Psali o masakru Rohingů, 511 dní byli ve vězení. Kdo jsou propuštění barmští novináři

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 5. 2019 20:25
Před dvěma lety dva mladí novináři navštívili barmskou vesnici Inn Din v Arakanském státě, obývanou muslimským etnikem Rohingů. Devětadvacetiletý Ťjo Sou U a třiatřicetiletý Wa Lone posbírali důkazy o masakru, který na místních vesničanech spáchali barmští vojáci. Mluvili s jeho účastníky, zveřejnili dnes už ikonický snímek deseti klečících svázaných mužů čekajících na popravu. Ťjo Sou U a Wa Lone psali o vypalování vesnic a vraždění Rohingů, které OSN označila za genocidu. Barmská policie je loni zatkla a přesně 511 dní držela ve vězení. V úterý byli po amnestii vyhlášené prezidentem Win Myinem propuštěni.
Video: Reuters

Mladí reportéři pracující pro agenturu Reuters odhalili, jak barmské úřady systematicky likvidují rohingské vesnice v Arakanském státě a jejich obyvatele vraždí. Útoky na muslimskou menšinu vyvolaly před dvěma roky jednu z největších uprchlických vln současnosti.

Jedním z prvních důkazů nepředstavitelné krutosti, se kterou se barmská armáda do etnických čistek pustila, byl právě onen snímek deseti mužů před popravou. "Když je pohřbívali, někteří z nich ještě stále vydávali zvuky," popsal tehdy novinářům jeden z vojáků.

Čistky v rohingských vesnicích armáda uspořádala jako reakci na útok několika členů muslimských povstalců na vojenské jednotky. Pak se ale ukázalo, že se mstí na civilistech. Novináři Ťjo Sou U a Wa Lone mluvili s pozůstalými popravených, například rybáři, obchodníky, učiteli nebo studenty.

Díky jejich práci došlo k vůbec prvním obviněním barmských vojáků na základě osobního svědectví člena bezpečnostních složek. Podle Reuters šlo o důkaz nezákonného vraždění. Sedm barmských vojáků bylo v návaznosti na to odsouzeno k šesti až deseti rokům vězení. Jde o jediný případ, kdy barmská armáda přiznala, že vojáci Rohingy zavraždili.

Ťjo Sou U a Wa Lone za svoje reportáže letos získali Pulitzerovu cenu.

Právě kvůli své práci ale skončili ve vězení. Krátce potom, co se v rámci svého vyšetřování setkali s policisty, byli zadrženi a obviněni z nezákonného získání významných tajných vládních dokumentů. Oba muži trvali na své nevině a uváděli, že jim dokumenty podstrčili sami policisté. Přesto byli loni po několika měsících ve vazbě odsouzeni na sedm let.

Poprvé domů k dceři

Úterní propuštění přišlo díky amnestii, kterou vyhlásil barmský prezident. Oba mladí muži se po více než 500 dnech vrátili ke svým rodinám.

Zadržený barmský novinář Reuters Wa Lone
Zadržený barmský novinář Reuters Wa Lone | Foto: Reuters

Krátce potom, co Wa Loneho zavřeli, jeho manželka zjistila, že je těhotná. Během věznění se mu narodila dcera. Novinář ji doposud viděl jen několikrát během návštěv.

Ťjo Sou se vrátil k manželce a tříleté dceři. Sám pochází z Arakanského státu, kde se narodil buddhistickým rodičům. Pro Reuters začal psát poté, co v oblasti před dvěma lety propukla vlna násilí.

Zadržený barmský novinář Reuters Ťjo Sou U
Zadržený barmský novinář Reuters Ťjo Sou U | Foto: Reuters

"Jsem velmi šťastný a chtěl bych poděkovat našim rodinám a přátelům, kteří usilovali o naši svobodu, a také lidem z celého světa, kteří s námi sympatizovali," prohlásil po propuštění reportér Wa Lone. "Je úžasné setkat se opět s rodinou a s kolegy. Nemohu se dočkat, až se vydám do redakce," dodal.

"Od zatčení před 511 dny se tito novináři stali symbolem významu svobody slova po celém světě," prohlásil šéfredaktor agentury Reuters Stephen Adler.

Podívejte se na rozhovor DVTV: V Barmě se odehrává občanská válka, oběti jsou hlavně civilisté

Pronásledování muslimské menšiny Rohingů je neakceptovatelné, upozorňuje ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Soe. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy