Produkce afghánského heroinu láme rekordy

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2007 22:14
Už 95 procent opia na světě vyroste v Afghánistánu
Afghánská policie pálí v Kábulu nalezené balíky s opiem. Většina úrody se ale bez problému dostane do světa.
Afghánská policie pálí v Kábulu nalezené balíky s opiem. Většina úrody se ale bez problému dostane do světa. | Foto: Reuters

Kábul - Afghánistán je sice jednou z nejchudších zemí světa, ale přece jen velmocí. V pěstování opia.

Letošní rok zaznamenala země rekord. Na makových polích, která se nacházejí převážně na jihu země, se letos podle odhadů urodí "zboží" v hodnotě zhruba tří miliard dolarů.

A podíl Afghánistánu na celosvětové produkci opia, které je výchozí surovinou pro výrobu heroinu, neustále stoupá. V roce 2005 činil 87 procent, vloni 92 procent. Letos už 95 procent.

Kritika Karzáího

Stoupá nejen kvůli větší úrodě, ale také kvůli tomu, že Barma a Laos svůj export drog omezily.

Nová čísla dnes zveřejnil Úřad OSN pro drogy a zločinnost (UNODC). Kritizuje afghánskou vládu prezidenta Hamída Karzáího, že nedostála slibům o snížení produkce opia.

Švýcarský policista předvádí cihlu heroinu, zabavenou nedávno pašerákům ve městě St.Gallen. Drtivá většina heroinu na evropském trhu pochází z Afghánistánu.
Švýcarský policista předvádí cihlu heroinu, zabavenou nedávno pašerákům ve městě St.Gallen. Drtivá většina heroinu na evropském trhu pochází z Afghánistánu. | Foto: Reuters

"Situace je velmi špatná a vláda není schopná problém řešit, uvedla šéfka UNODC v Afghánistánu Christina Oguzová.

Sedmdesát procent makových polí se nachází na jihu Afghánistánu, kde je silné protivládní hnutí Taliban. To příjmy z narkoobchodu částečně financuje svoji činnost.

Na východ i na západ

Zemědělci obvykle svoji úrodu prodají překupníkům, kteří pak drogy distribuují do laboratoří a dál do zahraničí. Hlavní distribuční trasy jsou dvě. Na východ přes pákistánský přístav Karáčí a na západ přes Írán.

Vláda není schopná účinně zasáhnout, protože jih země nemá kvůli násilí Talibanu zcela pod kontrolou. A zemědělci nechtějí pěstovat jiné plodiny, protože nejsou tak výnosné jako opium.

Zlepšení nastalo jen na severu Afghánistánu, kde polí ubylo. Tam má kábulská vláda větší vliv.

Exeprti ale tvrdí, že do pašování narkotik jsou namočeni i někteří afghánští politici, zejména na lokální úrovni. Hovoří se rovněž o zapojení některých pákistánských armádních špiček a příslušníků vlivné pákistánské zpravodajské služby ISI.

Američané před časem přišli s nápadem, že budou pole práškovat jedovatými chemikáliemi z letadel. Karzáí návrh odmítl s tím, že by to vyvolalo masové protivládní protesty a příliv sympatií Talibanu

 

Právě se děje

Další zprávy