Spojené státy ztrácejí s KLDR trpělivost, pohrozil Pence. Korejci ale plánují v testech pokračovat

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2017 20:32
Americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že "éra strategické trpělivosti" s KLDR je u konce. Severní Korea podnikla v neděli u svého východního pobřeží další test rakety, ale neúspěšný. Pence to považuje za provokaci. Také japonský premiér Šinzó Abe KLDR vyzval, aby nepodnikala další "provokativní kroky". Severní Korea ale hodlá i přes kritiku s testováním raket pokračovat.
Mike Pence na hranici mezi KLDR a Jižní Koreou.
Mike Pence na hranici mezi KLDR a Jižní Koreou. | Foto: Reuters

Pchanmundžom - Americký viceprezident Mike Pence v pondělí řekl, že "éra strategické trpělivosti" se Severní Koreou je u konce, uvedla agentura AP.

Pence to prohlásil během návštěvy demilitarizované zóny na hranici mezi Jižní Koreou a Severní Koreou, včetně hraničního přechodu Pchanmundžom.

Jižní Korea je první Pencovou zastávkou na desetidenní cestě po Asii a Tichomoří. Do Soulu dorazil Pence těsně před tím, než Severní Korea provedla další test zatím neupřesněné rakety. Ten ale skončil neúspěšně. Pokus Pence označil za provokaci.

Pence do Asie zamířil v době, kdy nový americký prezident Donald Trump přitvrdil postoj vůči KLDR. Šéf Bílého domu novinářům tento týden řekl, že "Severní Korea je problém, o který bude postaráno".

Opakovaně také řekl, že pokud hlavní severokorejský obchodní partner - Čína - nebude ochoten vyvinout na KLDR dostatečný tlak, pak by USA mohly vzít záležitosti do vlastních rukou.

Severní Koreu kritizoval také japonský premiér Šinzó Abe. Ten KLDR vyzval, aby nepodnikala další "provokativní kroky", podřídila se rezolucím OSN a upustila od rozvoje jaderných a raketových zbraní.

KLDR bude v testování raket pokračovat

Pchjongjang však i navzdory rostoucímu vojenskému napětí mezi Severní Koreou a Spojenými státy bude pokračovat v testování raket.

"Budeme provádět další raketové testy na týdenní, měsíční a roční bázi," řekl náměstek severokorejského ministra zahraničí Han Song-rjol zpravodajské stanici BBC.

Pohrozil rovněž "totální válkou" v případě amerického vojenského zásahu.

Proti takovému zásahu se v pondělí vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Doufá, že Spojené státy se zdrží jednostranných akcí vůči KLDR, jako byl nedávný útok střelami Tomahawk na leteckou základnu vládních sil v Sýrii.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy