Karlovy Vary v ruském područí. Polovinu lázeňského města vlastní občané bývalého SSSR

Foto: Komu patří Karlovy Vary? Polovinu domů vlastní občané bývalého Sovětského svazu
Sadová 10. Hotel Venus patří Rusovi Alexandrovi Postrigaňovi. Dlouhých 22 let (1992 až 2014) vládl klinskému okresu nedaleko Moskvy. Právě zde vypukl skandál s nelegálními kasiny, která kryla místní prokuratura. Po skandálu se Postrigaň rozhodl odejít do částečné penze.
Ondřejská 1162/44. Dům patří Alexeji Borodinovi z tambovské oblastní Dumy.
Sadová 1075/53. Villu Ahlan vlastní vlivný kazašský podnikatel Karjat Boranbajev. Jeho dcera si vzala vnuka prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva. Sám Nazarbajev do Varů často jezdí a vypadá to, že Boranbajevova vila patří ve skutečnosti jemu. Například v roce 2004 do ní pozval bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu.
Sadová 1049/55. Vlastníkem je opět kazašský podnikatel Karjat Boranbajev. Zobrazit 10 fotografií
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Soukup Ondřej Soukup
30. 1. 2017 11:05
Posledních několik měsíců strávil ruský protikorupční aktivista Michail Maglov před obrazovkou počítače a zkoumal údaje z katastru Karlových Varů. Spolu s kolegy z projektu Municipalnyj scanner se rozhodli, že zjistí, kdo z vlivných postsovětských politiků tady našel druhý domov. Podle jeho údajů až polovina nemovitostí v Karlových Varech patří občanům Ruska a dalších států bývalého SSSR, především v historickém centru města. Na nápad přišel Maglov náhodou, když hledal nemovitosti jednoho regionálního poslance z ruského města Perm. On a jeho kolegové začali tím, že si nejdříve z vyhledávače Google stáhli všechny adresy, které program zná, a pak zasedli ke katastrálnímu rejstříku.

Aktuálně.cz: Jak vás napadlo prověřovat nemovitosti zrovna v České republice?

Ulice Krále Jiřího 1341/4. Dům vlastní bývalý ukrajinský poslanec Vladimir Olejnik.
Ulice Krále Jiřího 1341/4. Dům vlastní bývalý ukrajinský poslanec Vladimir Olejnik. | Foto: Libor Fojtík

Michail Maglov: To byla poměrně náhoda. Měli jsme u nás několik případů regionálních politiků, kteří vlastnili nemovitosti v České republice a neuvedli to v majetkových přiznáních. Což v Rusku představuje porušení zákona. Nehledě na to, že ve většině případů neexistuje způsob, jak by si tito lidé mohli na takové domy a byty legálně vydělat. Často mají plná ústa vlastenectví, ale peníze si raději drží v zahraničí.

Při té příležitosti jsme zjistili, že české rejstříky jsou poměrně otevřené a dá se s nimi pracovat. Tak jsme si řekli, že bychom mohli udělat totální prověrku Karlových Varů, protože jsme slyšeli, že Rusové vykoupili celé město.

Vary jsou pro něco takového ideální, protože nejsou velké a současně je tady vysoká koncentrace lidí z bývalého Sovětského svazu.

Rozumím tomu správně, že jste zjišťovali majitele všech nemovitostí ve Varech?

Nejdříve jsme stáhli z Googlu všechny adresy z Karlových Varů. Bylo jich asi 8 až 10 tisíc. Pak jsme v katastru dohledávali majitele. Bohužel se to nedalo zautomatizovat, museli jsme to dělat ručně. Proto nám to trvalo přes dva měsíce. Každý člen naší skupiny tomu věnoval pár hodin denně.

Když jsme měli hotovou databázi všech majitelů, vyloučili jsme všechny Čechy a občany jiných než post-sovětských států. U těch zbylých jsme začali zkoumat, co jsou zač. Podle našich zkušeností mají mnozí politici a státní úředníci, kteří se vyjadřují jako velcí vlastenci a pohoršují se nad dekadentním Západem, ve skutečnosti majetky v zahraničí.

Udělali jste tedy takový sociologický portrét ruskojazyčných majitelů nemovitostí v Karlových Varech. Takže kdo jsou ti lidé?

Jsou velmi různorodí. Hodně to závisí i od toho, kdy přišli. Někdo má padesátimetrový byt na okraji města, někdo luxusní rezidenci nebo pětihvězdičkový hotel na kolonádě.

Je tu skupina poslanců ze Strany regionů bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, kteří si kupovali nemovitosti v letech 2012 až 2016. Nebo bratr bývalého ruského ministra dopravy Igora Levitina, který zbohatl na tom, že prodával služby státním drahám. Své vily tu mají příbuzní kazašského a ázerbájdžánského prezidenta.

Manželce bývalého předsedy ruského olympijského výboru Světlaně Ťjagačovové, která je starostkou městečka v moskevské oblasti, tu patří byt v novostavbě. Relativně mnoho z nich jsou regionální politici, úředníci a byznysmeni, kteří jsou závislí na obchodech se státem.

Palackého náměstí 1358/8. Majitel Machir Rafijev ho odkoupil v září 2013 od mladší dcery ázerbájdžánského prezidenta Ilchama Alijeva.
Palackého náměstí 1358/8. Majitel Machir Rafijev ho odkoupil v září 2013 od mladší dcery ázerbájdžánského prezidenta Ilchama Alijeva. | Foto: Libor Fojtík

Jak dlouho se podobnými projekty zabýváte?

Od roku 2014, kdy byl Boris Němcov (ruský opoziční politik, který byl v roce 2015 zavražděn – pozn. red.) zvolen do krajského zastupitelstva v Jaroslavli. S Borisem jsme se dlouho znali. Potřeboval munici ke svému boji proti korupci, a tak jsme s přáteli založili projekt Municipalnyj scanner. A začali projíždět přiznání místních úředníků a srovnávat je s rejstříky.

Podařilo se toho najít poměrně hodně, jak na gubernátora, tak na jeho zástupce nebo třeba šéfku místního zdravotnictví. Ale pak Borise zavraždili, já musel odjet do Litvy kvůli trestnímu stíhání za účast na demonstraci.

Tak jsme si řekli, že se budeme věnovat i jiným regionům. Ono je to i jednodušší. Lidé z regionů se nijak zvlášť neschovávají, majetek je napsaný přímo na ně a rodinné příslušníky. Protože oni se nebojí. Vědí, že pokud budou zcela loajální gubernátorovi, nic se jim nemůže stát.

Co si od podobných vyšetřování slibujete?

V případě Ruska a Ukrajiny, že tak upozorníme na korupci a možná se něco stane. Ale myslíme si, že by to mělo zajímat i Česko. Vy byste přece měli chtít vědět, jaké peníze k vám přicházejí. Nejsou to jenom politici, u kterých není jasné, jak si mohli našetřit na byt v Karlových Varech. Ale třeba i člověk jménem Felix Ikonnikov, který patřil mezi tvůrce finanční pyramidy MMM 2013 a dnes má dům naproti Mlýnské kolonádě.

Měli byste pochopit, že lidé, kteří peníze získali díky korupci, se budou snažit korumpovat i české úřady. A podle toho, co jsem slyšel, tak už se to při rozhodování o stavebních povoleních a podobně někdy děje.

 

Právě se děje

Další zprávy