USA a Jižní Korea chtějí Kimovi zavřít penězovod. Nezaměstnávejte Severokorejce, lobbují ve světě

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 9. 2016 21:05
USA a Jižní Korea hledají způsob, jak co nejvíce znepříjemnit život stalinistickému režimu v KLDR, který minulý týden provedl už pátý test jaderné bomby. Chtějí ho odříznout od nezanedbatelného objemu financí, který do Pchjongjangu proudí od Severokorejců pracujících v zahraničí. Ti otročí ve více než čtyřiadvaceti zemích, přičemž dvě třetiny jejich příjmů putují do rozpočtu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul – Spojené státy a Jižní Korea naléhají na více než čtyřiadvacet zemí světa, aby přestaly zaměstnávat Severokorejce.

Washington se Soulem tak chtějí zpomalit přísun peněz, které totalitní režim pod vedením Kim Čong-una využívá hlavně na rozvoj jaderného programu.

Mimo KLDR podle odhadů pracuje – mnohdy v nelidských podmínkách – přinejmenším 50 000 Severokorejců, přičemž například The Washington Post hovoří až o dvojnásobném počtu.

Korejci si mohou nechat jednu třetinu jejich výdělku, zbytek putuje do státní kasy KLDR. Podle Centra pro lidská práva v Severní Koreji si touto cestou režim ročně přijde na 300 milionů dolarů (asi 7,2 miliardy Kč). 

Nelidské podmínky, desetitisíce lidí

Počet Severokorejců, které KLDR posílá otročit do zahraničí, výrazně vzrostl za posledních pět let – po nástupu nejmladšího z dynastie Kimů k moci.

Do ciziny jsou Severokorejci vysláni nejčastěji na tři roky a permanentně žijí pod drobnohledem totalitního režimu. Zhruba 80 % z nich působí v Číně a Rusku. Někteří pracují také v Kambodži a Laosu, Senegalu či v Mongolsku.

Nejčastěji je státy zneužívají jako dělníky či švadleny v textilkách, jiní zase kácejí stromy v sibiřských lesích.

Terčem kritiky za nehumánní podmínky, v nichž museli Severokorejci pracovat, se v minulém desetiletí stalo i Česko. Pracovalo tu přes 400 severokorejských dělníků.

"Několika zemím už jsme vyjádřili své znepokojení nad tím, že zaměstnávají Severokorejce. Některé vlády tak už upravily svou politiku," uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Například Malta v červenci ze své země vykázala asi 20 dělníků. Odmítla jim prodloužit pracovní povolení. Také Polsko přestalo vydávat pracovní povolení. Ještě loni tu přitom pracovalo 150 Severokorejců.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy