Navíc začala nová sezóna hurikánů. Jako první se ozval hurikán Ernesto. Ten však město blues, ležící pod úrovní vodní hladiny, mine. Další však mohou přijít.
"Zbývá tu ještě pořád udělat spoustu práce," prohlásil Bush při dnešní návštěvě postižených míst. "Toto je výročí, ale neznamená, že je to konec. Upřímně, je to jen začátek toho, co bude dlouhé zotavování," dodal. "Není snadné to říct, ale (obnova) potrvá roky, ne měsíce."
Své domovy po loňském "drtivém dopadu" musely opustit statisíce lidí. Ne všichni se však do zatopeného města na řece Mississippi rozhodli vrátit. V celé oblasti New Orleans žijí momentálně asi pouze tři čtvrtiny z 1,5 milionu lidí.
Problém č.1: Kriminalita
Město sužuje vysoká kriminalita. Vzrostl počet vražd, od začátku roku jich bylo 83, z toho několik mnohonásobných. Jen za červenec bylo zavražděno 22 lidí.
Růst kriminality je spjatý s obnovou obchodu s drogami. Dealeři, kteří jako ostatní obyvatelé museli město při katastrofě opustit, odešli především do texaského Houstonu.
Tam navázali těsnější vztahy s mexickými a jihoamerickými drogovými kartely a do města s méně než polovinou původních obyvatel proudí v nákladních autech se stavebním materiálem stejné množství drog jako před katastrofou.
S dealery se ovšem do města vrátili i jejich zákazníci, obchod s drogami kvete, soudy však téměř nepracují. Za celý rok se například konal pouze jediný proces s vrahem, který však svou oběť zabil ještě před katastrofou.
Problém č.2: Peníze
Velký problémem je sehnat svědky, kteří se po katastrofě rozutekli po celých Spojených státech, a také nedostatek peněz, který sužuje obviněné. Nemohou si tak zaplatit obhájce.
Na normální fungování městské struktury chybí peníze. Nemá je New Orleans ani další zasažená města na pobřeží Mexického zálivu ve státech Louisiana a Mississippi.
Přes 80 000 rodin v Louisianě stále žije v trailerech - v obytných buňkách přepravitelných na korbě nákladního vozu. Ty však díky své konstrukci odolají pouze lehčím větrům.
Lidé naštěstí začali dostávat také federální dotace na bydlení a je jen na nich, zda si za ně nechají svůj zničený dům opravit, postaví si nový a nebo se prostě odstěhují jinam.
Problém č.3: Strach
Jakoby zásahem nějaké vyšší moci čelí jižní pobřeží USA přesně po roce dalšímu hurikánu. Jenže další hurikán už zničené New Orleans prostě není schopno zvládnout.
První letošní hurikán Ernesto sice zamířil na východ a oslábl, jenže sezóna silných bouří teprve začala a hurikány mají jednu specifickou vlastnost - jejich chování je nepředvídatelné.
Město má vytvořeno evakuační plán, počítá se s autobusy, vlaky i letadly, které mají obyvatelé a jejich zvířecí miláčky urychleně dopravit do bezpečí, jenže většina obyvatel plánu nerozumí a neví, jak se mají chovat.
Problém č.4: Bushova image
Situace těsně po hurikánu Katrina byla zoufalá, nejjasněji ji vystihovala slova jako chaos, zmatek, násilí. Z neschopnosti zvládnout situaci byl obviněn také prezident George Bush.
Ten teď dělá vše proto, aby tomu už tak v budoucnu nebylo. Na kritiku reagoval uznáním, že úřady prostě nebyly na podobnou katastrofu připraveny. "Mnoho čtvrtí dnes vypadá, jako by jimi hurikány prošly teprve včera," říká po roce opoziční senátorka za Louisianu Mary Landrieuová.
"Loni jsem dal jasný slib: federální vláda se zkušenostmi z hurikánu Katrina poučí, uděláme cokoliv, zůstaneme jakkoliv dlouho, abychom ... pomohli vybudovat nové pobřeží zálivu," ujistil v nedávném rozhlasovém projevu prezident Bush.