KLDR vyzkoušela jadernou bombu. Fanatická nezodpovědnost, zní z jihu

Podle americké geologické služby USGS měl otřes sílu 5,3 stupně Richterovy škály. Jihokorejský prezidentský úřad svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Prezidentka Pak Kun-hje označila test za čin "fanatické nezodpovědnosti" a přímou hrozbu pro mezinárodní společenství. Kvůli testu se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN.
Severní Korea provedla v pátek svůj pátý jaderný test. Moderátorka státní televize oznámila, že vědci zkoušeli novou bojovou hlavici. | Video: Reuters

Pchjongjang/SoulSeverní Korea provedla v pátek svůj pátý jaderný test. Tamní státní televize informovala, že armáda uskutečnila úspěšný pokusný výbuch jaderné hlavice, který byl odpovědí na nepřátelské postoje Spojených států.

Podle zahraničních expertů jde o zatím nejsilnější jadernou zkoušku, která dosáhla téměř dvojnásobku intenzity posledního pokusu z letošního ledna.

"Naši atomoví vědci provedli pokusný výbuch nově vyrobené jaderné hlavice na místě jaderných zkoušek na severu země," oznámila moderátorka severokorejské státní televize.

Podle stanice, která prezentuje názory vůdce země Kim Čong-una, bylo účelem zkoušky otestovat a ověřit si vlastnosti nové hlavice. Ta se má používat na balistických střelách. Zkouška prý dokázala, že země je připravena odpovědět na provokace ze strany nepřátel včetně USA.

Deset kilotun TNT

Test už odsoudily vlády Jižní Koreje a Japonska, které hodlají požadovat zpřísnění sankcí vůči severokorejskému režimu. Ostře zareagovala i Francie.

Podle americké geologické služby USGS měl otřes sílu 5,3 stupně Richterovy škály. Množství energie uvolněné při výbuchu odpovídalo podle jihokorejské agentury Jonhap přibližně deseti kilotunám TNT, zatímco při dosud poslední lednové zkoušce hovořil Soul o šesti.

Podle amerického analytika osloveného agenturou Reuters odpovídala – s ohledem na oznámenou sílu otřesu – energie uvolněná při předpokládané explozi dokonce 20 až 30 kilotunám TNT.

Přehled testů KLDR

9. října 2006 - KLDR provedla první test jaderné bomby. Podle seizmických měření exploze odpovídala výbuchu dvou až 12 kilotun trinitrotoluenu (TNT). Japonci epicentrum otřesů lokalizovali poblíž přístavu Čchongdžin. RB OSN schválila sankce, KLDR je označila za vyhlášení války.

25. května 2009 - KLDR oznámila, že provedla druhý podzemní jaderný test. V oblasti, kde vyzkoušela jadernou zbraň v říjnu 2006. Síla jaderné zkoušky odpovídala výbuchu až 20 kilotun TNT. Výbuch byl přibližně stejně silný jako atomová bomba, kterou v roce 1945 svrhly USA na Nagasaki.

12. února 2013 - Třetí pokusný jaderný výbuch KLDR o síle až devíti kilotun TNT.

6. ledna 2016 - KLDR oznámila, že provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy. Ohnisko bylo deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, výbuch odpovídal síle asi sedmi kilotun TNT.

9. září 2016 - Pátý jaderný test KLDR. Množství energie uvolněné při výbuchu odpovídalo podle agentury Jonhap přibližně deseti kilotunám.

Jihokorejský prezidentský úřad svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Prezidentka Pak Kun-hje označila test za čin "fanatické nezodpovědnosti" a přímou hrozbu pro mezinárodní společenství.

Soul uvedl, že hodlá kvůli zkoušce tlačit na zpřísnění mezinárodních sankcí proti svému severnímu sousedovi. Ještě během pátku se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN.

Test odsoudili Obama i Clintonová

Jihokorejská prezidentka o události telefonicky hovořila se svým americkým protějškem Barackem Obamou. O severokorejské jaderné hrozbě jednali oba státníci tento týden na summitu sdružení ASEAN v Laosu. Šéf Bílého domu tam slíbil, že jeho země bude spolupracovat s OSN na dalším zpřísnění sankcí proti Pchjongjangu.

Mluvčí Obamovy Národní bezpečnostní rady Ned Price médiím řekl, že Washington o seismické aktivitě na severu poloostrova ví a situaci monitoruje.

Prezidentská kandidátka za demokraty a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pátek také důrazně odsoudila jadernou zkoušku a řekla, že plně podporuje Obamovu výzvu k zpřísnění sankcí proti KLDR.

"Podporuji výzvu prezidenta Obamy jak k zpřísnění sankcí, které byly přijaty na začátku tohoto roku s OSN, tak k uložení dalších sankcí," uvedla Clintonová v prohlášení.

O jaderném testu v severovýchodní části Korejského poloostrova hovoří rovněž úřad japonského premiéra Šinza Abeho, který pověřil příslušné ministry bedlivým sledováním dalšího vývoje a analýzou informací. I Tokio hodlá iniciovat zpřísnění sankcí.

I čínský úřad mapující zemětřesení přiřkl otřesy v KLDR zřejmému výbuchu. Seismická aktivita byla naměřena v 8:30 místního času (ve 2:30 SELČ) a došlo k ní na povrchu země.

Peking uvedl, že poslední severokorejskou jadernou zkoušku ostře odmítá. Zároveň Pchjongjang vyzval, aby ukončil veškeré kroky, které by vedly k eskalaci napětí.

 Jihokorejské akcie v reakci na test oslabily, stejně tak jako kurz jihokorejského wonu.

Jsem velmi skeptický, jde spíš o psychologickou válku, říká o údajném severokorejském testu vodíkové bomby šéfredaktor ATM Michal Zdobinský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 20 minutami

Evropská města demonstrují kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu

Do ulic kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu vyrazily tisíce lidí v několika evropských městech. Proti dvěma stovkám lidí na zakázané demonstraci na podporu Palestinců použila pařížská policie vodní děla a slzný plyn.  Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. "Izrael je vrah," skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. "Jedni mlčí, druzí trpí" a "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny," stálo na transparentech. "To není válka, to je genocida," volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna, přibližně 120 lidí protestovalo i v Berlíně. Další protesty proběhly v Londýně, ve švédském městě Malmö a v několika německých městech. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy