluvčího řekla, že si "tyto odporné incidenty a sexuální útoky žádají tvrdou odpověď právního státu".
Kolínský policejní prezident Wolfgang Albers v úterý odpoledne upřesnil, že pachateli byli převážně mladí muži ve věku 18 až 25 let. "Víc se k činu nedá říct," uvedl.
"Momentálně nemáme o pachatelích žádné informace," dodal.
Právě na "jeho" policii přitom cílí ostrá kritika. Těsně po Silvestru totiž oznámila, že poslední den v roce "proběhl v klidu".
"První informace byly chybné," přiznal teď na tiskové konferenci policejní šéf. Zároveň ohlásil nová bezpečnostní opatření, která mají podobným incidentům v budoucnu zabránit.
Na masová shromáždění má dohlížet mnohem více policistů než dosud, do akce budou nasazeni i policisté v civilu a zintenzivní se monitorování s pomocí bezpečnostních kamer.
Policie také založila zvláštní vyšetřovací komisi. Zabývat se má mimo jiné tím, zda se muži neorganizovali prostřednictvím sociálních sítí.
Záhada trvá
Co přesně se v metropoli na Rýnu stalo, zatím stále není jasné. Na tamním hlavním nádraží a náměstí v centru ale na Silvestra zjevně došlo k masivnímu sexuálnímu obtěžování žen, které se tam v té době ocitly.
Kolik mužů bylo do celé akce zapojeno, se neví.
Asi tisíc mužů se zprvu sdružovalo před nádražím a odpalovali rachejtle. Posléze se část z nich rozdělila do menších skupinek. Ty pak obstoupily přítomné ženy.
To, co následovalo, popisují oběti jako osahávání a sexuální obtěžování. Mnohé ženy byly okradeny o mobilní telefony či peněženky. V jednom případě dokonce mělo dojít ke znásilnění.
"Krátce po půlnoci nás oslovily první ženy, které brečely a v šoku vyprávěly, že byly masivně obtěžovány. Snažili jsme se v davu lokalizovat další ženy," citoval deník Express jednoho z policistů, který tu noc sloužil.
"Jednu ženu jsem dokázal z davu vytáhnout, její kamarádky ne, jelikož na nás dav zaútočil," dodal.
"Nová dimenze"
K incidentu však nedošlo jen v Kolíně. Podobné zprávy přišly i z dalšího německého města - Hamburku: také tam si ženy stěžovaly na útoky šesti- až dvacetičlenných skupinek mužů. Atakovali je nejprve verbálně, posléze fyzicky.
I v tomto případě šlo zřejmě o cizince. "Hnali nás jako dobytek," cituje deník Bild jednu z obětí. Hamburská policie zatím registruje zhruba desítku oznámení.
"Tyto útoky mají zcela novou dimenzi. Stav, kdy uprostřed města dochází k takovým činům, je nepřípustný," reagoval prezident kolínské policie Albers. "V podstatě je to organizovaná akce," řekl agentuře DPA.
Policisté teď podle něj zjišťují, jak se tolik lidí do města vůbec dostalo, jak se zorganizovali a sešli.
"Je to příšerné. Není možné, aby návštěvníci města museli mít strach z přepadení," komentovala útoky primátorka Rekerová.
Právě Kolín nad Rýnem je přitom masovými akcemi vyhlášený. Do metropole německého karnevalu se každoročně sjíždějí statisíce lidí.
Ke karnevalu se váže i další nové bezpečnostní opatření, s nímž přicházejí kolínské úřady: město chce vydat kodex chování pro ženy, které se na karneval vypraví. Chce tak zajistit, aby se cítily bezpečněji a mohly nerušeně slavit.
Před kolínskou katedrálou se v úterý konala demonstrace proti násilí na ženách, které se podle policie zúčastnilo asi 300 lidí. Účastníci akce, která byla svolána přes internet, vyzvali úřady k lepší ochraně žen.