Kinžal přilétl v 5:47 a utrhl schodiště s dětmi. Tohle Lvov Rusům nikdy nezapomene

Martin Novák Martin Novák
14. 10. 2024 13:32
Červenobílé pásky označují na Konovalcově ulici ve Lvově místo, kam nemají lidé vstupovat. Za nimi ve dvoře nakládá bagr na nákladní vůz sutiny, zatímco na ulici se zastavují lidé, křižují se a chvíli mlčky postojí.
Dům ve Lvově, zasažený při náletu 4. září.
Dům ve Lvově, zasažený při náletu 4. září. | Foto: Martin Novák

Od našeho zvláštního zpravodaje - Dům číslo 44 je místem hrůzy, která zasáhla nejen Lvov, ale i celou Ukrajinu. V první školní den ráno 4. září sem dopadla ruská hypersonická raketa Kinžal. Zemřelo osm lidí, kteří mají na chodníku památník. Jsou tu jejich jména, tváře, na dlažbě květiny, svíčky a kulaté nástěnné hodiny. Na nich zastavený čas ve chvíli dopadu střely: třináct minut před šestou hodinou. 5:47. Letoun raketu na klidnou obytnou čtvrť odpálil ze severu, z běloruského vzdušného prostoru.

Neštěstí je mimořádné tím, že v domě zahynula matka a její tři dcery ve věku jednadvacet, osmnáct a sedm let. Manžel a otec přežil, protože se vracel do bytu pro pití. "Matka s dcerami zůstaly na schodišti, protože už slyšely nálet a domnívaly se, že tam budou v bezpečí. Ale staré schodiště nevydrželo náraz a zřítilo se. Právě kvůli tomu zemřely," vypráví muž, který žije v této ulici a na chvíli se zastavil před květinami.

Ruská raketa připravila 4. září ve Lvově o život osm lidí. Na trávníky mezi květinami jsou vidět hodiny se zastavených časem v 5:47.
Ruská raketa připravila 4. září ve Lvově o život osm lidí. Na trávníky mezi květinami jsou vidět hodiny se zastavených časem v 5:47. | Foto: Martin Novák

Rodinu pohřbili na nedalekém historickém Lyčakivském hřbitově a média zveřejnila silnou fotografii otce a manžela, který stojí před čtyřmi velkými kříži. Lvov na západě Ukrajiny není pod palbou tak jako některá města na východě, ale když už Rusové udeří, je to mohutný nálet. Kostely, kterých je tu mnoho, mají v oknech ochranné dřevotřískové desky.

Obyvatelé se snaží v rámci možností takzvaně pokračovat v životě. Slavná lvovská opera, připomínající architektonickým stylem vídeňské budovy nebo pražské Stavovské divadlo, funguje. Staré město je plné kaváren a restaurací, jedno omezení ale pro ně válka představuje. O půlnoci začíná zákaz vycházení a do páté hodiny ráno nemá být na ulici nikdo, kdo k tomu nemá pádný důvod.

Válečné problémy západu Ukrajiny

Vedle polského konzulátu, obehnaného ostnatým drátem a pytli s pískem, je nová budova firmy Lviv IT Cluster. Jeden z mnoha ukrajinských technologických startupů, které v letech před válkou přispívaly k ekonomickému růstu země. IT sektor prosperoval a prosperuje i dál, ale ve změněných podmínkách.

"Do roku 2022 příjmy ukrajinských hi-tech firem neustále rostly, hlavně díky službám, objednávaným ze Spojených států. Bohužel minulý rok se trend obrátil, samozřejmě k tomu přispěla válka. Mnoho lidí bojuje na frontě nebo padlo ve válce, teď chybějí," říká Jaryna Vozňjaková ze Lviv IT Cluster.

Firmy se podle ní musely přizpůsobit invazi. "Prioritou je vítězství ve válce. Lidé pracující v IT firmách mají v ukrajinských podmínkách nadprůměrné příjmy a dávají peníze na armádu. A věnují se i pracovně obraně, hlavně dronům a systémům, rušícím nepřátelské ruské drony," dodává.

Jaryna Vozňjaková z firmy Lviv IT Cluster.
Jaryna Vozňjaková z firmy Lviv IT Cluster. | Foto: Martin Novák

Následky války pociťuje také ovocnářská farma ve vesnici Staryj Myljativ, čtyřicet kilometrů východně od Lvova. Před vjezdem vlaje velká ukrajinská vlajka, střechu skladu pokrývají solární panely a pro náklad jablek si zrovna přijel kamión největší ukrajinského řetězce supermarketů ATB.

Sběrači trhají velká červená jablka, dávají do dřevěných beden a ty traktor odváží do skladu. Farma patří výrobci sušenek Olehu Kličkovi, pěstují tady jablka a hrušky.

"Válka přinesla problémy na polské hranici. Nemohli jsme vyvážet kvůli logistickým problémům a také nebylo možné z Polska včas dovézt sazenice. Normálně vysazujeme jabloně v březnu a dubnu, předloni jsme to nestihli dříve než v červenci, což je moc pozdě. Teď zásobujeme hlavně ukrajinský trh, protože složitá přeprava přes hranice komplikuje situaci i exportérům z Polska a odjinud," vysvětluje farmářka Halyna.

Halyna z ovocnářské farmy ve vesnici Staryj Myljatyn.
Halyna z ovocnářské farmy ve vesnici Staryj Myljatyn. | Foto: Martin Novák

Spiklo se proti nim prý i počasí. "Letošní jaro bylo velmi chladné, takže část úrody je zničená. Ale s tím se potýká i Polsko," dodává žena, která vystudovala obor ovocnářství na střední škole. Do budoucnosti se ale dívá s optimismem. "Snažíme se hnojením a vším ostatním přiblížit natolik standardům Evropské unie, aby naše jablka a hrušky splňovaly stejná kritéria jako v členských zemích unie a mohly na její trh," uvádí.

Na normální život a podmínky ve Lvově a okolí si ale Ukrajinci ještě počkají. V létě se začalo hovořit o možném otevření lvovského letiště pro mezinárodní lety, protože stroje urazí jen malou vzdálenost ukrajinským vzdušným prostorem. Po zářijové tragédii v Konovalcově ulici ale tyto plány vzaly za své.

Sklizeň na ovocnářské farmě u Lvova.
Sklizeň na ovocnářské farmě u Lvova. | Foto: Martin Novák

Video: Ukrajina se nachází v nejhorším možném bodě, říká analytik Smetana (9. 10. 2024)

Spotlight Moment: Od prvních několika měsíců války se Ukrajina nachází v nejhorším možném bodě, říká bezpečnostní analytik Michal Smetana. | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy