reklama
 
 

Demonstranti v Barceloně blokovali silnice, plánují další protesty. Začíná katalánské jaro, vzkazují

27. 3. 2018 22:08
Příznivci odtržení Katalánska v pondělí oznámili, že se protesty budou konat nepřetržitě.

Barcelona - Na řadě míst Katalánska v úterý blokovali demonstranti silnice, včetně hlavních tahů do Francie i na jih Španělska. Protestovali tak proti uvěznění katalánských politiků, které španělská prokuratura viní ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost autonomního regionu. V podvečer se sešlo podle deníku El País asi 1500 lidí u hlavního vlakového nádraží v Barceloně a na některých místech regionu se konaly blokády silnic i večer.

Protesty mají pokračovat i v dalších dnech, na závěr demonstrace v Barceloně organizátoři oznámili začátek "katalánského jara".

Lidé v katalánské metropoli se v úterý podvečer shromáždili před vstupem do budovy nádraží Sants, které předtím obstoupily desítky policistů. Odkloněno bylo několik autobusových linek k nádraží, vlaková doprava nebyla narušena. Lidé nesli katalánské vlajky a transparenty s nápisy "Svobodu pro politické vězně" či "Chceme republiku".

Někteří na demonstraci před barcelonské nádraží přinesli i volební urnu. Chtěli tak připomenout loňské říjnové referendum o nezávislosti Katalánska. Tomu se Madrid neúspěšně snažil zabránit soudně i silou kvůli tomu, že takové hlasování odporuje španělské ústavě.

Demonstrace před nádražím v Barceloně skončila krátce před osmou večerní SELČ přečtením manifestu, v němž organizátor akce z hnutí Výbory pro obranu republiky (CDR) oznámil další protesty. "Jsme připraveni uvést v život republiku. Katalánské jaro je tady," napsala CDR na svém twitteru s odkazem na několik revolt z historie, které měly rovněž v názvu "jaro".

Po celý den zastánci nezávislosti Katalánska blokovali řadu silničních tahů v regionu. Zatarasená byla například silnice ve městě Figueras poblíž hranice s Francií i silnice mezi Tarragonou a Valencií. Ráno protest vyvolal dopravní problémy také v Barceloně.

Během dne na některých místech zasahovala policie, která násilím s použitím obušků uvolňovala silnice, na nichž seděli demonstranti. Večer blokovaly skupiny lidí například dálnici A2 v obou směrech u města Lleida. I tam zasahovala policie, aby uvolnila průjezd. Zablokovány byly večer i menší silnice u města Puigcerdá na severu Katalánska u hranic s Francií.

Příznivci odtržení Katalánska v pondělí oznámili, že se protesty budou konat nepřetržitě. Demonstrovalo se už v pátek, v neděli i v pondělí na řadě míst Katalánska. Největší demonstrace se zatím konala v neděli, kdy bylo při střetech s policií zraněno asi 100 lidí, napsala agentura AFP.

Velkou demonstraci ohlásili do Barcelony na 15. dubna společně zástupci katalánských odborů a několika separatistických organizací, kteří tak chtějí připomenout šest měsíců od uvěznění dvou separatistických vůdců Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta. Ti jsou ve vazbě z katalánských politiků nejdéle.

autor: ČTK | 27. 3. 2018 22:08

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama