Madrid chce v Katalánsku ovládnout policii, média i rozpočet. Lidé na protest vybírají z bank peníze

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 10. 2017 18:57
Španělská vláda se v sobotu sejde, aby projednala způsob převzetí katalánské autonomie. Vládnoucí lidovci v pátek oznámili, že Madrid nejspíš převezme velení katalánské policie, tamní televizi a řízení vládního rozpočtu. Někteří obyvatelé Barcelony proti postupu španělské vlády protestovali tím, že vybírali peníze z bankomatů. Především z katalánských bank, které tento týden ohlásily, že přestěhují svá sídla z Katalánska jinam do Španělska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simone Radačičová

Barcelona - Už v sobotu se na mimořádném zasedání setká španělská vláda. Rozhodovat bude o krocích, které podnikne v rámci převzetí katalánské autonomie.

Člen vládní Lidové strany Fernando Martínez-Maíllo v pátek oznámil, že Madrid zřejmě převezme velení katalánské policie.

Cílem dočasného omezení autonomie budou nové volby v regionu. Ty by se podle nové informace španělské televize mohly konat asi v lednu.

Místní regionální vláda má ale podle Martíneze-Maílla ještě čas vývoj zvrátit, a to do konce příštího týdne, než bude omezení autonomie schvalovat Senát. 

Španělský premiér Mariano Rajoy v pátek při odjezdu ze summitu EU v Bruselu prohlásil, že omezení autonomie zakotvené v ústavě nebude znamenat "použití síly", nýbrž "opatření poslední instance", za které jsou plně odpovědni katalánští vůdci. "V dnešní Evropě se nemůže stát, aby nějaká země nedodržovala (vlastní) zákony," řekl podle listu El País.

Madrid zřejmě ovládne i média a vládní rozpočet

Kromě policie může Madrid převzít kontrolu i nad katalánskou televizí TV3 a nad vládním rozpočtem. "Vláda, média a bezpečnostní složky musí být neutrální," prohlásila tajemnice španělských socialistů Carmen Calvová v televizním rozhovoru.

Konkrétní opatření k omezení autonomie Katalánska bude španělská vláda projednávat v sobotu na mimořádné schůzi. Rozhodla se k tomu poté, co katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek opět pohrozil vyhlášením nezávislosti, zároveň ale vyzval Madrid k dialogu.

Místopředseda katalánské vlády Oriol Junqueras ale v pátek vyhlášení předčasných voleb prudce odmítl. "Svolání voleb není nejlepší možností dalšího postupu. Máme mandát z referenda 1. října a ten naplníme," napsal Junqueras na Twitteru s odkazem na referendum o nezávislosti.

Symbolické výběry z bankomatů

Někteří Katalánci na výzvu dvou aktivistických organizací vybírají z bankomatů peníze.

"Nastal čas, kdy můžeme ukázat, že malé kroky, pokud je podnikne hodně z nás, dokážou hodně změnit," uvedla organizace Omnium Cultural, která dlouhodobě podporuje odtržení od Španělska.

Lidé si často vybírají 155 eur - tato částka odkazuje na článek 155 španělské ústavy, který umožňuje centrální vládě v Madridu dočasně převzít autonomii Katalánska.

Jiní pak vybírají v bankách částku 1714 eur. I v tomto případě to má symbolický význam. Právě v roce 1714 skončila válka o španělské dědictví a region přišel o svoji svrchovanost.

Tento postup ale vyvolal kritiku i u některých zastánců nezávislosti Katalánska. "Vytvářet napětí kolem bank nebo bojkoty výrobků, to nejsou nejlepší způsoby, jak zařídit, aby vás někdo poslouchal. Ohrozit ekonomiku, to je vždy gól do vlastní branky," uvedl k tomu člen katalánské vlády pro podniky Santi Vila.

Hlavním "cílem" této akce jsou především dvě katalánské banky, CaixaBank a Banco Sabadell, které nedávno oznámily, že přestěhují svá sídla z Katalánska jinam do Španělska. Jejich kroky už následovalo dalších nejméně 900 podniků.

 

Právě se děje

Další zprávy