Foto: Luxusní slovenské byty a zpronevěra milionů eur. Takhle podnikal Marián Kočner

Foto: Luxusní slovenské byty a zpronevěra milionů eur. Takhle podnikal Marián Kočner
Marian Kočner se poprvé zviditelnil v roce 1998 po neúspěšném pokusu o převzetí soukromé televize Markíza. Kočner vedl spor s tehdejším generálním ředitelem Pavolem Ruskem o jednapadesátiprocentní podíl v televizi. Převzít Markízu se snažil pomocí vlastní bezpečnostní služby Gamatex. Za Ruska se tehdy postavili jeho redaktoři a tisíce demonstrantů před budovou televize. Spor skončil až v roce 2000, kdy Markíza koupila firmu Gamatex.
Už v roce 1996 se Kočner navíc zapletl do kauzy Technopol. Tehdy byl společně se synem slovenského prezidenta Michala Kováče obviněn z účasti na finančním podvodu vůči firmě Technopol za 2,3 milionu dolarů. Od prezidenta Kováče nakonec dostal milost.
Případ pak ještě řešil soud v Německu, který ale v únoru roku 2000 stíhání zastavil.
Luxusní bytový komplex Bonaparte v centru Bratislavy je předmětem kauzy, o které psal letos zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak. Místu nedaleko Bratislavského hradu s výhledem na město a řeku Dunaj, která jím protéká, se dříve říkalo Napoleonův vršek. Zobrazit 12 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
Simona Fendrychová Jakub Plíhal Simona Fendrychová, Jakub Plíhal
10. 12. 2018 7:34
Na Slovensku začal soud s podnikatelem Marianem Kočnerem v kauze falšování směnek v hodnotě 69 milionů eur (necelých 1,8 miliardy korun). Kočner, taktéž obviněný z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka, při které loni v únoru zemřela i jeho snoubenka Martina Kušnírová, je už rok ve vazbě ve věznici Leopoldov. V 90. letech byl zapleten do mnoha korupčních kauz. Čelí obvinění z vytunelování firmy Gatex za 700 tisíc eur, podvodů s DPH při převodu bytů v bratislavské Five Star Residence a poškozování věřitelů při ovládnutí golfového hřiště v Báči. Podívejte se na jeho nemovitosti, které jsou s kauzami spojené.

Jméno Mariana Kočnera figuruje v celé řadě korupčních kauz na Slovensku už od poloviny 90. let. Přesto se mu až dosud dařilo vyhýbat se spravedlnosti. "On je chráněný druh. Vznikl tady takový systém nedotknutelných lidí, vysoce postavených podnikatelů, na které se nesahá," vysvětlil před časem deníku Aktuálně.cz slovenský investigativní novinář Marek Vagovič.

Dnes šestapadesátiletý podnikatel je původem vystudovaný novinář. Tři roky pracoval ve slovenské televizi a později si založil firmu na výškové práce. V roce 2006 dokonce kandidoval na primátora Bratislavy.

Má blízké přátele ve vládní straně Směr a krytí zřejmě i u policie nebo v justici. "Měl síť lidí, přes kterou si vždy dokázal zařídit, že se vyšetřování odklonilo jiným směrem nebo se zkrátka neřešilo," říká k tomu Vagovič.

Jeho někdejší kolega, v únoru zavražděný Ján Kuciak, začal v roce 2017 psát o Kočnerových podvodech s DPH. Kočner na to reagoval výhrůžkami. Slovenský reportér tehdy podal trestní oznámení, které ale policie odložila, protože podle ní nešlo o trestný čin ani přestupek.

Loni na konci října vyšlo během policejního vyšetřování najevo, že si Marian Kočner najal bývalého šéfa civilní kontrarozvědky SIS Petera Tótha na sledování nejméně pěti slovenských novinářů, včetně Kuciaka.

V souvislosti s případem Kuciakovy vraždy zadržela slovenská policie letos na podzim čtyři lidi. Jeden z nich vypověděl, že si zabití reportéra objednal právě Kočner. 

Video: Selhali jsme. Společnost na Slovensku se bouří proti elitám a demokracii, říká Milan Šimečka

Selhali jsme ve snaze vybudovat dva samostatné státy, selhali i ti, co revoluci dělali. Věřili jsme, že demokracie se vyvine sama sebou, říká Šimečka | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy