Londýn - Tři někdejší povstalci z keňského povstaleckého hnutí Mau Mau mohou Velkou Británii žádat o odškodnění za trýznění v koloniálním období před více než 50 lety.
V pátek o tom rozhodl britský vrchní soud.
Britské ministerstvo zahraničí už podle agentury Reuters reagovalo prohlášením, že se proti rozhodnutí odvolá.
Keňané tvrdí, že je bili a sexuálně zneužívali policisté britské správy, která se v 50. letech pokoušela potlačit povstání v Keni.
Britská vláda podle nich o brutálních praktikách svých bezpečnostních složek v Keni věděla, a proto od ní žádají odškodnění.
Povstalci útočili na zástupce britské správy a na bílé farmáře, kteří v zemi obsazovali nejúrodnější půdu. Za to čelili represím. Keňané tvrdí, že britské úřady si byly trýznění vědomy. Proto nyní žádají odškodnění.
Přidat se mohou i obyvatelé dalších bývalých kolonií
Britská vláda vyjádřila nad výrokem vrchního soudu zklamání, i když zdůraznila, že nemůže zpochybnit trýznění nebo jiné špatné zacházení ze strany koloniální správy u žádné z osob uplatňujících nyní nárok na odškodnění.
Podle vlády však je případ promlčený, a není tudíž právně odpovědná za tak dávné prohřešky.
"Normální lhůta pro podání občanskoprávní žaloby je tři až šest let," tvrdí britské ministerstvo zahraničí. To také upozornilo, že páteční rozhodnutí může mít závažné a dalekosáhlé právní důsledky.
Právníci žalujících uvedli, že verdikt budou důkladně studovat také údajné oběti koloniálního násilí z Malajsie, Jemenu, Kypru či Palestiny.