USA a Jižní Korea chtějí Kimovi zavřít penězovod. Nezaměstnávejte Severokorejce, lobbují ve světě

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 9. 2016 21:05
USA a Jižní Korea hledají způsob, jak co nejvíce znepříjemnit život stalinistickému režimu v KLDR, který minulý týden provedl už pátý test jaderné bomby. Chtějí ho odříznout od nezanedbatelného objemu financí, který do Pchjongjangu proudí od Severokorejců pracujících v zahraničí. Ti otročí ve více než čtyřiadvaceti zemích, přičemž dvě třetiny jejich příjmů putují do rozpočtu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul – Spojené státy a Jižní Korea naléhají na více než čtyřiadvacet zemí světa, aby přestaly zaměstnávat Severokorejce.

Washington se Soulem tak chtějí zpomalit přísun peněz, které totalitní režim pod vedením Kim Čong-una využívá hlavně na rozvoj jaderného programu.

Mimo KLDR podle odhadů pracuje – mnohdy v nelidských podmínkách – přinejmenším 50 000 Severokorejců, přičemž například The Washington Post hovoří až o dvojnásobném počtu.

Korejci si mohou nechat jednu třetinu jejich výdělku, zbytek putuje do státní kasy KLDR. Podle Centra pro lidská práva v Severní Koreji si touto cestou režim ročně přijde na 300 milionů dolarů (asi 7,2 miliardy Kč). 

Nelidské podmínky, desetitisíce lidí

Počet Severokorejců, které KLDR posílá otročit do zahraničí, výrazně vzrostl za posledních pět let – po nástupu nejmladšího z dynastie Kimů k moci.

Do ciziny jsou Severokorejci vysláni nejčastěji na tři roky a permanentně žijí pod drobnohledem totalitního režimu. Zhruba 80 % z nich působí v Číně a Rusku. Někteří pracují také v Kambodži a Laosu, Senegalu či v Mongolsku.

Nejčastěji je státy zneužívají jako dělníky či švadleny v textilkách, jiní zase kácejí stromy v sibiřských lesích.

Terčem kritiky za nehumánní podmínky, v nichž museli Severokorejci pracovat, se v minulém desetiletí stalo i Česko. Pracovalo tu přes 400 severokorejských dělníků.

"Několika zemím už jsme vyjádřili své znepokojení nad tím, že zaměstnávají Severokorejce. Některé vlády tak už upravily svou politiku," uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Například Malta v červenci ze své země vykázala asi 20 dělníků. Odmítla jim prodloužit pracovní povolení. Také Polsko přestalo vydávat pracovní povolení. Ještě loni tu přitom pracovalo 150 Severokorejců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy