Pomoc uprchlíkům? Přetvářka a lež, přitvrdil Klaus. Nastěhujte si je domů, vzkázal

Jiří Kubík
10. 9. 2015 11:00
Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru pro časopis Ekonom promluvil o imigraci a o západních mocnostech v čele s USA. Ty obvinil z toho, že svými zásahy v Afghánistánu, v Iráku, v Sýrii nebo v Libyi způsobily současnou migrační vlnu, a proto je hlavně na nich, aby problém vyřešily. Ostře se pustil také do jejich současné proimigrační politiky, která podle něj přispívá k sebevraždě Evropy politickou korektností. Obvinil také všechny lidi v Česku, kteří chtějí uprchlíkům pomoci, ze lži a přetvářky. Jestli je v Česku chtějí, mají si je nastěhovat domů. Imigranty podle bývalého prezidenta nelze považovat za potenciální pracovní sílu, chtějí prý jen pobírat sociální dávky.
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus, který minulý týden představil petici proti imigraci, se ve čtvrtečním vydání časopisu Ekonom vyjádřil velice ostře na adresu západních mocností v čele s USA.

Obvinil je, že svými nerozvážnými zásahy v Afghánistánu či Libyi způsobily současnou migrační vlnu, a proto je hlavně na nich, aby současný problém vyřešily.

"Nelze nevidět, že tento problém způsobil rozvrat režimů a systémů, jakkoliv v našich očích nedemokratických, velmi často za pomoci Západu a pod heslem vývozu demokracie západního typu. A že ho způsobily i útoky na tyto země," říká v rozhovoru Klaus.

USA jako prapříčina

"Kdyby Západ výrazným způsobem nepřispěl k destabilizaci Iráku, Afghánistánu, Libye a Sýrie, tak by dnešní uprchlický problém nevznikl. Jestli nezačneme touto větou, tak míjíme podstatu věci."

Klaus jako fatální omyl vidí Bushovu invazi do Iráku v roce 2003, angažmá západních zemí při odstranění Kaddáfího režimu v Libyi a nenávist Západu vůči Asadově režimu v Sýrii.

"Amerika je dál a Evropa blíž, a tak to teď dopadá více na ni, i když USA byly do značné míry prapříčinou všech těchto postojů," tvrdí Klaus.

Evropané podle něj nebyli těmi, kdo prosadili "Bushův Irák". "Seděl jsem i na summitech Evropské unie, kde se řešilo, zda bombardovat Kaddáfího. Vím o rozpolcenosti většiny evropských prezidentů a premiérů, jen Sarkozy a Cameron chtěli za každou cenu bombardovat. Hlasovali jsme, že se na tom EU nemá podílet, všichni jsme si oddechli a odjeli domů a za dva dny jsme se dozvěděli, že Velká Británie s Francií stejně začaly bombardovat. Nemohu zapomenout věci, kterých jsem byl svědkem," říká exprezident.

"Češi hrají divadýlko"

A ostrou kritikou nešetří ani na adresu Německa a Francie, které dnes vítají uprchlíky ze Sýrie: "Takzvaně politicky korektní a multikulturálně pomýlení evropští představitelé jako paní Merkelová nebo pan Hollande se fatálně mýlí. Nevím, do jaké míry to říkají upřímně a autenticky, nevím, jestli to neříkají jenom proto, že si myslí, že je to politicky korektní a progresivní. Rozbít náš kontinent touto cestou je však podle mého názoru ohromná chyba a připomínám článek z jednoho australského časopisu, kde se psalo, že Evropa bude pravděpodobně prvním kontinentem, který spáchá sebevraždu politickou korektností. Kancléřka Merkelová i prezident Hollande tomu nesmírně přispívají," uvádí v časopisu Ekonom Václav Klaus.

Zároveň obvinil všechny lidi v Česku, kteří chtějí uprchlíkům pomoc, ze lži a přetvářky.

"Myslím, že lžou, nejsou upřímní a hrají veřejné divadýlko. Nevěřím, že svůj názor obhájí doma, před svou rodinou, před příbuznými. Stále platí věta, kterou říkáme po léta: Jestli tu někdo chce uprchlíky, tak ať si každý toho svého nastěhuje do svých jistě mnohapokojových bytů a domů. Tedy – jestli to myslí doopravdy. Pokud ne, tak ať neříká takové žvásty jako dosud," vyjádřil se velmi ostře Klaus, který se tak velmi podobá postoji současného prezidenta Miloše Zemana.

Klaus odmítá i názor, že je možné brát uprchlíky jako potencionální pracovní sílu. "To je naprostý omyl, někdo nás svádí na falešnou stopu. Nikdy jsem si nevšiml, že by migranti přicházeli jako pracovní síly. Přicházejí jako poživatelé různých sociálních dávek. Žádný velký zájem o práci v Evropě u těchto lidí nevidím,“ říká, aniž by vysvětlil, jakým pozorováním k tomuto závěru došel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy