KLDR s "největší pravděpodobností" znovu vyrábí plutonium, tvrdí jaderní inspektoři

ČTK ČTK
7. 6. 2016 13:42
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano na pondělní tiskové konferenci ve Vídni řekl, že v jaderném provozu v Jongbjonu byl restartován reaktor o výkonu pět megawattů, který lze využívat buď k obohacování, nebo k přeměně plutonia. Režim v Pchjongjangu tak může každoročně získat materiál pro výrobu jedné jaderné bomby či hlavice.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Vídeň/Soul/Peking - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že KLDR s největší pravděpodobností obnovila provoz svého zařízení na výrobu plutonia, které může režim v Pchjongjangu každoročně zásobovat materiálem pro výrobu jedné jaderné bomby či hlavice.

Agentura OSN se tak připojila k dřívějšímu tvrzení amerických tajných služeb.

Ministr zahraničí Spojených států John Kerry v úterý na závěr americko-čínských rozhovorů na vysoké úrovni v Pekingu prohlásil, že USA i Čína jsou odhodlány plně uplatňovat sankce vůči KLDR.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu nové sankce po jejím lednovém jaderném testu, který byl již čtvrtý v pořadí. Odborníci předpokládají, že země má zásobu dalších sedmi až 12 jaderných bomb či hlavic.

Jongbjon zřejmě znovu funguje

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii obnovila KLDR činnost jaderného zařízení v Jongbjonu.

Šéf MAAE Jukija Amano na pondělní tiskové konferenci ve Vídni řekl, že v tomto jaderném provozu byl restartován reaktor o výkonu pět megawattů, který lze využívat buď k obohacování, nebo k přeměně plutonia.

"Vzhledem k tomu, že na místě nemáme inspektory, jsme odkázáni pouze na pozorování s pomocí satelitů," podotkl Amano.

Jeho oznámení potvrzuje slova ředitele amerických zpravodajských služeb Jamese Clappera, který v únoru prohlásil, že severokorejští experti budou schopni produkovat plutonium během několika týdnů či měsíců.

Činnost reaktoru v Jongbjonu byla zastavena v roce 2007 v rámci dohody, v níž se KLDR zavázala ukončit jaderný program výměnou za humanitární pomoc.

Obnovila ho v roce 2013, kdy provedla svůj třetí nukleární test. V srpnu 2014 byl provoz zařízení pozastaven, ale loni Pchjongjang sdělil, že ho znovu uvádí do provozu.

Cesta do Ruska

Jihokorejská vláda v úterý oznámila, že ministr zahraničí Jong Pjong-se navštíví příští týden Rusko v rámci snahy přesvědčit bývalé spojence Severní Koreje k vyvinutí tlaku na tuto zemi.

Vláda v Soulu uvedla, že šéf diplomacie již jednal v minulých dnech ze stejného důvodu na Kubě, v Ugandě a v Íránu.

Většina států, které v OSN podporují KLDR, jsou její spojenci z dob studené války. Podle agentury Reuters k nim patří Bělorusko, Kuba, Egypt, Írán, Sýrie, Vietnam, Zimbabwe či Venezuela.

Ugandský prezident Yoweri Museveni minulý týden na summitu s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje v Kampale slíbil, že zastaví bezpečnostní a vojenskou spolupráci se Severní Koreou.

Jihokorejský šéf diplomacie Jong Pjong-se pak o víkendu jednal i na Kubě se svým protějškem Brunem Rodriguezem, mimo jiné o navázání diplomatických vztahů s Havanou.

Podle úterního vyjádření mluvčího jihokorejského ministerstva zahraničí se chce ministr při návštěvě Ruska - stejně jako předtím v Íránu, Ugandě a na Kubě - "pokusit přesvědčit místní představitele, aby vyvíjeli tlak na KLDR ke změnám na všech frontách".

 

Právě se děje

Další zprávy