Klaus je populista a chce se zviditelnit, kritizují politici jeho návrh referenda o uprchlících

ČTK ČTK
25. 9. 2015 18:50
Politici napříč stranami odmítli návrh bývalého prezidenta Klause, aby bylo uspořádáno referendum kvůli uprchlickým kvótám. Politici se shodují, že Klausovo prohlášení je především populismus. Premiér Sobotka připomněl, že Klaus byl posledních 20 let odpůrcem referend a nyní náhle otočil. "Klaus se jen zviditelňuje na uprchlické krizi a využívá ji k dalšímu útoku na Evropskou unii, do které ve skutečnosti nikdy nechtěl," připomněl Sobotka. Za Klause se nepostavila ani jeho domovská ODS.
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Reuters

Praha  - Politici napříč stranami odmítli návrh bývalého prezidenta Václava Klause uspořádat referendum kvůli tomu, že česká vláda v Bruselu nedostatečně bojovala proti uprchlickým kvótám.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje Klausovo prohlášení za nevěrohodnou pózu. Podle vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) se exprezident snaží o návrat do politiky.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje jeho prohlášení za populismus. Podporu Klausovi nevyjádřila ani ODS, navzdory tomu, že vládu dříve kvůli kvótám ostře kritizovala.

"Klaus 20 let bránil konání jakéhokoliv referenda, včetně toho, kde se občané chtěli vyjádřit k rozdělení Československa. Jeho dnešní póza je proto zcela nevěrohodná," hodnotil Klausovo čtvrteční prohlášení Sobotka.

Klaus v minulosti v reakci na kritiku, že o rozdělení státu nemohli hlasovat sami občané, říkal, že referendum je vždy sporná věc. "Mám pocit, že bychom se nekonečně hádali o formulaci této otázky," tvrdil.

Klaus se zviditelňuje, tvrdí Sobotka

Exprezident v pořadu České televize (ČT) Události, komentáře kritizoval českou vládu za to, že na půdě Evropské unie málo hájila svůj odmítavý postoj k zavedení kvót pro přerozdělování uprchlíků. "Česká vláda by měla zlegalizovat svůj postoj v Bruselu referendem či mimořádnými parlamentními volbami a to považuji za zásadní věc," prohlásil Klaus.

Premiér Sobotka s bývalou hlavou státu nesouhlasí. "Jsem proti kvótám, vláda je proti kvótám, Parlament je proti kvótám, v Bruselu hlasujeme a budeme hlasovat proti kvótám, opravdu nevím, o čem by chtěl dělat referendum," reagoval.

"Klaus se jen zviditelňuje na uprchlické krizi a využívá ji k dalšímu útoku na Evropskou unii, do které ve skutečnosti nikdy nechtěl," připomněl premiér, že Klaus patří k nejhlasitějším kritikům evropské integrace.

Sobotkův vládní kolega vicepremiér Babiš taktéž nevidí důvod, proč by měl kabinet obhajovat svůj postoj. "Vláda postupuje správně, kvóty odmítla a byla přehlasována," sdělil v SMS. "Pan Klaus se snaží na sebe upozornit a vrátit se do politiky," poznamenal.

Podporu vládě vyjádřil také místopředseda opoziční TOP 09 Kalousek. "Česká vláda je v nezáviděníhodné situaci, a nikdo z nás by to neměl takto zneužívat. Česká vláda může počítat s naší podporou, aby se se situací vypořádala důstojně," uvedl v tiskovém prohlášení.

Klausovy výroky hodnotí podobně jako Babiš a Sobotka. "Vnímám to jako populismus, který k vlastnímu zviditelnění využívá pochopitelnou obavu lidí," míní Kalousek

Odpůrce referend Klaus

Za svého zakladatele a někdejšího čestného předsedu se nepostavila ani ODS. "Odchod vlády a nové volby jsou jistě možné, ovšem pouze pokud vláda podá sama demisi nebo je jí vyslovena nedůvěra v Poslanecké sněmovně. Ani jednu možnost nevidíme jako reálnou," sdělil médiím místopředseda strany Jan Zahradil. "Referendum se zpravidla dělá před tím, než se má něco stát, nikoliv potom," doplnil.

Sám Klaus v minulosti nepatřil mezi příznivce pořádání referend. Například v roce 2012 se stavěl proti referendu o vstupu Česka do rozpočtové unie a prohlašoval, že vláda má rozhodnout sama. "Nejsme Švýcarsko, které si dělá referenda o všem možném i nemožném," řekl tehdy.

Před lety také váhal, zda pořádat referendum o evropské ústavní smlouvě, protože by podle něj bylo těžké lidem problematiku vysvětlit a jednalo by se jen o průzkum veřejného mínění.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy