Katalánský premiér ustoupil Madridu a vyškrtl z vlády dva obviněné politiky

ČTK ČTK
29. 5. 2018 22:26
Quim Torra svým tahem otevřel cestu k ustavení katalánské vlády, kterou dosud blokoval Madrid.
Katalánský premiér Quim Torra.
Katalánský premiér Quim Torra. | Foto: Reuters

Barcelona - Katalánský premiér Quim Torra učinil ústupek španělské vládě, když ze seznamu budoucích ministrů vyřadil dva uvězněné separatistické politiky a dvojici jejich kolegů ukrývajících se před justicí v zahraničí. Otevřel tím cestu k ustavení vlády dosud blokované Madridem. Informoval o tom list La Vanguardia, podle něhož by během nejbližších dnů mohla skončit správa centrální vlády nad Katalánskem.

Torra vybral náhradníky za Jordiho Turrula a Josepa Rulla, kteří jsou ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury v souvislosti s loňským jednostranným vyhlášením katalánské nezávislosti. Další dva náhradníci se chopí úřadů, které původně měli vést Toni Comín a Lluís Puig, kteří kvůli stejným obviněním setrvávají v Belgii, jež zamítla španělskou žádost o jejich vydání.

Právě účast obviněné čtveřice mezi 13 katalánskými ministry byla zásadní překážkou pro to, aby kabinet premiéra Mariana Rajoye schválil jmenovací dekret regionální vlády. S ustavením nové katalánské vlády má přitom skončit uplatnění ústavního článku 155, na jehož základě po podzimním vyhlášení nezávislosti katalánským parlamentem převzal Madrid přímou správu nad tímto autonomním regionem Španělska.

Rajoy by měl podle španělských médií v nejbližších dnech schválit publikaci jmenovacího dekretu v úředním věstníku, čímž bude nová vláda fakticky ustavena.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy