Když bude nejhůř, tak Trumpa Kongres obžaluje, věří delegátka z Texasu, jejíž rodina pochází z Česka

Frank Kuznik Frank Kuznik
21. 7. 2016 18:13
Republikánský sjezd v Clevelandu má za sebou nejbouřlivější večer, kdy projev texaského senátora Teda Cruze vyvolal velké protesty. Šéfka texaské delegace na sjezdu se Trumpa zastává a ačkoliv původně nepatřila mezi jeho stoupence, pevně věří, že je lepší volbou než demokratická kandidátka Hillary Clintonová.
Jeden z členů texaské delegace drží nad hlavou slogan, který se stal prvním hlavním tématem republikánského sjezdu.
Jeden z členů texaské delegace drží nad hlavou slogan, který se stal prvním hlavním tématem republikánského sjezdu. | Foto: Reuters

Cleveland (Od našeho zvláštního zpravodaje na republikánském sjezdu) – Texaská delegace se na republikánském sjezdu dostala do centra pozornosti tak trochu mimochodem, díky středečnímu proslovu senátora Teda Cruze, který v Kongresu reprezentuje právě Texas. Cruz ve svém proslovu demonstrativně odmítl podpořit Donalda Trumpa a vyvolal zatím nejhlasitější protesty přímo na ploše arény, kde se sjezd odehrává.

V čele texaské delegace v Clevelandu stojí mladá, teprve dvaadvacetiletá Mikenley Hellirová. Modrooká blondýnka pracuje jako volební ředitelka Republikánské strany v Texasu.

Narodila se v městečku Boerne, ležícím zhruba 300 kilometrů od mexické hranice. Většina tamních obyvatel jsou Hispánci, a tak ani nepřekvapí, že hovoří plynně španělsky.

Hellirová má přitom české kořeny. Její předci, rodina Dobiášů, se usadili v Texasu ve třicátých letech minulého století a začali se živit jako farmáři. Ona sama cítí jen slabou spojitost s českou historií své rodiny. Nedokáže uvést ani křestní jména svých praprarodičů, a to přesto, že si pamatuje, jak báječné koláčky pekla její prababička ještě ve věku 103 let.

Když došlo na oficiální volbu prezidentského kandidáta, texaská delegace musela respektovat výsledky primárek, které se v Texasu konaly v březnu. Hlasy byly rozděleny tak, že 104 delegáti hlasovali pro Teda Cruze, 48 pro Donalda Trumpa a tři pro zbylé kandidáty. Hovor se však stáčel takřka výhradně k celkovému vítězi.

"Teď je důležité, abychom se sjednotili za jedním kandidátem a porazili Hillary Clintonovou," říká Hellirová. Je přitom přesvědčena o tom, že Trump v listopadových volbách zvítězí. "Trump má na své straně čas, nepřestane s útoky a udrží Clintonovou v defenzívě," vyhlíží další období zbývající do hlasování.

Hellirovou nijak zvlášť neznepokojuje představa, že by se politicky naprosto nezkušený realitní magnát měl ujmout zřejmě nejmocnějšího prezidentského úřadu ve světě. Ačkoli ze začátku nepatřila mezi Trumpovy stoupence, nemyslí si, že by mohl v Bílém domě způsobit příliš škody. "Kongres ho může vždy obžalovat," říká s trochou bohorovnosti. "A navíc nebude určitě vydávat tolik exekutivních nařízení, jako to dělá Obama," dodává.

Za nejdůležitější otázku, podle níž se rozhoduje, komu dá svůj hlas, považuje obsazení Nejvyššího soudu. "Příští prezident bude zřejmě jmenovat až tři soudce, což je třetina. Jakýkoli republikán je tak lepší než Hillary Clintonová," uvádí přesvědčeně Hellirová.

Donald je báječný vůdce, který nyní bude pracovat pro vás, ujistila účastníky nominačního sjezdu Republikánské strany v Clevelandu Trumpova manželka. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 minutou

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

Další zprávy