Oslo - To, co ženám tvrdili pediatři celé generace, totiž, že nejzdravější stravou pro novorozence je mateřské mléko, se snaží zpochybnit kontroverzní vědecká studie norských badatelů.
"Umělé mléko má naprosto stejnou výživovou hodnotu, jako mateřské mléko," citoval podle serveru DailyMail profesor Sven Carlsen základní závěr bádání výzkumníků.
Norův tým popisuje, že na zdravý vývoj kojence má z hlediska stravy zásadní vliv především vyrovnaná hladina hormonů v děloze před tím, než se dítě narodí. Carlsen tvrdí, že jediným rozdílem mezi kojenými dětmi a miminky s umělou stravou, pro který jsou relevantní důkazy, je nepatrně vyšší IQ u kojených. Avšak ani toto tvrzení ještě podle něj není zcela a prokazatelně doloženo.
Carlsenův tým analyzoval padesát mezinárodních studií, které se věnovaly vlivu kojení na vývoj dítěte. Většina studií sice prokazovala, že kojené děti byly zdravější, ale jejich autoři už se neptali na zdravotní stav matek, které kojit nemohly.
Profesor Carlsen tvrdí, že na horší zdravotní stav nekojených dětí nemá vliv samotný fakt, že jedly umělou stravu, ale že jejich matky často byly oslabené nějakou nemocí, která ovlivnila i vývoj dětí před narozením.