Karzáí ´chrání narkobarony a toleruje korupci´

gaz
25. 7. 2008 12:04
Tvrdí to bývalý americký šéf protidrogových operací

Kábul - Afghánský prezident Hamid Karzáí chrání drogové barony v zemi a toleruje "určitou úroveň korupce", aby se udržel u moci.

Tvrdí to Thomas Schweich, který až do minulého měsíce působil na americkém ministerstvu zahraničí coby koordinátor pro protidrogové operace a reformu justice v Afghánistánu.

"(Pan Karzáí) se domnívá, že jsou zde někteří lidé, vůči kterým nemůže zasáhnout, a že je lepší tolerovat určitou úroveň korupce než zaujmout agresivní stanovisko a ztratit moc," prohlásil Schweich v rozhovoru pro BBC.

"Čerstvě odvolaný ministr spravedlnosti mi prozradil, že měl seznam 20 zkorumpovaných úředníků, které mu nebylo dovoleno obžalovat," řekl dále.

Jak si ochočit Západ

Schweich je také toho názoru, že afghánský prezident se nezdráhá využívat Západ, jak se mu to zrovna hodí. 

Afghánský prezident si podle Schweicha představuje, že Západ za něj bude řešit jeho problémy
Afghánský prezident si podle Schweicha představuje, že Západ za něj bude řešit jeho problémy | Foto: Reuters

"Spojené státy mají utrácet miliardy dolarů na rozvoj infrastruktury a spolu se spojenci bojovat s Talibanem, zatímco Karzáího přátelé budou bohatnout na obchodu s drogami. On sám přitom může obviňovat Západ ze svých problémů a v roce 2009 se nechat zvolit do dalšího funkčního období," popsal Schweich ve svém článku pro New York Times Karzáího údajnou strategii

Neochota k boji s drogovými klany se však údajně netýká pouze afghánského prezidenta.

Ačkoliv se hodně mluví o tom, že z produkce opia a heroinu financuje své operace Taliban, ochota zasáhnout proti jiným mocným skupinám, které v zemi pěstují mák, je údajně mezi generály NATO mnohem nižší.

Podle Schweicha se Aliance bojí, že by si ničením úrody máku mohla znepřátelit kmenové vůdce na jihu, kteří by pak začali podporoval Taliban.

I ty, NATO?

"Někteří naši spojenci z NATO bránili ofenzivě proti opiu. Stejně jako naše ministerstvo obrany, které má tendenci vidět protidrogové operace jako záležitost někoho jiného, která se vyřeší, až bude válka skončena," napsal Schweich v New York Times.

Přímo zmínil Británii, jejíž ministerstvo obrany je prý k protidrogovým operacím ještě nepřátelštější než Pentagon.

Afghánský prezident Sweichova obvinění odmítl s poukazem na to, že jeho vláda snížila či zlikvidovala produkci opia ve více než polovině provincií.

"Nikdo si v posledních sedmi letech nevedl v boji s narkotiky tak dobře jako my," tvrdí Karzáí.

Současné statistiky však hovoří jinak. Afghánistán je zodpovědný za produkci 90 procent světového heroinu a opium se tu pěstuje na 200 000 hektarech, největší rozloze v historii.

 

Právě se děje

Další zprávy