Tým skotských vědců z edinburského Roslinova ústavu pod vedením profesora Iana Wilmuta oznámil, že díky metodě klonování, tedy produkci geneticky identických potomků bez použití spermatu, přivedl 5. července 1996 na svět ovečku Dolly.
- Klonování: otázky a odpovědi - NAJDETE ZDE
Projekt skotských vědců vyšel
Než se tak stalo, odebral embryolog Wilmut se svými kolegy buňku z vemene šest let staré ovce. Tu pak spojil s neoplozeným vajíčkem jiné ovce, z kterého bylo odstraněno jádro obsahující genetickou informaci. Embryo vzniklé z této fúze pak odnosila další ovce jako náhradní matka.
Vědci přitom nechali splynout 277 párů buněk, uspokojivě se ale vyvíjelo pouze 29 embryí. Ta implantovali do děloh 13 ovcí, narodilo se však jen jedno jehně - Dolly, z genetického hlediska přesná kopie původní matky.
Po zveřejnění této události se Dolly, která dostala jméno podle americké countryové zpěvačky Dolly Partonové, stala světovou celebritou. Na dotaz, zda by jí nebylo logičtější pojmenovat po ovci, od níž pocházejí její geny, profesor Wilmut kdysi odpověděl:
"Existuje jediná slavná ovce a tou je Dolly. Není to totéž zvíře, nejen geny totiž vytvářejí jedince. Dolly má například odlišný životopis než její vzor."
V něm třeba stojí, že se nejpopulárnější ovce planety sama stala dvakrát matkou. Roku 1998 nejprve přivedla na svět naprosto zdravé jehně Bonnie a za další rok dokonce trojčata.
Předčasně stará Dolly
Její životopis obsahuje rovněž údaj, podle kterého se však Dolly narodila předčasně stará, což se také zřejmě stalo důvodem jejího předčasného úmrtí. Trpěla anomálií chromozomů a už jako mladé zvíře jí trápila artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů. Mnohem závažnějším problémem se ukázala plicní infekce, na kterou byli veterináři krátcí.
Dolly byla utracena přesně na svátek svatého Valentýna ve věku nedožitých sedmi let. Ovce plemene Finn Dorset, ke kterému symbol klonování patřil, se přitom běžně dožívají 12 roků.
Po skonu slavné ovce dostali Dolly do rukou preparátoři, kteří její ostatky vycpali a upravili tak, aby se na doklad o existenci vůbec prvního naklonovaného savce mohla podívat veřejnost.