Jejich pozice není náhoda. Do Ruska zamířily "odstrašující" Kimovy raketomety

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
4. 12. 2024 11:00
Rusko přišlo od začátku války na Ukrajině o podstatnou část bojové techniky. Podporu mu poskytla Severní Korea, která Kremlu údajně poslala své klíčové raketové systémy a houfnice. Jde o zbraně, které může Moskva použít k bombardování měst v první linii, jako je třeba Charkov.
KLDR poskytlo Kremlu desítky moderních raketometů M1991 a houfnic M1989, které dokážou zasahovat cíle na desítky kilometrů. | Video: Reuters, @nexta_tv via X, KCTV

Rusko stála invaze na Ukrajinu nejen tisíce životů, ale také obrovské množství válečné techniky. Za 33 měsíců tvrdých bojů na Ukrajině připravila armáda Kyjeva Rusy o více než 400 salvových raketometů. Aby Kreml ztráty vyrovnal, začal využívat vybavení ze svých skladů z dob studené války. To však zdaleka nestačilo, píše server Forbes.

Na řadu tak přicházejí plody obávaného strategického partnerství mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Podle vedoucího ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím Andrije Kovalenka darovala KLDR v posledních týdnech Kremlu zhruba 100 dělostřeleckých systémů včetně samohybných houfnic M1989 a raketových systémů M1991. 

M1991 je systém určený k dálkovému ničení vojenské techniky a velkých skupin vojáků. Dokáže způsobit rozsáhlé škody i v hustě obydlených civilních oblastech. Severokorejská technika by například mohla dosáhnout frontových měst, včetně Charkova, který leží přibližně 40 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice. 

Za méně než minutu dokáže M1991 vypálit 22 nábojů o váze téměř 200 kilogramů a díky své mobilitě jej může armáda rychle přesunout v případě, že by jí hrozil odvetný útok, vysvětluje server United24 Media.

Severokorejská armáda ukrývá raketové systémy M1991 v horských redutách podél demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou. Ve válečném stavu by tato odpalovací zařízení mohla bombardovat Soul, který leží asi 60 kilometrů od zóny. To není náhoda - právě šedesátikilometrový dostřel tyto systémy mají. Podle výzkumného ústavu Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) ve Washingtonu jde o klíčový prostředek, pomocí kterého Severní Korea drží Jižní Koreu pod tlakem. 

Houfnice M1989, které měla KLDR také Rusku předat, jsou o poznání slabší. Vystřelit dokážou 170milimetrové náboje o hmotnosti přibližně 45 kilogramů na vzdálenost nejméně 40 kilometrů. Začátkem tohoto měsíce se podle novinářů z Forbesu na internetu objevily fotografie, které zachycují, jak houfnicemi naložený vlak projíždí Ruskem.  

Pchjongjang poskytl už dříve Rusku miliony dělostřeleckých granátů, desítky balistických střel KN-23 a vyslal tisíce vojáků, aby posílili ruské vojsko v Kurské oblasti.

Analytik: Vojáci z KLDR mají na Ukrajině jen jeden úkol. A na ten nemusí umět rusky (celý rozhovor zde)

Vojenský analytik Milan Mikulecký o tom, k čemu severokorejští vojáci poslouží Putinovi na Ukrajině. | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy