Cameron potřebuje doučování z historie, tvrdí toryové

Václav Viták
10. 4. 2011 10:45
Britský premiér rozlítil konzervativce svým názorem na historii Kašmíru
David Cameron
David Cameron | Foto: Reuters

Londýn - Mnozí konzervativci zuří a neskrývají zklamání z vlastního premiéra Davida Camerona.

Ve svém hněvu jdou dokonce tak daleko, že ho přirovnávají k někdejšímu labouristickému premiéru Tonymu Blairovi a dospívají k názoru, že je téměř stejně špatný.

Co u nich vyvolalo takovou neobvyklou bouři nevole? Cameron dostal tento týden v Pákistánu otázku, jak by Británie mohla pomoci při řešení kašmírského problému.

A dal tuto odpověď: "Nechci, aby se Británie ujímala nějaké vedoucí role tam, kde jsme za danou věc odpovědni především my (Britové), jak je tomu u tolika světových problémů."

Konzervativní britský tisk okamžitě označil toto prohlášení za omluvu za britskou koloniální minulost. Premiéra ostře kritizoval za "simplifikovaný a módní" přístup k britským dějinám.

List The Telegraph například napsal, že Cameron kvůli svému zjednodušenému uvažování připomíná spíše počítač než premiéra (anglicky "more PC than PM").

Nevzdělanec z Oxfordu, špatný jako Blair

Cameron rozlítil nejen své vlastní konzervativce, ale i mnohé historiky.

Seán Lang, který na Anglia Ruskin University přednáší dějiny Britského impéria, prohlásil: "Možná by předseda vlády měl přes Velikonoce strávit zase nějaký čas v Etonu, kde by mu tamější, odborně velmi zdatný kabinet dějepisu mohl rychle vysvětlit, v čem se mýlí."

Profesor Philip Murphy z Institutu studií Commonwealthu si neodpustil poznámku, že Cameronův výrok ostře kontrastuje s prohlášením jeho předchůdce, labouristy Gordona Browna, že Britové "by měli většinu své historie oslavovat, místo aby se za ni omlouvali".

List The Telegraph navíc napsal, že se britský premiér nezachoval statečně, ale "idiotsky", když se nechal takto vtáhnout do problému Kašmíru.

Podle listu spočívá podstata problému v tom, že David Cameron studoval na Oxfordu filosofii, politologii a ekonomii, protože při studiu těchto oborů se, jak je notoricky známo, získají jen ty nejpovrchnější znalosti historie.

Konzervativci si zoufají, že se Cameron projevil hůř než Tony Blair, který měl "malé nebo žádné pojetí" o britských institucích a britské historii.

Nikdy se neomluvil za lži a chyby, které zavedly Británii do války v Iráku. Zato se však jako premiér omluvil za hladomor v Irsku a za podíl Británie na obchodu s otroky.

Problémem podle nich je, že Cameron je skoro stejně špatný.

Mau Mau a Obama

Toryové uznávají, že Britské impérium mělo daleko k ideálu. Připouštějí, že důkazem toho mohou být například archivní materiály o zvěrstvech páchaných Brity na povstalcích z keňského hnutí Mau Mau, zveřejněné tento týden na příkaz soudu.

Z těchto spisů vyplývá, že Keňané, podezřelí z členství v tomto hnutí, byli britskou koloniální správou mučeni, biti, kastrováni, mrzačeni a zavíraní po desetitisících do koncentračních táborů.

Britské úřady dokonce zatkly v 50. letech během povstání Mau Mau v Keni i Husajna Onyanga Obamu, dědečka nynějšího amerického prezidenta Baracka Obamy.

I v případě Obamy však Cameron podle názoru konzervativců selhal, stejně jako v Pákistánu. Loni v létě se při návštěvě v USA totiž snažil zavděčit "zneklidňujícím způsobem protibritskému" prezidentovi Obamovi prohlášením, že Británie byla v roce 1940 v boji proti Hitlerovi "mladším partnerem USA".

John Nottingham, svědek zvěrstev, která Britové páchali na povstalcích z hnutí Mau Mau
John Nottingham, svědek zvěrstev, která Britové páchali na povstalcích z hnutí Mau Mau | Foto: Reuters

Cameron měl vědět, zlobí se toryové, že v roce 1940 bojovalo Britské impérium proti Hitlerovi ještě samo. Američané se do války váhavě zapojili až o rok později po Pearl Harbouru.

Konzervativci navíc premiérovi připomínají, že Británie - na rozdíl od Francouzů, Belgičanů a Italů - předala osvobozujícím se koloniím vládu civilizovaně a s dobrou vůlí, což je také důvod, proč stále existuje Commonwealth.

Cameron podle nich potřebuje nejen naléhavě doučování z historie, ale stejně naléhavě i doučování z vlastenectví, protože by měl vědět, že jako premiér má za svou zemí stát a ne ji hanět.

 

Právě se děje

Další zprávy