Na summitu s Donaldem Trumpem rozdával severokorejský diktátor úsměvy a pasoval se do role mírotvůrce. Trump o něm řekl, že je to muž, který "miluje svou zemi". Přitom Kim Čong-un v KLDR vládne s extrémní brutalitou. Severní Korea zůstává jednou z nejrepresivnějších totalitních zemí světa. Statisíce lidí zde skončily v gulazích, vládne tu kult osobnosti vůdce a vyžaduje se absolutní loajalita vůči režimu. Projděte si přehlednou grafiku.
Utěsnění státních hranic
Kvůli rostoucímu počtu Severokorejců, kteří nelegálně překračují hranice do Číny, se Kimův režim v roce 2016 rozhodl hranice utěsnit.
Znamenalo to postavit na severní hranici nové budovy, instalovat další ostnaté dráty a kamerové systémy. Zostřily se také perzekuce těch, kteří volali telefonem do Číny nebo Jižní Koreje. Signál mobilních telefonů u čínských hranic překryly rušičky.
Čína také v posledních dvou letech zintenzivnila zásahy proti skupinám převaděčů. Ti často nutí Severokorejky v Číně k prostituci nebo ke svatbám s muži, kteří za nedobrovolnou nevěstu zaplatí. Děti, které se pak narodí, nemají v zemi legální status ani nárok na vzdělání a zdravotní péči.
Čína zároveň nemilosrdně vrací nelegální uprchlíky zpátky do KLDR, kde pak jako "nepřátelé státu" končí v gulagu. Jiné je to v Jižní Koreji, kde uprchlíci automaticky dostanou jihokorejské občanství, finanční podporu a po určitou dobu i byty zdarma. Zpět do KLDR se nicméně už vrátit nemohou.