Jihokorejská agentura Yonhap s odvoláním na nejmenovaného čínského diplomata napsala, že Severní Korea už neplánuje další jaderné zkoušky. "Vyjádřil se jasně," řekl diplomat na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-ila.
Podle jihokorejského deníku Čoson ilbo řekl Kim Čong-il Číňanům, že se Severní Korea vrátí k jednáním o svém jaderném programu, jestliže USA zruší finanční sankce vůči Pchjongjangu.
"Jestliže USA do určité míry ustoupí, ustoupíme do určitého stupně i my, ať to bude v podobě bilaterálních nebo šestistranných rozhovorů," řekl podle listu Kim Čong-il bývalému čínskému ministr zahraničí Tchang Ťia-süanu.
Severokorejský vůdce zašel údajně ještě dál, když nad jadernou zkouškou vyjádřil lítost a nepřímo se tak za ni omluvil.
I Riceová chce jednat
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se informace o postojích Kim Čong-ila dozvěděla z první ruky, když se s čínským emisarem setkala při své dnešní návštěvě Pekingu. Po jednání se svým čínským kolegou vůdce KLDR vyzvala, aby se nepouštěl do dalších testů zbraní, ale vrátil se k jednacímu stolu.
Ministryně se v Asii snaží získat podporu pro důsledné plnění rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Čína je v této věci klíčovým partnerem, protože dodává Pchjongjangu potraviny a ropu a má tak na něj největší vliv.
Deník The New York Times ve čtvrtek napsal, že pokud KLDR provede další jaderné testy nebo se odmítne vrátit k šestistranným jednáním, Čína by mohla začít omezovat dodávky ropy do Severní Koreje. Podle Pekingu KLDR surovinu
dostává za podstatně nižší ceny, než jsou ceny světové.
Američané sledují podezřelou loď
Spojené státy mezitím podezírají Severní Koreu, že schválenou rezoluci Rady bezpečnosti porušila - zjišťují detaily o severokorejském plavidle s podezřelým nákladem.
Americká televize CBS ve čtvrtečním večerním zpravodajství s odvoláním na americkou tajnou službu oznámila, že severokorejská loď naložená zřejmě vojenským materiálem opustila KLDR a cíl její cesty není znám. Pokud se podezření potvrdí, porušila tím KLDR čerstvou rezoluci Rady bezpečnosti OSN.
"Je to podezřelé plavidlo, není jasné, co veze," citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj americké tajné služby. Američané se na plavidlo zaměřili, když se pokoušeli zjistit, kam loď směřuje a co má na palubě.
Rada bezpečnosti OSN v sobotu přijala rezoluci, která mimo jiné obsahuje finanční a zbrojní sankce vůči KLDR. Je to reakce na severokorejské oznámení o jaderném testu, který prý provedla 9. října.
Americký prezident George Bush ve středu řekl, že se KLDR musí připravit na vážné důsledky, jestliže se pokusí jaderné zbraně prodávat například Íránu nebo teroristické organizaci Al-Káida.