Katalánský premiér ustoupil Madridu a vyškrtl z vlády dva obviněné politiky

ČTK ČTK
29. 5. 2018 22:26
Quim Torra svým tahem otevřel cestu k ustavení katalánské vlády, kterou dosud blokoval Madrid.
Katalánský premiér Quim Torra.
Katalánský premiér Quim Torra. | Foto: Reuters

Barcelona - Katalánský premiér Quim Torra učinil ústupek španělské vládě, když ze seznamu budoucích ministrů vyřadil dva uvězněné separatistické politiky a dvojici jejich kolegů ukrývajících se před justicí v zahraničí. Otevřel tím cestu k ustavení vlády dosud blokované Madridem. Informoval o tom list La Vanguardia, podle něhož by během nejbližších dnů mohla skončit správa centrální vlády nad Katalánskem.

Torra vybral náhradníky za Jordiho Turrula a Josepa Rulla, kteří jsou ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury v souvislosti s loňským jednostranným vyhlášením katalánské nezávislosti. Další dva náhradníci se chopí úřadů, které původně měli vést Toni Comín a Lluís Puig, kteří kvůli stejným obviněním setrvávají v Belgii, jež zamítla španělskou žádost o jejich vydání.

Právě účast obviněné čtveřice mezi 13 katalánskými ministry byla zásadní překážkou pro to, aby kabinet premiéra Mariana Rajoye schválil jmenovací dekret regionální vlády. S ustavením nové katalánské vlády má přitom skončit uplatnění ústavního článku 155, na jehož základě po podzimním vyhlášení nezávislosti katalánským parlamentem převzal Madrid přímou správu nad tímto autonomním regionem Španělska.

Rajoy by měl podle španělských médií v nejbližších dnech schválit publikaci jmenovacího dekretu v úředním věstníku, čímž bude nová vláda fakticky ustavena.

 

Právě se děje

Další zprávy