Klaus vystoupil v Soči na stejné konferenci jako Putin. Kritizoval Západ a "chybné -ismy"

ČTK ČTK
22. 10. 2015 22:00
Na mezinárodní konferenci v ruském Soči vystoupil kromě Vladimira Putina i Václav Klaus. Problémy prý přicházejí spíše ze Západu než z Východu. Postěžoval si i na "fatálně chybné -ismy" jako humanrightismus, multikulturalismus, environmentalismus či homosexualismus.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Soči - Problémy dneška přicházejí spíše ze Západu než z Východu. Evropa je místem, kde je selhání současného vývoje zřejmější a zřetelnější než v jakýchkoli jiných částech světa. Na konferenci mezinárodního Valdajského diskusního klubu to ve čtvrtek v ruském Soči prohlásil bývalý český prezident Václav Klaus.

Politik, který byl letos v červnu i hostem podobné konference v Petrohradě, popřel, že by největším ohrožením míru a demokracie byli teroristé, byrokraté, média, podnikatelé nebo diktátoři.

"Hlavní chybu vidím v nás. Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti," řekl Klaus v projevu, jehož text byl zveřejněn na jeho osobních webových stránkách.

"Fatálně chybné -ismy"

Exprezident se v této souvislosti ostře vymezil proti "fatálně chybným -ismům", mezi něž zařadil humanrightismus, multikulturalismus, environmentalismus, homosexualismus, kosmopolitismus a transnacionalismus. Západ podle Klause podrývá instituce, které umožnily vznik svobodného a prosperujícího světa.

"Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci... nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie," zdůraznil. Ani Rusko není podle něj vůči těmto nebezpečím imunní.

Globalizace podle bývalého českého prezidenta generuje konflikty. Západní civilizace se nechce zbavit pohodlného života a chybí jí silné názory. "Současná žurnalistika se stala - chaotickým chrlením informací - hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují," uvedl ve svém varovném projevu Klaus.

Na fóru dnes mluvil i ruský prezident Vladimir Putin.

S odstupem času, a po těch všech amnestiích, co ten Klaus udělal, si skoro myslím, že to byl záměr, říká Tomáš Ježek k chybě v zákoně o investičních fondech, která umožnila masivní tunelování. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 19 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 39 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy