Vídeň - Nejen zpřísnění podmínek pro udělování azylu, ale rovněž striktnější režim pro migranty, kteří o ochranu žádají.
Rakouský vicekancléř a předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache už dva týdny po sestavení nové vlády zveřejnil své představy o změnách imigrační politiky.
Azylanti by v budoucnu měli být soustředěni v kasárnách s tím, že by museli dodržovat "večerku" - v noci by jim úřady zakázaly z budov vycházet.
"Už se o tom v minulosti debatovalo. Azylová procedura potřebuje řád," zdůraznil Strache v rozhovoru pro televizi ÖRF.
Stejný názor zastává i ministr vnitra za FPÖ Herbert Kickl. "Pokud zvládnou mladí lidé strávit půl roku v kasárnách, měli bychom totéž očekávat od lidí, kteří hledají ochranu," prohlásil s odkazem na brannou povinnost pro muže, která v Rakousku stále funguje. Země není na rozdíl od České republiky v NATO a vojenská služba zde trvá půl roku.
Před pěti lety to mohlo změnit referendum, ale šedesát procent hlasujících bylo pro zachování povinné vojny. I proto je v Rakousku stále mnoho kasáren.
Pomáhejme mimo Evropu
Návrhy nacionalistické FPÖ odmítá opoziční sociální demokracie. Vídeňský radní Jürgen Czernohorszky označil Stracheho plán za "internaci místo integrace."
Kancléř Sebastian Kurz se zatím veřejně nevyjádřil. V prvním rozhovoru po nástupu do funkce pro německý list Bild am Sonntag ale podpořil země Visegrádské čtyřky v jejich nevoli přijmout uprchlíky na základě kvót stanovených Evropskou komisí.
"Nutit státy k přijetí běženců Evropu nikam neposune. Ti, kteří jdou do Evropy, nechtějí do Bulharska nebo Maďarska. Jejich cílem jsou Německo, Rakousko nebo Švédsko," uvedl rakouský kancléř.
Podle Kurze by se Evropská unie měla zaměřit na vytvoření bezpečných zón pro uprchlíky na kontinentech, ze kterých přicházejí.
Přitvrzení v rakouské imigrační politice se čekalo. Snížení počtu migrantů žádajících v Rakousku o azyl avizovala ještě před volbami jak FPÖ, tak Kurzova Lidová strana, která říjnové volby vyhrála. V roce 2015 požádalo v Rakousko o azyl přes 100 tisíc lidí.
Koaliční vláda se inspirovala dánským příkladem a chce přicházejícím uprchlíkům dočasně zabavit mobily kvůli prověření totožnosti.
Pokud nemá člověk v dané zemi nějaké základní zázemí, nedokáže se integrovat, říká europoslanec Tomáš Zdechovský. Více na videu: