Analýza - I když je to devátá největší země na světě, žije v ní pouze 15 milionů obyvatel. Velká část z nich má dnes možnost jít volit parlament. Jenže volby v Kazachstánu málokdy přinesou něco nečekaného.
Do roku 2015 se chce Kazachstán stát jedním z největším vývozců ropy na světě. Experti nacházejí stále nová a nová ropná pole.
Těší to hlavně rodinu prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který zemi vládne tvrdou rukou. Jeho rodina ovládá také energetický sektor.
Volby by měly být testem demokracie v zemi, jejíž prezident rozhoduje o všem. U moci je už od dob Sovětského svazu a díky změně ústavy jím může být na doživotí.
Nazarbajevovy výroky mají, na rozdíl od nejslavnějšího kazašského reportéra Borata, mnohdy trpkou příchuť.
S trpkým smíchem například ochránci lidských práv přijímají snahu Kazachstánu stanout v čele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Tedy organizace, která má dohlížet na spravedlivý a demokratický průběh voleb a na dodržování lidských práv.
"Získáme všechna křesla"
Dnešních voleb se účastní sedm stran, z toho jen dvě mají reálnou šanci uspět. Favoritem je vládní Nur Otan, vedená právě Nazarbajevem.
![Nejznámější Kazaši](http://cdn.xsd.cz/resize/e110ea9de9453b9fa5a6dd9dd7ca7f8c_resize=576,432_.jpg?hash=80eccfbb6d787c03b6cc35cd88f36a41)
Nejznámější Kazaši
- Nursultan Nazarbajev: Autoritářský vůdce, který zemi vládne už od komunistických dob. Jeho rodina ovládá klíčové rezorty.
- Borat Sagdyjev: Britský komik v roli reportéra Borata dobyl světová kina svým neotřelým a troufalým humorem.
- Alexander Vinokurov: Favorit cyklistické Tour de France neprošel dopingovou kontrolou a jeho stáj Astana odstoupila.
- Džamila Stehlíková: Česká ministryně zabývající se lidskými právy pochází z Kazachstánu.
Jeho zástupce v čele strany, Bakytžan Žumagulov, nedávno prohlásil, že očekává zisk všech křesel. I tento výrok by kdekoliv jinde vyvolával smích, ne však v Kazachstánu.
Když se naposledy konaly volby do parlamentu - který je mimochodem podřízen prezidentovi - opoziční Celonárodní sociálně demokratická strana (ANSDP) získala jediné křeslo. "Pojmy jako lid nebo demokracie ztratily za posledních 16 let svůj skutečný význam," shrnul v rozhovoru pro agenturu Reuters její vůdce Bolat Abilov.
Západní diplomaté sídlící v hlavním městě Astaně říkají, že pokud by volby byly spravedlivé, ANSDP by musela získat nejméně 15 až 20 procent hlasů. Oni sami však odhadují, že za současné situace nedosáhne strana ani sedmi procent, potřebných ke vstupu do parlamentu.
Mezi investory zájem roste
Faktem je, že opozice sama nedokázala oslovit lidi. Je rozhádaná a často se uchyluje k populistickým výrokům. Kazašská ekonomika podporovaná prodejem ropy přitom roste, stejně jako počet zahraničních investorů. To nahrává Nazarbajevovi.
"I když existuje určitá kritika Nazarbajevova režimu ze strany Spojených států, její úroveň nepřekračuje mez, která by mohla poškodit obchodní vztahy mezi oběma zeměmi na trhu s ropou," uvedla pro Reuters analytička Tanya Costello z londýnské Eurasia Group.
"Investoři dobře ví, že ta nejdůležitější rozhodnutí, která mohou ovlivnit jejich podnikání, nejsou vyřčena parlamentem," dodává Costello. Zároveň upozorňuje na podezření, že kazašský prezident dostal od západních naftařských firem 60 milionů dolarů za uzavření kontraktů na těžbu a nákup ropy.