Lancaster – Na vzniku neurodegenerativních onemocnění, kam spadá například Alzheimerova choroba, se podílejí drobné částice magnetitu. Ty do lidského mozku pronikají ze znečištěného ovzduší, tvrdí studie expertů z Lancasterské univerzity.
Tým podle BBC analyzoval 37 vzorků mozkové tkáně mrtvých z Mexico City a anglického Manchesteru, z nichž se některým stalo osudným právě neurodegenerativní onemocnění. Nejvyšší míra magnetitu byla zjištěna u 32letého Mexičana. Koneckonců Mexico City je "proslulé" špatným ovzduším, upozorňuje BBC.
"Je to šokující. Při bližším zkoumání tkáně jsou vidět částečky, které se rozmisťují mezi buňky. A když provedete magnetickou extrakci, vidíte miliony částeček. Miliony v jednom jediném gramu mozkové tkáně. To znamená milion příležitostí k napáchání škod," nechala se slyšet vedoucí výzkumu Barbara Maherová.
Atypický tvar
Podle letošní zprávy Světové zdravotnické organice (WHO) může znečištěné ovzduší ročně za více než tři miliony předčasných úmrtí.
Nanočástice magnetitu jsou navíc podle vědců dostatečně malé, aby nosem pronikly do čichového laloku a poté skrze nervový systém do mozkové kůry.
Magnetické částice se v mozku mohou objevit i za normálních okolností, ale pak jsou charakteristické svým zubatým tvarem. Naproti tomu ty částice, které zkoumali vědci, byly kulaté a jemné. Tudíž se uvolnily při vysokých teplotách v motorech či brzdových systémech aut.
"Tyto částice se skládají ze železa, které je vysoce reaktivní, takže je téměř jisté, že nějakým způsobem mozek poškozují," je přesvědčen specialista na neurodegenerativní nemoci David Allsop. O nanočásticích magnetitu mluví jako o "důležitém rizikovém faktoru".
Žádná přímá souvislost
Ne všichni odborníci ale vidí situaci tak skepticky a obavy naopak mírní.
"Studie nám předkládá přesvědčivé důkazy o tom, že magnetit může z ovzduší proniknout do mozku, ale neříká nic o jeho dopadu na zdravý mozek nebo na onemocnění, jakým je Alzheimer," nechce činit předčasné závěry Clare Waltonová z britské Alzheimerovské společnosti. "Dokud nebudeme mít více informací, lidé by se neměli přehnaně strachovat."
Podle ní mohou propuknutí závažných onemocnění mozku předejít lepším životním stylem, cvičením či omezením cigaret.