Zpravodaj Aktuálně.cz o hrozbě KLDR

Redakce ZAH
16. 10. 2006 12:20
ON-LINE - Dva dny poté, co Severní Korea oznámila úspěšný test jaderné pumy, byl zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz u hranic obou Korejí.
Nevstupovat. Demilitarizované pásmo, to jsou zátarasy, ostnaté dráty a vojenské hlídky.
Nevstupovat. Demilitarizované pásmo, to jsou zátarasy, ostnaté dráty a vojenské hlídky. | Foto: Martin Novák

Martin Novák se východní Asií dlouhodobě zabývá. V redakci on-line deníku Aktuálně.cz působí jako zpravodaj z krizových oblastí: V červenci pro vás například chystal původní reportáže z izraelsko-libanonské války. Tehdy se pohyboval na severu Izraele, ostřelovaném raketami Hizballáhu.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Infobox

  • MARTIN NOVÁK
    ZDE si prohlédněte osobní stránku autora, která obsahuje i archiv jeho článků

Reportáže z Koreje

Nyní má za sebou misi na Korejském poloostrově; přesunul se do Japonska, odkud pro vás mimo jiné připraví reportáže z Hirošimy. Prvního města, které se potýkalo s důsledky jaderného útoku.

Ostatně - Japonsko nyní v reakci na zbrojení KLDR uvažuje o změně své ústavy tak, aby jeho armáda mohla vojensky zasahovat i v zahraničí. Jaderné testy Pchjongjangu vyvolaly v celé oblasti vlnu strachu; experti předvídají, že tamní země začnou více investovat do svého vyzbrojení, dokonce i do jaderného arzenálu.

Co prožívají lidé v regionu? Bojí se obyvatelé jihokorejského Soulu další války? A jak to vypadá v zóně mezi oběma Korejemi?

Nejen na to jste se mohli ptát Martina Nováka on-line.

ODPOVĚDI ČTĚTE ZDE:

Odpovězeno: 16. 10. | 11:43Autor: Janek

Otázka: Dobrý den. Proč do takové země proudí humanitární pomoc, když se pravděpodobně dostane tak akorát armádě. Dětem ani potřebným se stejně nedostane. Děkuji

Martin Novák: Ano, máte v zásadě pravdu; tento názor má i hodně Jihokorejců. Tvrdí, že vlastně tato pomoc pomáhá režimu přežít. Řada humanitárních organizací se už před lety ze Severní Koreje stáhla, protože neměly kontrolu nad rozdělováním pomoci. Ale armáda KLDR je složená z branců v prezenční službě, takže téměř každá rodina tam někoho má. Čili v důsledku se pomoc dostane i k "normálním" lidem.

Odpovězeno: 16. 10. | 11:45Autor: MS

Otázka: Opět jedna načasovaná mediální kampaň. Vůbec, dokonce ani jejich největší nepřátelé nepotvrdili, že se jednalo o jaderný výbuch. USA potřebuje jen podporu pro volbu svého kandidáta na předsedu OSN. Nemůžete se živit něčím poctivějším? Je to stejné jako s Chávesem. To je svoboda a demokracie dle USA!

Martin Novák: Francie, USA i Japonsko se na základě analýz shodují, že šlo o nevydařený jaderný test. Volba nového šéfa OSN s tím nemá co dlěat.

Odpovězeno: 16. 10. | 11:51Autor: Mordechaj Vanunu:

Otázka: Velmi krátce,mnoho povyku pro nic.
Teď otázka:Bude se svět takto vehementně angažovat a tlačit na Izrael,který jaderné zbraně evidentně má a tají to?Já vám odpovím,nikoliv,protože je pokrytecký!To je pro mne hrozba,ne země,která to řekla na rovinu!!!Amen

Martin Novák: Srovnáváte nesrovnatelné. U Izraele je důvod předpokládat, že nepoužije jadernou zbraň jako první nebo s výjimkou případu, kdy bude ohrožena jeho existence. Nechci se Izraele přehnaně zasávat, ale je to stát, který má legitimně pocit ohrožení. Souhlasím ovšem s tím, že by měl přiznat barvu a otevřeně potvrdit, že zbraně má.

Odpovězeno: 16. 10. | 11:55Autor: Josefek

Otázka: Pane Nováku,chtěl bych znát Váš názor na další vývoj situace v Severní Korei, pokud budou důsledně dodržovány sankce OSN- zda-li je tato země se schopna uživit alespoň na nějaké lidské úrovni, a pokud ne, tak zda-li je v silách korejského národ svrhnou současnou tyranii bez pomocí ostatních zemí

Martin Novák: Budou-li sankce důsledně dodržovány, bude to pro KLDR určitě problém, protože bez pomoci Číny se obejde jen těžo. Zda je schopna se uživit? Nikdo pořádně neví, protože s výjimkou metropole Pchjonjangu a pár dalších míst je pro cizince nepřístupná. Ví se, že v devadesátých letech tam propukl hladomor a zemřely zřejmě statisíce lidí, ale svět se to kvůli izolovanosti KLDR dozvídal jen postupně od uprchlíků a ani dnes přesně není znám rozhas této katastrofy. Je důvod se obávat, že obyvatelstvo KLDR čekají v blízké budoucnosti další podobné útrapy. O svržení tyranie jsem už mluvil, to půjde dost těžko. Tvrdý režim trvá už skoro šedesát let, severokorejci nikdy nic jineho nepoznali. K nějakému lidovému povstání těžko dojde. Pokud ano, armáda ho patrně potlačí.

Odpovězeno: 16. 10. | 11:57Autor: Viola Štěbetalová

Otázka: Dobrý den. Nanastává situace, kdy znovusjednocená normální Korea by mohla být i v zájmu Číny a jejích obchodních aktivit? Není už komunistický skanzen KLDR přítěží i pro Čínu a Rusko?

Martin Novák: KLDR je spíše pro Rusko i Čínu kartou proti Japonsku. O sjednocenou Koreu nebo samotnou KLDR se myslím tolik nehraje. Čína spojence potřebuje a v Severní Koreji ho má téměř jistého. Právě jaderná bomba ale může být přelomem. Zdá se, že Kim Čong Il zašel příliš daleko a to skutečně může Čínu a Rusko ovlivnit natolik, aby Kima přestaly příliš podporovat. Znovusjednocená "normalní" Korea je ale otázkou daleké budoucnosti, sami Jihokorejci mají strach, co jim to přinese a zda takové spojení ekonomicky utáhnou. Ten rozdíl je tam ve všem mnohem větší, než byl mezi Východním a Západním Německem.

Odpovězeno: 16. 10. | 12:00Autor: Petr

Otázka: Dobrý den, rád bych se zeptal jak velkou reálnou hrozbu pro svět a okolní země Jižní korea představuje, jaká je její vojenská síla v porovnání třeba s Japonskem a jak reálná je možnost, že by Korea své jaderné zbraně použila, přes to že by asi byla v zápětí smetena protiúderem

Martin Novák: KLDR má sice špatně zásobenou armádu, ale má velký arzenál raket a co se týká počtu zbraní, tak Jžní Koreu ve všem převyšuje. Nemluvě i o Japonsku, které na základě poválečné ústavy udržuje jenom omezenou armádu. Problém Severní Koreje je, že v případě války by zřejmě kvůli špatné ekonomické situaci nebyla schopna zásobovat armádu potravinami. Má ve zbrani přes milion mužů a dalších sedm milionů rezervistů; přitom má jen něco přes dvacet milionů obyvatel.

Pokud by použila jadernou zbraň, USA by zřejmě odpověděly stejným způsobem.

Odpovězeno: 16. 10. | 12:03Autor: Radek

Otázka: Jaká je šance na převrat v KLDR a musel by být podpořen ze zahraničí? A jak velkou sílu má opozice je-li vůbec nějaká.?

Martin Novák: Podle toho, co je známo, je režm tak tvrdý, že organizovaná opozice je prakticky nemožná. Kdo si dovolí naznačit nesouhlas, skončí v pracovním táboře i s celou rodinou - případně zcela zmizí. Převrat by asi musel zorganizovat někdo z nejvyššího velení armády. Ale je otázka, co by to znamenalo. Zda by nenastal totální rozvrat a chaos. I Jižní Korea a Japonsko, nemluvě o Číně - se bojí náhlé změny režimu a s tím související nestabilitou a možného proudu uprchlíků ze Severní Koreje. Obecně ale platí, že pokud bude KLDR podporovat Čína, šance na zásadní změny je malá.

Odpovězeno: 16. 10. | 12:08Autor: fuk

Otázka: Kolik valek vedly za posledních 25 let USA a na druhe strane Severni Korea?
Ptam se proto abych zjistil v cich rukach je A-bomba bezpecnejsi.

Martin Novák: A-bomba je podle mého názoru nebezpečnější v rukou nevyzpytatelnách diktátorů, kteří se rozhodují bez ohledu na veřejné mínění a nikomu se nemusejí zodpovídat. Proto se v tomto případě určitě obávám více Severní Koreje.

Odpovězeno: 16. 10. | 12:10Autor: Lukáš

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč dnes, v době "islámské hrozby" jak se nás o ní snaží demokratické vojenské síly přesvědčit se tolerují jaderné zbraně třeba Pákistánu ale KLDR v době kdy "rudá hrozba" je již minulostí způsobí svým testem takovou histerii?

Martin Novák: Protože KLDR potřebuje peníze a nelze vyloučit, že se bude snažit know-how (nebo cokoli z jaderného programu) prodat komukoli, kdo bude ochoten zaplatit. Navíc může tato bomba nastartovat závody ve zbrojení: Ozbrojit se bombou mohou chtít také další státy.

Odpovězeno: 16. 10. | 12:11Autor: milbel

Otázka: Je znamo, zda Korejska vlada chrani nejak sve vlastni uzemi a obyvatele pred nasledky takoveho pokusu? Cetla jsem, ze dusledky budou citelne az na Ruskem uzemi.

Martin Novák: Není o tom mnoho známo a obávám se, že taková ochrana nemusí být zrovna valná. Nicméně japonští experti tvrdí, že k žádné ekologické katastrofě nedošlo.

Odpovězeno: 16. 10. | 12:12Autor: Horák

Otázka: Myslíte si, že je pro nás nebezpečnější Severní Korea nebo ODS?

Martin Novák: :-) Severní Korea.

Odpovězeno: 16. 10. | 12:14Autor: Guzmír

Otázka: Dobrý den. Myslíte si vy osobně, že severokorejský režim v současnosti má stále reálný zájem na "reunifikaci" s JK, nebo se snaží pouze udržet u moci jak dlouho to bude možné a prostředky které vyvíjí (jaderné zbraně, balistické střely), použít spíš k vydírání a zastrašování než k opravdové válce?

Martin Novák: Myslím, že nechce válku - jde mu o vlastní přežití. Zbraněmi si chce zajistit, aby se ho nikdo nepokusil svrhnout. Bude-li ale zatlačen do kouta nebo mít pocit, že je ohrožen, může válku vyvolat. Na sjednocení s Jižní Koreou podle mě severní režim zájem nemá, protože by tím uspíšil svůj konec.

Odpovězeno: 16. 10. | 12:14Autor: filipstan

Otázka: Jinak jak sam vidite, moc lidi vam vasi Sionistickou propagandu nezere. Nestydite se za to že se zastavate Izraelskych vrahu na Libanoskem lidu, ci vyhlazovani Palestincu nebo Americkeho fasismu ?????

Martin Novák: Asi jste si mě s někým spletl. Pracuji pro Aktuálně.cz a nikoho se nezastávám.

Odpovězeno: 16. 10. | 13:06Autor: Dan Jakš

Otázka: Chápu proč S.Koreu kryje Čína, ale proč to dělá i Rusko...?
Máte nějaký předpoklad, proč to tak je?
Díky.

Martin Novák: Protože má díky němu vliv na Východní Asii. Navíc nemá zájem na silném Japonsku, protože to by mohlo více a asertivněji žádat navrácení Kurislkých ostrovů, které SSSR obsadil ještě za Stalina a Tokio jejich anexi nikdy neuznalo.

Odpovězeno: 16. 10. | 13:08Autor: David Hlavásek

Otázka: Dobrý den, jaká je pravděpodobnost že KIM dokázal vyrobyt (otestovat) AB o síle cca 2kt, kterou by Tepodong-2 byl schopen přepravovat? Považujete nynější přístup RB za správný (rozsah embarga) nebo by měl být rozšířen? Nepřineslo by ono rozšíření více škody? (z hlediska vývoje KIMova režimu)

Martin Novák: Správná otázka. To je to, co teď experti i zpravodajské služby řeší. Kdy bude schopen postoupit tak daleko, aby mohl vypálit raketu a jadernou hlavicí, protože k tomu podzemní test pochopitelně nestačí. Já se domnívám, že dříve nebo později asi bude, protože tým lidí na to asi má - a peníze stále ještě také. Navíc mu pomáhala v 90. letech i řada vědců z bývalého SSSR a NDR.

Odpovězeno: 16. 10. | 13:10Autor: zdeněk

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč má severní korea problémy s hladomory. Vyváží snad svoje potraviny? Nebo proč není v severní korei dost potravin?

Martin Novák: Komunistický systém tam funguje ve stalinské podobě už skoro šedesát let a není prostě schopen zajistit základní životní potřeby. K tomu se přidávají i přírodní katastrofy. V devadesátých letech bylo obrovské sucho.

Odpovězeno: 16. 10. | 13:12Autor: EWIN

Otázka: Dobrý den! Dle mého názoru se již komunisté v KLDR dlouho neudrží. vypadá to na poslední křeče. Musím ale doufat, že když to bude úplně končit, aby zůstali ještě nějací obyvatelé a nevymřeli všichni hlady. Podporoval bych i vojenské akce!!! Jaký je váš názor? Diskuse očividně nepomáhá.

Martin Novák: V zásadě vás chápu, ale ono je dost jednoduché doma v křesle být pro válku, ve které pak bojuje někdo jiný. Nepochybně by znamenala obrovské ztráty na životech a to i mezi civilisty. Jinak režim v KLDR je do značné míry závislý na Číně, ale ta se bojí, co by vzniklo na jeho místě. Zda by na tom neprodělala.

Odpovězeno: 16. 10. | 13:12Autor: michal

Otázka: me by zajimalo proc cina podporuje sverokorejsky rezim a brani sankcim a stejne tak rusko!jsou take komunistiale musi jim byt jasne ze atomova zbran v severni koreji je ohrozeni i pro ně!jakmile ji nekdo pouzije bude z toho konec sveta!a bez ciny by sverokorejsky rezim neprezil!bez jeji ropy atd!dik

Martin Novák: Myslím, že už jsem v zásadě odpověděl na jiném místě.

Odpovězeno: 16. 10. | 13:14Autor: Petr

Otázka: Pane Nováku, jak vidíte budoucnost KLDR? Myslíte, že se tato země někdy v budoucnu dostane do "normálu"? Díky.

Martin Novák: Někdy jistě ano, ale asi málokdo si to dovede představit. Je to nepochybně nejbrutálnější, nejsurrealističtější režim na světě. Je to spíš velký koncentrační tábor než stát v pravém smyslu slova. Většina z nás si to asi ani nedokáže představit.

Odpovězeno: 16. 10. | 13:14Autor: dzejkob

Otázka: muze to zasahnout i ČR

Martin Novák: A copak? :)

Odpovězeno: 16. 10. | 13:15Autor: Darker

Otázka: Jak severokorejci vnímají to, že jejich země testuje jaderné zbraně? Podporují svou vládu nebo je to jak za komunistů a normální lidé tiše nesouhlasí?

Martin Novák: Na to nemohu přesně odovědět, protože ani - a myslím si, že nikdo - nemůže říci, co si Severokorejci doopravdy myslí.

Odpovězeno: 16. 10. | 13:17Autor: Karel

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor ohledně "kalkulované" provokace ze strany KLDR.Čeho chtějí dosáhnout a pokud by použili Abombu jako první jaká je pravděpodobnost,že jí bude stejnou zbraní odpovězeno?

Martin Novák: Už jsem myslím odpovídal výše. Chtějí zastrašit potenciální soupeře, kteří by je chtěli svrhnout. Pokud bombu odpálí jako první, není důvod nedomnívat se, že by Američané neudělali to samé.
Všem děkuji za otázky, zachovejte Aktuálně.cz přízeň.

 

Právě se děje

Další zprávy