Otrocká práce v cizině je lepší než život doma, shodují se Severokorejci

23. 4. 2016 12:32
Severokorejci opouštějí svoji zemi za účelem snové nabídky práce v zahraničí. Pro získání je nutná dávka úplatků a jistá trpělivost. Podle běženců pak dochází k hrozným pracovním podmínkám, u některých z nich dokonce k nucenému sexu. "Někteří zákazníci se dotýkali našich těl, ale my se nesměly bránit, protože naším úkolem bylo jim co nejvíc vycházet vstříc,'' řekla Severokorejka I Sung-hi. Organizace pro lidská práva je označuje za ''moderní otroky''.
Severokorejci se chystají na oslavy 70. výročí vlády Dělnické strany. Nesou květiny na dekoraci hotelu v Pchjongjangu.
Severokorejci se chystají na oslavy 70. výročí vlády Dělnické strany. Nesou květiny na dekoraci hotelu v Pchjongjangu. | Foto: Reuters

Soul - Severokorejka I Sung-hi, která pracovala jako servírka v Číně, nesměla protestovat, když ji v restauraci zákazníci osahávali a v opilosti se jí pokoušeli zmocnit.

Její dva krajané vzpomínají, jak při dřevorubecké práci v Rusku zahynulo mnoho jejich kolegů. Další Severokorejec dřel prý až 16 hodin denně na stavbě v Kuvajtu, kde byl celý pozemek obehnán ostnatým drátem. Přestože to byl těžký život, podle Severokorejců to bylo lepší než zůstat v KLDR, napsala agentura AP.

Moderní otroci

Práce v cizině znamená pro Severokorejce po návratu zlepšení společenského postavení a je tak žádaná, že se za její získání dávají vysoké úplatky. "Ženy v Severní Koreji sní o práci číšnice v zahraničí. Když jsem o ni žádala, byla pravděpodobnost 1 ku 12, že ji dostanu," říká dvaačtyřicetiletá I Sung-hi, která po roce 2000 pracovala v severokorejské restauraci ve městě Ta-lien na severovýchodě Číny a nyní žije v Jižní Koreji.

Organizace pro lidská práva označují Severokorejce, kteří jsou vysíláni na práce do zahraničí s cílem získat pro zemi tvrdou měnu, za moderní otroky. Nedávno světová média přinesla zprávu o dalších 13 Severokorejcích, kteří pracovali v jedné restauraci a uprchli do Jižní Koreje.

Zmínění čtyři běženci, kteří pracovali v cizině na přelomu tisíciletí a kteří všichni nakonec rovněž utekli na jih Korejského poloostrova, uvedli, že museli odevzdávat většinu své mzdy úřadům v Pchjongjangu a nikdy neviděli slíbený plat. Peníze, které dostávali, ale stále bohatě překračovaly částku, kterou vydělávali doma. Řekli také, že dostávali relativně slušné jídlo, nebyli pod tak přísným dozorem a měli vzácnou možnost vidět svět a dozvědět se pravdu o své vlasti.

Desítky milionů dolarů ročně

I Sung-hi předpokládala, že její zkušenosti ze zahraničí ji posunou výš na společenském žebříčku, a ona si tak bude moci najít manžela s lepším zaměstnáním. Další tři Severokorejci, kteří pracovali jako dřevorubci či stavební dělníci, si po tříletém pobytu chtěli za vydělané peníze koupit televizi, kazetový magnetofon a ledničku.

"Viděl jsem lidi, kteří se vrátili domů ze služby v zahraničí a kouřili kvalitní cigarety a chodili do restaurace na pivo," vysvětlil Lim Il, který koncem 90. let pracoval na stavbě v Kuvajtu. "Pro řadové občany bylo něco takového nedosažitelné," dodal.

Podle jihokorejské rozvědky působí nyní ve zhruba 50 zemích světa asi 50 000 až 60 000 Severokorejců, nejvíc v Rusku a Číně. Někteří politologové jsou přesvědčeni, že jejich počet je ještě podstatně vyšší. Severokorejské strategické centrum se sídlem v Soulu uvedlo, že tito zahraniční pracovníci přinášejí severu mezi 150 a 230 miliony dolarů ročně.

Pchjongjang většinou vysílá na zahraniční mise relativně bohaté občany, věrné režimu, kteří se podle něj nenechají tolik ovlivnit cizími kulturami. Převážná většina jsou mladí muži, jejichž rodiny musejí zůstat doma. Pracují v továrnách a restauracích v Číně, v lesích či na stavbách v Rusku, jiní na Blízkém východě nebo v Africe staví obří sochy politických vůdců, vyučují taekwondo nebo poskytují zdravotní péči.

Práce v cizině za úplatek

I Sung-hi učila v Severní Koreji literaturu na střední škole, když narazila na nabídku práce servírky v cizině. Její otec prý dal úplatky ve výši asi 70 dolarů místním úředníkům, aby jí pomohl to místo zajistit. Mezi ostatními vybranými byly další učitelky, lékařky či čerstvé absolventky vysokých škol.

Práce v zahraničí ale nesplnila toužebná očekávání. I Sung-hi uvedla, že měla volno jen jeden den za měsíc a že byla nucena pracovat, i když se dozvěděla, že její matka zemřela. Tajná policie servírky neustále sledovala a bila je, když si schovávaly spropitné.

"Někteří zákazníci se dotýkali našich těl, ale my se nesměly bránit, protože naším úkolem bylo jim co nejvíc vycházet vstříc, aby v restauraci utratili všechny své peníze," vypověděla. Kolegyně, které nevydělaly požadované částky, byly prý nuceny k sexu se zákazníky v přilehlém motelu.

Spisovatel Lim Il dal za možnost pracovat jako tesař v Kuvajtu úplatky 20 láhví kvalitního alkoholu a 30 balíčků cigaret. Slíbený plat 120 dolarů měsíčně ale nikdy neviděl, ačkoli dřel od svítání do půlnoci na stavbě obehnané ostnatými dráty. Rozčililo ho, když se dozvěděl, že Bangladéšané a Indonésané dostávají za podobnou práci téměř 450 dolarů měsíčně.

Servírka I Sung-hi nakonec utekla do Jižní Koreje s jedním ze zákazníků, kterého má nyní za manžela, a vyučuje uprchlé Severokorejce v Soulu. Severokorejské úřady potrestaly za její útěk její příbuzné; někteří byli přestěhováni do odlehlých oblastí, jiní jsou přísně sledováni policií, uvedla.

Obraz Severní Koreje na Západě je nepřesný, líčí situaci v zemi koreanistka Nina Špitálníková, která byla v zemi dvakrát na studijním pobytu. Během něj byla i zatčena a vyslýchána tajnou policií. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 57 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy