Moskva - Šachový velmistr Anatolij Karpov se dnes neúspěšně pokusil navštívit svého někdejšího sportovního rivala Garriho Kasparova, který byl o víkendu zatčen za organizování protivládních protestů.
ČTĚTE VÍCE: Kasparov je za mřížemi. Na pět dní
S odkazem na Kasparovovu blízkou spolupracovnici o tom informuje agentura Reuters.
"Chtěl jej navštívit, ale nedovolili mu to, a to přesto, že je členem Společenské komory (jakási "třetí komora" ruského parlamentu, která dohlíží jak na legislativu, tak na práci vlády - pozn. red.) a má právo navštěvovat lidi ve vazbě," uvedla Marina Litvinovičová, členka vedení Kasparovovy Sjednocené občanské fronty.
"Zřejmě se snažil vyjádřit mu morální podporu nebo se přesvědčit o tom, v jakých podmínkách je Kasparov zadržován," řekla opoziční představitelka agentuře Reuters.
Zatčení předmětem kritiky
Kasparov byl zatčen v sobotu v Moskvě, když se se skupinkou několika dalších lidí pokusil na závěr opozičního mítinku projít přes policejní kordon k sídlu Ústřední volební komise, kde chtěli předat protestní petici.
Koalice opozičních stran Jiné Rusko, v jejímž čele Kasparov stojí, byla volebními úředníky vyloučena z nadcházejících voleb do Státní dumy. Kasparov to označuje za politické rozhodnutí a otevřeně kritizuje vládu prezidenta Vladimira Putina z omezování občanských a politických svobod v zemi.
Spojené státy a Evropská unie vyjádřily nad jeho zadržením a odsouzením k pěti dnům odnětí svobody znepokojení.
Staří rivalové
Kasparova s Karpovem kromě šachů a podobného jména nespojuje prakticky nic. Když se Karpov v roce 1975 stal mistrem světa, nazval jej sovětský vůdce Leonid Brežněv šachovým králem a zapřísahal jej, ať si svou korunu udrží.
To se mu dařilo deset let, než jej o titul připravil právě Garri Kasparov. Ten se později nechal slyšet, že porážkou Karpova vyhlásil osobní boj komunistickému režimu a zahájil tažení za nové, demokratické Rusko.
Do podobné role se staví i dnes, od šachovnice ale přešel k organizování "pochodů nesouhlasících", za což si od Kremlu vysloužil nálepku extremisty a poskoka Západu.
Musíme si pomáhat
Ani rozdílné politické názory a někdejší rivalita však dnes Karpovovi nezabránila, aby se nepokusil svého bývalého šachového soupeře navštívit. "Když je někdo v tísni, není mi to lhostejné," řekl Karpov v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
"Kolik máme dnes v Rusku šachových mistrů světa? Čtyři? Jejich osud je samozřejmě pro ostatní šachisty doma i v zahraničí důležitý."
Karpov rádiu dále řekl, že s Kasparovem zřejmě u šachovnice strávil více času než s kterýmkoli jiným soupeřem včetně jednoho utkání, které se táhlo čtyři měsíce.
"Obecně se dá říct, že jeho politické názory nesdílím, to je ale něco jiného. Nepřišel jsem mu vyjádřit politickou podporu," vysvětlil v rozhovoru.