Klaus vystoupil v Soči na stejné konferenci jako Putin. Kritizoval Západ a "chybné -ismy"

ČTK ČTK
22. 10. 2015 22:00
Na mezinárodní konferenci v ruském Soči vystoupil kromě Vladimira Putina i Václav Klaus. Problémy prý přicházejí spíše ze Západu než z Východu. Postěžoval si i na "fatálně chybné -ismy" jako humanrightismus, multikulturalismus, environmentalismus či homosexualismus.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Soči - Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa. Na konferenci mezinárodního Valdajského diskusního klubu to ve čtvrtek v ruském Soči prohlásil bývalý český prezident Václav Klaus.

Politik, který byl letos v červnu i hostem podobné konference v Petrohradě, popřel, že by největším ohrožením míru a demokracie byli teroristé, byrokraté, média, podnikatelé nebo diktátoři.

"Hlavní chybu vidím v nás. Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti," řekl Klaus v projevu, jehož text byl zveřejněn na jeho osobních webových stránkách.

"Fatálně chybné -ismy"

Exprezident se v této souvislosti ostře vymezil proti "fatálně chybným -ismům", mezi něž zařadil humanrightismus, multikulturalismus, environmentalismus, homosexualismus, kosmopolitismus a transnacionalismus. Západ podle Klause podrývá instituce, které umožnily vznik svobodného a prosperujícího světa.

"Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci... nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie," zdůraznil. Ani Rusko není podle něj vůči těmto nebezpečím imunní.

Globalizace podle bývalého českého prezidenta generuje konflikty. Západní civilizace se nechce zbavit pohodlného života a chybí jí silné názory. "Současná žurnalistika se stala - chaotickým chrlením informací - hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují," uvedl ve svém varovném projevu Klaus.

Na fóru dnes mluvil i ruský prezident Vladimir Putin.

S odstupem času, a po těch všech amnestiích, co ten Klaus udělal, si skoro myslím, že to byl záměr, říká Tomáš Ježek k chybě v zákoně o investičních fondech, která umožnila masivní tunelování. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy