Klaus v Bruselu může naznačit obrat

Adam Junek
15. 6. 2006 11:44
Brusel/Praha - Ani Jiří Paroubek, ani Mirek Topolánek, ale Václav Klaus bude teď dva dny zastupovat české zájmy na vrcholném summitu v Bruselu. Povolební pat má tak dopady i na Evropu.

A může být ještě hůř. Účast českého prezidenta na tomto setkání státníků nikoho nepřekvapuje ani neděsí. A to přesto, že hlavním tématem bude problematická euroústava a budoucí směřování integrace. Povolební nejistota však může Česko přivést až k mezinárodní ostudě o dva a půl roku později, když bude mít celou Unii řídit.

Klaus nepřekvapí

To, že Klaus povede českou diplomacii při dvoudenním jednání v Bruselu, ale může být předznamenáním nového směru české politiky vůči Evropě. Muselo by se však podařit lídrovi ODS sestavit vládu, kterou udrží.

Klaus svým euroskepticismem rozhodně nikoho na jednáních nepřekvapí, někteří analytici jeho účast dokonce označují za příjemné zpestření. Navíc se předpokládá, že představitelé členských zemí budou podporovat rozhodnutí ministrů zahraničí, kteří si na rozmyšlenou, co dál s euroústavou, chtějí vzít ještě jeden rok.

Bavili jsme se o strategii ČSSD. Ale to si necháme pro sebe, říkal prezident Klaus.
Bavili jsme se o strategii ČSSD. Ale to si necháme pro sebe, říkal prezident Klaus. | Foto: Ondřej Besperát

Udržení vlády je však naprosto zásadní pro fungování českého předsednictví Unie. Do čela klubu evropských zemí se Česká republika postaví v prvním pololetí 2009. Ač se to zdá dlouhá doba, není s čím otálet.

Zkušenosti malých zemí, jako například aktuálně předsedajícího Rakouska, hovoří o tom, že na období předsednictví evropská agenda zcela ovládne státní správu. Nebylo by tedy dobré se dostat k předčasným volbám příliš blízko předsednictví, shodují se političtí komentátoři, aby to neskončilo ostudou.

Česko čeká pořádná fuška

A ta by v případě podceněné přípravy byla pořádná. Na Čechy čeká pořádný zápřah. Pod českou taktovkou se bude například revidovat rozpočet na léta 2007 až 2013 a bude se hovořit i o reformě zemědělské politiky. Tomu rozhodně nepřispěje fakt, že Francouzi povedou Unii před Českem.

Kromě toho tou dobou už budou členy Unie Bulharsko a Rumunsko a bude se finišovat s předvstupními rozhovory s Chorvatskem.

Infobox

CO ČEKÁ ČECHY V ČELE UNIE

  • Revize rozpočtové perspektivy 2007 až 2013
  • První kroky k reformě zemědělství
  • Možný vstup Chorvatska do EU, minimálně konečné přípravy
  • Konec druhého přechodného období na volný pohyb pracovních sil
  • Spuštění satelitního systému Galileo
  • Tradiční summity s Japonskem, Ruskem a USA
  • Volby do Evropského parlamentu
  • Konec fungování současné Evropské komise

Aby toho nebylo málo, končí druhé přechodné období na volný pohyb pracovních sil a úkolem Česka bude přesvědčit země, které svůj trh ještě neotevřely, aby bariéry odstranily. Končit tou dobou bude také stávající Evropský parlament i Evropská komise.

A do toho bude muset česká diplomacie připravovat a vést summity a schůzky ministrů či významná jednání mezi EU a Spojenými státy, Ruskem či Japonskem.

Předsednictví spolkne dvě miliardy

Přípravy zatím logicky upozadilo předvolební klání. Nicméně i tak už několik konkrétních kroků k přípravě bylo podniknuto.

Již je například jasné, kde bude český předsednický aparát sídlit. Na bruselské ulici Rue Caroly hned vedle stálé mise v Bruselu stojí šestipatrová budova, kterou čeští úředníci zaplní. Ročně přijde pronájem asi na dvacet milionů korun a asi 150 odborníků z různých resortů se tam musí nastěhovat nejpozději rok před převzetím "evropského žezla". K ruce jim bude asi stovka zaměstnanců stálé mise.

Komise Josého Barrosa bude v době českého předsednictví končit
Komise Josého Barrosa bude v době českého předsednictví končit | Foto: EK

Budovu již připravují architekti a od července by se už část měla používat. Stálé zastoupení nabídlo část prostor k užívání všem českým agenturám a zastoupením krajů v Bruselu.

Podle informací deníku Aktuálně.cz všechny agentury o tom vážně uvažují a většina krajů také zatím neoficiálně přikývla.

Vláda už také schválila předběžný rozpočet, který předsednická funkce pohltí. Jde o necelé dvě miliardy korun. Když se Česko rozhodne hostit neformální summit, připlatí si ještě asi čtvrt miliardy.

Ministerstva budou také potřebovat nové úředníky. Zatím si zažádala o 640 nových pracovních sil. Nejvíce jich chce ministerstvo zahraničních věcí - více než 220. To už také vládě předložilo rámcovou strategii, jak při šéfování Unie postupovat.

Achillovou patou je francouzština

Sami ministerští úředníci ale přiznávají, že jde zatím jen o 60 stránek v zásadě velmi obecného textu. Přesnější "fahrplán" má černínský palác předložit po prázdninách.

A co trápí ty, kteří připravují české předsednictví, nejvíc? "Problémem je především jazyková připravenost úředníků. Chybí zejména francouzština," tvrdí tiskový odbor MZV.

Euroúředníci totiž potřebují plynně ovládat jak angličtinu, tak i francouzštinu. Jednání se vedou v obou jazycích a často se mezi nimi přechází. V nich je také potřeba připravovat různé dokumenty.

Organizace Frankofonie už přislíbila 700 milionů korun na výuku francouzštiny pro české úředníky.

 

Právě se děje

Další zprávy