Garri Kasparov: Ruskou veřejnost radar nezajímá

Pavel Vondra, Tomáš Rákos
6. 6. 2007 0:00
Zatlačte víc na Putina, vyzval ruský opoziční lídr.
Foto: Ondřej Besperát

Rozhovor - Nepotřebujeme, aby se o nás Západ nějak staral, stačí, když přestane podporovat Putina, řekl novinářům na konferenci o demokracii a bezpečnosti v Černínském paláci jeden z lídrů ruské opozice a bývalý šachový velmistr Garri Kasparov.

Podle něj neměly vyspělé země sdružené v G7 připustit Rusko mezi sebe, a vytvořit tak platformu G8. "V silách G7 je, aby vytvořila atmosféru. Nikoliv G8, ale G7 plus Rusko. Měli by tak podtrhnout, že Rusko a Putin se vydali špatným směrem," tvrdí Kasparov.

Světoví lídři v čele s Georgem Bushem se dnes setkají s ruským prezidentem Putinem, jak myslíte, že by se k němu měli zachovat?

Nemůžeme po nich chtít nemožné. Putin byl zajisté včleněn do toho, čemu se říká G8. I když tomu nerozumím, protože jde o sedm průmyslově nejvyspělejších zemí a Rusko, to ale není vůbec demokracií. A ani hlavní průmyslovou mocností, ve srovnání třeba s Čínou. Jsem si jistý, že existuje mnoho cest, jak předat vzkaz panu Putinovi. V silách G7 je, aby vytvořila atmosféru. Nikoliv G8, ale G7 plus Rusko. Měli by tak podtrhnout, že Rusko a Putin se vydali špatným směrem.

Čekáte ale od nich, že opravdu budou na Putina tlačit? Vždyť Evropa je ruským energetickým rukojmím, potřebuje ruskou ropu a plyn...

A Rusko si nechává jejich peníze. Lidé, kteří předstírají, že vás drží jako rukojmí, mají všechny peníze v evropských bankách. Jejich děti studují na evropských univerzitách. Já osobně bych byl pro to, aby tyto peníze byly investovány v Rusku, ne venku. Věřím, že svobodný svět má dostatek pák k vyjednávání s Putinem a nohsledy, a nemá hledat výmluvy v tom, že Rusko může zavřít kohoutky. Rusko ropu a plyn prodává. Věřím, že v tomto ohledu mají zákazníci co říct.

Garri Kasparov (vlevo) mluví na konferenci Demokracie a bezpečnost.
Garri Kasparov (vlevo) mluví na konferenci Demokracie a bezpečnost. | Foto: Ondřej Besperát

Prezident Bush ale v popisu toho, jaký by měl být k Rusku přístup, daleko ve svém projevu nezašel.

Buďme optimističtí. Hledejme světlé stránky. Alespoň připustil, že vývoj jde v Rusku špatným směrem. Je to poprvé, co nesrovnával dnešní Rusko se Sovětským svazem, což byla dlouho dobrá výmluva amerického ministerstva zahraničí. Ano, byl to krátký výrok. Není to dostatečné, ale alespoň mířil správným směrem. Uvidíme co Bush, Sarkozy a Merkelová udělají na summitu v Německu. Zda budou požadovat víc vzhledem k izolování Putina a vyšlou mu zprávu, že není možné jednat jako běloruský diktátor Lukašenko a tvářit se jako demokratický vůdce zároveň. My, ruská opozice, po nich nechceme, aby se o nás nějak starali. Chceme po Západu, aby nás nechali napokoji. Ať ale nepodporují Putina. Každé soukromé setkání s ním na Bushově ranči v USA zvyšuje kredit ruského prezidenta. Bush musí bojovat s tímto negativním efektem.

Nemyslíte si, že izolování Putina a Ruska celou situaci jenom zhorší?

Nejde o izolaci ve smyslu vyřazení Ruska z evropského prostředí. Evropa s Ruskem obchoduje a vždy bude, stejně jako s Čínou. Nikdo ale nepředstírá, že čínští komunističtí vůdci jsou demokraté. Být na straně Putina a jeho režimu to strašně podkopává snahy ruské opozice o změny v Rusku.

Jaký je váš osobní názor na výstavbu amerického radaru v České republice?

Z našeho pohledu jde o drobnou záležitost. Putin huláká, protože chce využít této otázky pro posílení vlastních pozic při vyjednávání s Bushem a ostatními státníky. Putin nemá žádný scénář pro předání moci, neví, co se stane v březnu 2008, a tak se chce pojistit, aby se Západ příliš nezabýval ruskou demokracií a lidskými právy.

Mezi delegáty konference je i bývalý šachový velmistr a politik Garri Kasparov (zcela vpravo). Václavu Havlovi vyprávěl, že s demokracií v Rusku to momentálně není vůbec snadné.
Mezi delegáty konference je i bývalý šachový velmistr a politik Garri Kasparov (zcela vpravo). Václavu Havlovi vyprávěl, že s demokracií v Rusku to momentálně není vůbec snadné. | Foto: Ondřej Besperát

Jak se ale staví vaše hnutí k radaru?

Znovu. Ve srovnání s ostatními tématy, kterými se Evropa zabývá, jde o drobnost. Jediné, co ruskou veřejnost opravdu zajímá, je Kosovo. Protiraketový štít není tolik důležitý. Nevzbuzuje obavy. Rusové rozumějí, proč může být vzájemná spolupráce v tomto ohledu důležitá. Zatímco ohledně Kosova mohou naši společnou řeč narušit mnohé iracionální postoje.

Co od Bushe na summitu G8 očekáváte mimo to, co slíbil?

Chtěl bych slyšet jen jednu větu, ale vyřčenou veřejně. Stejně tak jako to udělala německá kancléřka Angela Merkelová v Samaře. Chci, aby udělal to samé a díval se přitom do Putinových očí. Putin poslouchá pozorně! Je velká chyba myslet si, že nikoliv. On dokáže rozeznat důležitý vzkaz.

A opravdu očekávate, že teď Bush vyzve Putina, aby respektoval práva opozice, když mezi oběma panují neshody o radar?

Pražský dokument, který disidenti přijali, říká, že je velmi nebezpečné vyjmout demokratické hodnoty z jakékoliv zahraniční politiky. A prezident Bush to několikrát ve svých výrocích podpořil. Očekáváme, že splní své sliby.

Jako kritik Kremlu, máte důvod bát se prezidenta Putina?

Ano, mám důvod obávat se prezidenta Putina a jeho režimu. Nevím, jak daleko můžou zajít, ale vím, že nikdo není před Ruskem v bezpečí. Moje ochrana je ale větší než těch tisíců a tisíců neznámých aktivistů, kteří denně čelí vězení a obtěžování. Uplatňování práva se v Rusku vymklo kontrole, a to ohrožuje kohokoliv, kdo se nahlas ozve.

Garri Kasparov na konferenci v Černínském paláci.
Garri Kasparov na konferenci v Černínském paláci. | Foto: Ondřej Besperát

Neuvažujete o přehodnocení svého rozhodnutí nekandidovat na prezidenta?

Naše šance na vítězství v prezidentských volbách v březnu 2008 jsou příliš nízké. Nerad bych dělal ale nějaké závěry, protože v Rusku jsou i tři měsíce velmi dlouhá doba. Pokud dokážeme přežít, řekněme, do poloviny října tohoto roku, naše šance budou mnohem vyšší. Intuice mi říká, že budu nakonec podporovat společného kandidáta, protože je velmi důležité, že jeden člověk zůstane ve středu a komunikuje se všemi skupinami ať už se jedná o liberály, levici, i nacionalisty. Rád bych uchoval tuto křehkou a širokou koalici pohromadě.

Pokusíte se kandidovat aspoň do Dumy?

Volby do Dumy jsou irelevatnní. Není to instituce, která dělá rozhodnutí. Je to jen loutka Kremlu. Prezidentský úřad je jediný, který dokáže zavést změny. Pokud se nám nepodaří našeho společného kandidáta do voleb dostat, pokud třeba bude problém s registrací, doufáme, že lidi vyjdou do ulic a podpoří nás.

 

Právě se děje

Další zprávy