Tchajwanský hrdina i geniální matematička. Osobnosti, které zemřely v roce 2020

Tchajwanský hrdina i geniální matematička. Osobnosti, které zemřely v roce 2020
Ikonou snahy o odstranění nerovnoprávnosti mezi postavením žen a mužů ve Spojených státech se stala soudkyně Ruth Bader Ginsburgová, vystudovaná právnička a teprve druhá žena, která se kdy stala členkou nejvyššího soudu v USA. Ginsburgová, která se sama potýkala s diskriminací v oboru, pomohla rozhodnutím soudu zajistit ženám rovná práva v zaměstnání, vzdělání a také podpořila právo na potraty ve státech, které je chtěly zakázat. Ginsburgová zemřela 18. září v 87 letech na komplikace spojené s rakovinou slinivky.
Na začátku ledna po atentátu americkým bezpilotním letounem v Bagdádu zemřel íránský generál Kásem Solejmání, velitel speciálních elitních jednotek Revolučních gard. Dvaašedesátiletý voják byl považován za jednoho z nejvlivnějších představitelů země a údajně stál za veškerými zahraničními vojenskými operacemi Íránu. Jeho smrt v zemi zažehla velké protesty, Írán poté omylem sestřelil ukrajinský boeing, který startoval z letiště v Teheránu.
Po osmi letech ve vězení, kde si odpykával doživotní trest za genocidu a zločiny proti lidskosti, zemřel 1. září v 77 letech Kang Kek Ieu. Muž přezdívaný Duch patřil k vůdcům Rudých Khmérů. Ti v druhé polovině 70. let připravili v Kambodži o život kolem dvou milionů lidí. Duchovi je připisováno zabití 17 tisíc lidí, kteří se dostali do vězení, jenž řídil. Kang Kek Ieu prchal před spravedlností do roku 1999, vydával se za učitele matematiky v hlavním městě Phnompenh, kde dříve jeho vězení stálo.
4. února ve věku 95 let zemřel bývalý keňský prezident Daniel Arap Moi. Mezi lety 1978 a 2002, kdy byl u moci, si země oproti jiným africkým státům uchovala relativní stabilitu. Na jeho vládu se však bude vzpomínat především jako na autoritářský režim, ve kterém kvetla korupce, docházelo k pronásledování opozice a porušování lidských práv, zároveň stagnovala ekonomika, aby se později ukázalo, že se miliardy ze státního rozpočtu objevily na soukromých účtech Moie v zahraničí.
Foto: NASA
Jana Václavíková Jana Václavíková
31. 12. 2020 21:56
Připomeňte si, kdo zemřel v roce 2020 a čím se tito lidé zapsali do dějin. Na seznamu jmen nechybí průkopníci z oblasti vědy a techniky, nositelé Nobelových cen, politici i nechvalně proslulý vůdce Rudých Khmérů.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 19 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy