Katalánský separatismus odrazuje turisty. Hotely tratí miliony, výletní lodě se Barceloně vyhýbají

Radim Klekner Radim Klekner
24. 10. 2017 11:21
Turistický průmysl v Katalánsku zaznamenal v období po referendu o nezávislosti výrazný pokles. Ztráty mohou převýšit jednu miliardu eur. Postiženy jsou všechny sféry turismu, zákazníků ubývá v hotelích, na výletních lodích i v restauracích. Na politickou nestabilitu v regionu zareagovaly také firmy, z Barcelony přeložila své sídlo do Madridu pátá největší banka v zemi Sabadel nebo telekomunikační společnost Eurona.
Demonstranti prosazující nezávislost Katalánska.
Demonstranti prosazující nezávislost Katalánska. | Foto: Reuters

Barcelona - Katalánský turismus zaznamenal v posledních 60 dnech dvě výrazné rány.

V srpnu útočník najel dodávkou v centru Barcelony do davu lidí, teroristický útok si vyžádal 15 obětí.

Od začátku října nejbohatší region Španělska zmítá nejistota a demonstrace spojené s referendem o nezávislosti.

Hotely se v oblíbeném turistickém kraji potýkají s poklesem rezervací pokojů až o pětinu. Pokud se tento výrazný pokles potvrdí i v dalších týdnech, přijdou katalánští hoteliéři a cestovní agentury o 1,2 miliardy eur.

"Hospodářský dopad referenda na sektor turistiky je velmi nepříjemný," citoval deník El Comercio Josého Luise Zoredu, viceprezidenta asociace Exceltur.

Ta zastřešuje více než dvě desítky velkých společností podnikajících v oblasti turismu.

"Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku čelíme 15procentnímu poklesu."

Teroristické útoky pak pro Katalánsko znamenaly pětiprocentní pokles obratu turistického průmyslu.

Na politickou nestabilitu zareagovaly také firmy, z Barcelony přeložila své sídlo do Madridu pátá největší banka v zemi Sabadel, telekomunikační společnost Eurona nebo biotechnologická firma Oryzon.

Další společnosti pak stejný krok zvažují. 

Hrozby z Madridu

Referendum sice skončilo drtivým vítězstvím stoupenců nezávislosti, Katalánci však čelí nejasné budoucnosti. 

Ústřední vláda dělá vše, co je v jejích silách, aby Katalánce od cesty k nezávislosti odradila. Kabinet premiéra Mariana Rajoye schválil návrh na převzetí autonomie regionu, k čemuž může dojít tento pátek.

Bohaté Katalánsko je přesvědčeno, že platí do státní kasy ve srovnání s ostatními částmi Španělska příliš vysoké částky, pokud by se ale Madridu podařilo poškodit tamní ekonomiku, Katalánci by si své separatistické choutky mohli rozmyslet.

"Řada společností zredukovala investice, s nimiž se do konce roku počítalo," uvedl Zoreda. "Pokud bude úprk firem z Katalánska v dalších měsících pokračovat, turistický průmysl by mohl poklesnout až o třicet procent," doplnil.

V sedmiapůlmilionovém Katalánsku poskytuje oblast turismu zaměstnání 405 tisícům osob a představuje dvanáct procent hrubého domácího produktu regionu.

Katalánsko, zejména Barcelona s řadou historických památek a pobřeží Costa Brava se svými slunnými plážemi, představuje turisty nejvíce navštěvovanou oblast Španělska.

V roce 2016 do Katalánska přijelo 18 milionů zahraničních návštěvníků, což je přibližně čtvrtina počtu všech turistů, kteří do země loni dorazili.

Hospodářská tsunami

Vláda v Madridu již byla nucena snížit ekonomické výhledy Španělska na příští rok a předpokládá, že nárůst HDP země nebude činit 2,6 procenta, ale pouze 2,3.

V uplynulých třech letech přitom španělská ekonomika rostla tříprocentním tempem a nezaměstnanost v zemi tak v tomto období poklesla z 26,9 v roce 2013 na letošních 18,7 procenta.

V Katalánsku nejvíce utrpěl právě turismus.

"Během krátkého období naše hotely zaznamenaly prudký pokles rezervací pokojů, protože byla odvolána řada konferencí," tvrdí Alfonso del Poyo, viceprezident společnosti Meliá Hoteles Internacional.

Ta jen v Barceloně provozuje pět velkých hotelů. "Situace je velmi zneklidňující, zejména pro ty, kdo jsou závislí na mezinárodních trzích," dodal del Poyo.

"V uplynulých dvou týdnech rezervace poklesly o 30 až 40 procent," uvádí podobně majitel několika barcelonských restaurací, který chce zůstat v anonymitě.

"Zaměstnáváme 350 lidí a v Barceloně teď čelíme ekonomické tsunami. Když na to ale upozorňuji, říkají mi místní, že když se mi to nelíbí, mám se přestěhovat do Madridu."

Postiženy jsou zjevně všechny sektory katalánské turistiky.

Barcelona je tradičním místem, kde kotví na svých okružních plavbách velké výletní lodi, a tento měsíc se už dvě z nich hlavnímu městu Katalánska vyhnuly a zamířily namísto toho do Valencie.

Katalánská vláda chce vyhlásit nezávislost. Má plnou podporu jeho obyvatel, kteří vyšli do ulic stávkovat. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy