Peking - Nové kolo vyjednávání mezi USA a KLDR o severokorejském jaderném programu zřejmě přineslo první výsledky.
Severokorejští vyjednavači na schůzce v Pekingu souhlasili nejen se zastavením obohacování uranu, ale také s moratoriem na jaderné testy a zkušební odpalování raket dlouhého doletu.
Od Washingtonu dostal stalinistický režim příslib obnovení dodávek humanitární pomoci. Celkem by mělo do země, kterou sužuje hladomor, putovat 240 tisíc tun potravin.
"Spojené státy mají stále obavy z chování Severní Koreje, ale dnešní oznámení naznačuje určitý pokrok," prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.
Vyjednavači podle ní kývli i na vpuštění inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do svých jaderných zařízení. Ti by měli mimo jiné potvrdit, že KLDR odstavila jaderný reaktor v Jongbjonu.
Předběžnou dohodu potvrdil v oficiálním oznámení i Pchjongjang.
Nový vítr s Kim Čong-unem
Západ usiluje o zastavení kontroverzního jaderného programu už řadu let, jakákoliv jednání ale vždy zkrachovala.
Američtí diplomaté si od nových dvoustranných rozhovorů slibují, že povedou až k obnovení šestistranných jednání. Těch se účastní i Čína, Japonsko, Rusko a Jižní Korea. KLDR je ovšem přerušila v roce 2009.
Současný obrat k lepšímu souvisí podle agentur s nedávnou změnou v čele nejizolovanějšího státu světa - zesnulého Kim Čong-ila vystřídal loni v prosinci jeho syn Čong-un.
Mladý vůdce už počátkem roku prostřednictvím OSN žádal Američany o potravinovou pomoc, z Washingtonu ale tehdy přišla negativní odpověď.
Situace na severu Korejského poloostrova je přitom kritická. Podle vyslance UNICEF v Severní Koreji Bidžáju Rádžbhandárího trpí podvýživou každé páté dítě mladší pěti let.
Nedostatkem potravin země trpí už od 90. let minulého století. Hladomor v KLDR si tehdy podle odhadů OSN vyžádal nejméně milion mrtvých.