KLDR je velký světový problém, který musíme vyřešit, řekl Trump. Vyzval OSN k zavedení nových sankcí

ČTK ČTK
24. 4. 2017 20:15
Americký prezident Donald Trump vyzval Radu bezpečnosti OSN před jednáním s jejími představiteli k zavedení dalších a ostřejších sankcí proti KLDR. Tu označil za velký světový problém, který se musí konečně vyřešit. O bezpečnostní hrozbě severokorejského režimu zároveň telefonicky jednal s německou kancléřkou Angelou Markelovou. Trump také OSN vytkl její nedostatečnou ochotu a rozhodnost, nicméně u této mezinárodní organizace vidí velký potenciál.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Rada bezpečnosti OSN musí být připravena uvalit nové sankce vůči KLDR. V pondělí to podle agentury Reuters před jednáním s představiteli Rady bezpečnosti prohlásil americký prezident Donald Trump, který o Severní Koreji jako o bezpečnostní hrozbě zároveň telefonicky jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Status quo v Severní Koreji je nepřijatelný a Rada (bezpečnosti) musí být připravená zavést další a ostřejší sankce proti severokorejskému jadernému a balistickému programu," řekl Trump. "Toto je skutečná hrozba světu, ať již o tom chceme nebo nechceme mluvit. Severní Korea je velkým světovým problémem a je to problém, který musíme konečně vyřešit," dodal.

Rada bezpečnosti podle Trumpa selhala pokud jde o reakci na nedávný chemický útok v Sýrii. Z použití sarinu viní USA spolu s dalšími západními zeměmi režim syrského prezidenta Bašára Asada, který ale takové nařčení odmítá. Spojené státy v odvetě provedly nálet na syrskou leteckou základnu, odkud byl chemický úder podle jejich poznatků uskutečněn.

Trump podle AP hodnotí jako nedostatečné ochotu a rozhodnost OSN jednat, zároveň ale u této mezinárodní organizace vidí velký potenciál. "OSN nevidíte řešit konflikty. Myslím ale, že to se nyní začne dít," řekl šéf Bílého domu.

Trump před jednáním s činiteli RB OSN hovořil s Merkelovou nejen o KLDR, ale také o situaci v Sýrii a v Jemenu a o nutnosti vyřešit konflikt na východě Ukrajiny mírovou cestou.

 

Právě se děje

Další zprávy