Trump zpochybnil roli USA v NATO. Pomoc pobaltským státům v případě útoku Ruska by zvažoval

ČTK ČTK
21. 7. 2016 7:56
Donald Trump se v rozhovoru pro The New York Times vyjádřil, že by se USA možná nepřipojily k ochraně států NATO, které by byly napadeny Ruskem. Zároveň dodal, že rozhodnutí o ochraně pobaltských států proti ruské agresi by záleželo na tom, do jaké míry tyto státy dodržují své závazky vůči USA. V rozhovoru rovněž ocenil tureckého prezidenta Erdogana za to, jak se vypořádal s pučem. Na středečním republikánském sjezdu Mike Pence oficiálně přijal post Trumpova viceprezidenta.
Mike Pence a Donald Trump.
Mike Pence a Donald Trump. | Foto: Reuters

New York - Stane-li se Donald Trump prezidentem, Spojené státy možná nepřispěchají na pomoc některým členům NATO, pokud budou napadeni Ruskem. Republikánský kandidát na prezidentský úřad to uvedl v rozhovoru pro čtvrteční list The New York Times.

Trump upřesnil, že rozhodnutí o ochraně pobaltských států proti ruské agresi by záleželo na tom, do jaké míry tyto státy "dodržují své závazky vůči nám". Podle agentury AP jeho slova potvrzují dřívější úvahy o tom, že Trump zpochybňuje globální roli USA.

Republikánský kandidát rovněž komentoval situaci v Turecku po nezdařeném puči. Řekl, že nehodlá Turecko kritizovat za pronásledování oponentů režimu. "Velmi oceňuji, jak se s tím vypořádal," řekl na adresu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. "Někteří lidé tvrdí, že to bylo zinscenované, ale já si to nemyslím," dodal Trump.

Pence viceprezidentem

Guvernér státu Indiana Mike Pence ve středu na republikánském sjezdu v Clevelandu oficiálně přijal nominaci na viceprezidenta USA. Prezidentského kandidáta Donalda Trumpa označil za osobitého člověka nezávislého ducha, který se nikdy nevzdá.

Pence, muž s ultrakonzervativními názory, kterého americká veřejnost příliš nezná, si prý nikdy nemyslel, že by mohl hovořit z tribuny nominační konference. Zažertoval, že "charismatický Trump" si ho nejspíš vybral proto, aby dosáhl rovnováhy.

Značnou část projevu věnoval indianský guvernér vyprávění svého životního příběhu. Trumpa opakovaně chválil, mimo jiné i za to, že "v byznysu dosáhl všeho, a přitom se nikdy neobrátil zády k americkým pracujícím".

Přestože se Pence zavázal, že se neuchýlí k negativní kampani, protikandidátku demokratů Hillary Clintonovou tvrdě kritizoval. Demokraté jdou do voleb s "vyčpělým programem", řekl viceprezidentský kandidát a předpověděl, že Clintonová se nikdy prezidentkou nestane.

 

Právě se děje

Další zprávy