Teta diktátora KLDR žije anonymně v USA. Kim se narodil v roce 1984, prozradila

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
28. 5. 2016 12:19
Ko Jong-sok je sestrou Kim Čong-unovy matky. O svého synovce se dlouhá léta starala, například během jeho pobytu ve Švýcarsku. Odtamtud ale v roce 1998 se svým manželem a třemi dětmi uprchla do USA. Rodina tvrdí, že hledala cestu, jak zajistit lepší léčbu Kim Čon-unově matce trpící rakovinou. Server The Washington Post, který s Ko mluvil, ale naznačuje, že se rodina mohla obávat, že o své místo na pchongjanském výsluní brzy přijde.
Obrázek Kim Čong-una na sjezdu Korejské strany práce.
Obrázek Kim Čong-una na sjezdu Korejské strany práce. | Foto: Reuters

Washington/Pchongjang - Vypadají jako normální rodina, přistěhovalci z Asie, kteří si na americké půdě plní svůj sen. Šedesátiletá korejská žena, její manžel a jejich dospělé děti ale svou pravou identitu skrývají.

Nikdo by nehádal, že majitelé skromného podniku v USA - čistírny na šaty - jsou ve skutečnosti členy severokorejské "královské" rodiny. A že sama Ko Jong-sok, jak se dříve jmenovala, je tetou nynějšího vůdce stalinistického režimu Kim Čong-una. Sestrou jeho matky Ko Jong-huj, která zemřela v roce 2004.

"Žili jsme dobrý život," vzpomíná Ko na léta strávená mezi honorací KLDR. Vzpomínky na koňak a drahá auta dnes střídá realita oběda, pro který se cestou domů stavuje na místní benzinové pumpě.

Od Koreje se rodina se třemi dětmi odstřihla v roce 1998. Sestra Ko trpěla rakovinou prsu a v Koreji vyrůstala nová generace budoucích vůdců - včetně Kim Čong-una.

Ze Švýcarska do USA

Server The Washington Post, který s rodinou v USA několikrát mluvil, jejich rozhodnutí zpřetrhat svazky s KLDR komentoval slovy, že si pár zřejmě uvědomil, že brzy už pro ně na výsluní nemusí být místo. Oni sami ale naznačují, že chtěli v USA domluvit lepší léčbu pro nemocnou matku budoucího vůdce.

Rodina Ko v devadesátých letech žila ve Švýcarsku, Ko a její manžel Ri Gang se od roku 1992 v Bernu starali o staršího bratra nynějšího severokorejského vůdce. V roce 1996 za nimi kvůli studiu dorazil i teprve 12letý Kim Čong-un, navštěvovala je i jeho mladší sestra Jo-čong, další nynější vysoce postavená osoba komunistického režimu.

"Žili jsme v normálním domě a chovali se jako normální rodina. Byla jsem jako jejich matka," vzpomíná na tu dobu Ko. "Povzbuzovala jsem Kim čong-una, aby si domů vodil kamarády. Chtěli jsme, aby žil normální život. Připravovala jsem dětem svačiny. Jedli koláče a hrály si s legem," doplňuje.

"Nebyl to potížista, ale byl popudlivý a ne moc tolerantní. Když se mu matka snažila říct, že si příliš hraje a málo studuje, nereagoval slovy, ale protestoval jinými způsoby. Například hladovkou," vzpomíná na Kim Čong-una.

Nynější vůdce se prý rád vracel na léto domů do Koreje a miloval basketbal natolik, že usínal i míčem v posteli. "Byl menší než jeho přátelé a jeho matka mu řekla, že když bude hrát basketbal, vyroste," doplňuje Ko.

Rodině pomohla americká CIA

Při přesunu do USA rodině podle jejích slov pomohla americká CIA, která je považovala za cenný zdroj informací z nejvyšších severokorejských kruhů - přestože zřejmě ani Ko, ani Ri nezastávali v izolovaném státě významné funkce a mnohé z jejich slov nelze ověřit.

Tajná služba jim údajně pomohla zaplatit i dům, ve kterém nyní pod nově přijatými jmény žijí. Dům je velký, vzadu na verandě je gril, na příjezdové cestě zaparkovaná dvě auta.

"Moje děti chodily do skvělých škol a jsou úspěšné. Mám manžela, který dokáže všechno spravit. Neexistuje důvod, co bychom mohli komu závidět," svěřila se Ko redaktorům The Washington Post. "Myslím, že jsme dosáhli na americký sen," doplňuje se smíchem její manžel Ri.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Ani Ko, ani Ri se o severokorejském režimu a vládě svého synovce nevyjadřují nikterak špatně. O Kim Čong-unovi hovoří jako o "maršálovi", kterého prý jeho otec Kim Čong-il už od mládí směřoval k vládě. Na jeho osmé narozeniny ho nechal navléknout do generálské uniformy, zatímco se mu opravdoví generálové klaněli.

"Bylo pro něj nemožné, aby vyrostl jako normální člověk, když se k němu lidé z jeho okolí takhle chovali," popisuje Ko, která upřesnila, že se severokorejský diktátor narodil v roce 1984 a ne v roce 1983, jak se obvykle uvádí.

Sen o návratu do KLDR

Zvláště Ri se netají svými sympatiemi k Pchongjangu, odmítá "lži" jihokorejských médií a do své rodné země by se chtěl vrátit. Po 18 letech v USA si proto zkouší domluvit alespoň návštěvu v KLDR.

"Mým hlavním cílem je vrátit se do Severní Koreje. Rozumím USA a rozumím Severní Koreji, proto si myslím, že bych mezi nimi mohl působit jako prostředník... Pokud je Kim Čong-un takový, jaké si ho pamatuji, byl bych schopen se s ním setkat a promluvit s ním," říká Ri.

Ko zpátky nechce. Přestože jí její domov chybí. Rozhodnutí navíc není jenom na nich. Kim Čong-un o svou tetu ani strýce zájem zatím – zdá se – nejeví, uvedl server. Na místě je také třeba připomenout, že svého dalšího strýce Čang Song-teka nechal v roce 2013 popravit. Zřejmě měl pro mladého vůdce ve straně příliš silnou pozici.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 36 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 37 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 53 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy