Jméno Mariana Kočnera figuruje v celé řadě korupčních kauz na Slovensku už od poloviny 90. let. Přesto se mu až dosud dařilo vyhýbat se spravedlnosti. "On je chráněný druh. Vznikl tady takový systém nedotknutelných lidí, vysoce postavených podnikatelů, na které se nesahá," vysvětlil před časem deníku Aktuálně.cz slovenský investigativní novinář Marek Vagovič.
Dnes šestapadesátiletý podnikatel je původem vystudovaný novinář. Tři roky pracoval ve slovenské televizi a později si založil firmu na výškové práce. V roce 2006 dokonce kandidoval na primátora Bratislavy.
Má blízké přátele ve vládní straně Směr a krytí zřejmě i u policie nebo v justici. "Měl síť lidí, přes kterou si vždy dokázal zařídit, že se vyšetřování odklonilo jiným směrem nebo se zkrátka neřešilo," říká k tomu Vagovič.
Jeho někdejší kolega, v únoru zavražděný Ján Kuciak, začal v roce 2017 psát o Kočnerových podvodech s DPH. Kočner na to reagoval výhrůžkami. Slovenský reportér tehdy podal trestní oznámení, které ale policie odložila, protože podle ní nešlo o trestný čin ani přestupek.
Loni na konci října vyšlo během policejního vyšetřování najevo, že si Marian Kočner najal bývalého šéfa civilní kontrarozvědky SIS Petera Tótha na sledování nejméně pěti slovenských novinářů, včetně Kuciaka.
V souvislosti s případem Kuciakovy vraždy zadržela slovenská policie letos na podzim čtyři lidi. Jeden z nich vypověděl, že si zabití reportéra objednal právě Kočner.